Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavebnictví mohou postavit na nohy projekty v energetice a dopravě

Téměř polovina respondentů aktuálního průzkumu celosvětové sítě poradenských společností KPMG Global Construction Survey 2012: The great global infrastructure opportunity v následujícím roce předpokládá nárůst objemu zakázek. Celých 75 procent jich je navíc přesvědčeno, že marže z nových projektů se budou rovnat maržím z těch stávajících nebo je převýší.

Pokles příležitostí ve stavebnictví přitom očekává pouhých 11procent dotázaných. Stavební sektor je mírně optimistický jak celosvětově, tak překvapivě i v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), který silně ovlivňují pochybnosti o budoucnosti eura. Nárůst příležitostí zde očekává 53 procent firem.

Navzdory přetrvávající ekonomické nejistotě panuje ve světovém stavebním průmyslu optimismus. Přední inženýrské a stavební firmy vidí příležitosti především v energetickém sektoru. Růst výnosů očekávají i od projektů výstavby a oprav silnic, dálnic, mostů a železnic a také od zakázek v těžebním průmyslu. K lepší hospodářské kondici jim mají dopomoci efektivnější postupy a lepší řízení rizik.

Stabilní rok 2011 pro svět, v Evropě nestabilita

V celosvětovém měřítku u 56 procent respondentů v roce 2011 stoupl počet zakázek, pokles zaznamenalo jen 18 procent. Nejlépe si vedl region Asie a Pacifiku, kde se objem zakázek zvýšil u 64 procent firem, a to zejména díky intenzitě činnosti v Hongkongu a Číně.

Evropa naopak zaznamenala nárůst jen v 21 procentech případů. Řada významných firem se potýká s úbytkem zakázek a připravují se na další období poklesu. Výsledky globálního průzkumu kontrastují i se současnou situací v českém stavebnictví, kde je zřetelný ještě mnohem větší pesimismus. V čem se naopak situace českého stavebnictví podobá té celosvětové, je vliv vládní politiky na investice do infrastruktury, který za významně pozitivní označilo pouze 24 procent respondentů,“ upřesňuje situaci na evropském trhu Blanka Dvořáková, Partner, služby pro stavebnictví a nemovitosti, KPMG Česká republika.

Regionální specifika

Obavy z celosvětové ekonomické situace i nadále přetrvávají, a to u 71 procent účastníků průzkumu. Vzhledem k pokračující krizi eura panuje největší nervozita u firem v regionu EMEA. V Asii a Pacifiku vnímají ekonomickou perspektivu pozitivněji, za hlavní problémy pak označují nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a inflaci. Na americkém kontinentě vzbuzuje obavy řídících pracovníků stavebních firem rostoucí deficit vlády USA, který je podle nich hlavní překážkou jakéhokoliv ekonomického oživení.

Je třeba zlepšit procesy

Budoucí úspěch stavebních firem závisí dle výsledků průzkumu především na funkčnosti nákupního a dodavatelského řetězce. Potřebu zvýšit jeho efektivitu si uvědomuje 59 procent respondentů. Dále se větší firmy chtějí zaměřit na optimalizaci IT systémů a racionalizaci svých organizací. Většina jich i nadále vidí příležitost ve snížení nákladů, což často souvisí s řízením rizik – jejich kvantifikací a identifikací. Největší výzvou při cestě za nižšími náklady je pro 61 procent firem změna podnikové kultury.

Nejvyšší představitelé stavebního průmyslu připouštějí i problémy s identifikací oblastí, kde v jejich společnostech vznikají nadměrné náklady,“ vysvětluje Blanka Dvořáková a dodává: „Překvapivě však 17 procent uvedlo, že redukce nákladů pro ně není prioritou. Tyto firmy již své náklady pravděpodobně natolik snížily během krize, že již pro další úspory zkrátka nemají prostor.

Budoucnost v růžových barvách?

Studie ukázala, že v krátkodobé perspektivě jsou řídící pracovníci projektových a stavebních firem většinou optimističtí.

Stávající infrastruktura neodpovídá potřebám pokračující urbanizace, populačního růstu a měnících se demografických podmínek. V příštích dekádách by tak projekty komerční, rezidenční a průmyslové výstavby mohla nahradit poptávka po výstavbě v sektoru energetiky, dopravy, komunikace a technologií,“ uvádí Blanka Dvořáková.

Zvláště odvětví energetiky nyní začíná ovlivňovat směr, jímž se stavebnictví ubírá. Právě v něm stavební firmy také vidí největší příležitost pro projekty založené na partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Stavebnictví mohou postavit na nohy projekty v energetice a dopravě >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »