Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavebnictví stále krvácí

10.12.2012 16:03 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Tagy: průmysl ČSÚ stavebnictví

Průmyslová výroba v říjnu vzrostla podle Českého statistického úřadu meziročně o 4,1 %. Po očištění o nestejný počet pracovních dnů ale klesla o 3,3 %. V porovnání se zářím český průmysl vyrobil o 0,7 % méně. Stavebnictví stále krvácí. Inflace zpomalila na 2,7 % a registrovaná míra nezaměstnanosti vzrostla na námi odhadovaných 8,7 %. (Komentář GE Money Bank)

Český průmysl v říjnu dosáhl na třetí nejlepší meziroční výsledek letošního roku. Škoda jen, že to všechno opět pouze díky kalendáři, který opticky vylepšuje všechna říjnová data. Jak si tedy průmysl vedl bez pomoci vyššího počtu pracovních dnů? Bohužel nejhůře od začátku tohoto roku. Přesto nezoufejme. Když se podíváme na vývoj proti průměru roku 2005, tak toho průmysl vyprodukoval stále o 25 % více, což je spolu se stejným výsledkem v červnu druhý nejlepší výkon roku.

Kdo je aktuálně vítězem a poraženým růstu průmyslové produkce? Výroba motorových vozidel přeřadila na nižší rychlostní stupeň už v minulých měsících a kalendář ji dokázal jen tak tak nakopnout do mírného meziročního růstu (+1,2 %). Z výrobních pásů tuzemské Škody vyjelo za letošních deset měsíců o 1,3 % méně aut než v roce minulém, čili zhruba 550 tisíc vozů. A dynamika poklesů se navíc prohlubuje, když v období od ledna do září Škoda zaznamenala pokles pouze 0,8 %. Skvělou kondici si tak udrželi pouze v Nošovicích, kde si Hyundai stále udržuje velmi silný meziroční nárůst výroby kolem 30 %. A co nám říkají nové zakázky? Automobilová výroba by se mohla v dalších měsících stabilizovat. Naznačuje to meziroční nárůst poptávky o 8,9 % i čeští a němečtí nákupní manažeři.

Pokles poptávky po automobilech a dlouhodobě nepříznivá situace ve stavebnictví táhne dolů hutní prvovýrobu, která v říjnu poklesla o 6,2 %. Například společnost Evraz pozastavila provoz v ostravské ocelárně. Co se týče výroby koksu a rafinovaných ropných produktů, tam se neplánovaná odstávka jednoho z provozů největšího českého zpracovatele ropy – Unipetrolu – příliš neprojevila (nastala až ke konci měsíce).

Průmyslovým vítězem byla v říjnu výroba elektrických zařízení, strojů a ostatních dopravních prostředků. Poslední jmenovaný oddíl těží z úspěchů JAWY, která vyrobila více než dvakrát tolik motorek než minulý rok.

Stavebnictví nedokázalo využít vyšší počet pracovních dnů k tomu, aby se vyhouplo do meziročního růstu. Naopak výroba poklesla o 4,3 %, respektive o 8 %. Počet vydaných stavebních povolení, orientační hodnota staveb i zahájená výstavba nových bytů meziročně klesla. Zdá se, že stavebnictví se z krize nevymaní ani příští rok. A pokud si ekonomické oživení dá načas, situace může být i horší. Zatím není na trhu přetlak nuceného prodeje staveb. Cena by potom v takovém případě mohla klesat podstatně rychleji a obnovení rovnováhy na trhu nemovitostí by trvalo zase o něco déle.

Slabá poptávka v kombinaci s vysokou cenovou úrovní v listopadu 2011 se poprvé výrazně projevila v inflaci, která zpomalila z říjnových 3,4 % na 2,7 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,2 %. Za potraviny jsme sice zaplatili zase více než před měsícem, dynamika meziměsíčního růstu se ale snížila. Oproti minulému roku jsme si v listopadu připlatili za jídlo a pití necelých 6 % navíc, o měsíc dříve to bylo ale přes 7 %. Náběh zdražování ke konci minulého roku byl rychlejší než letos, což se pozitivně projevuje v meziročním srovnání.

Za jeden litr naturalu jsme v posledním listopadovém týdnu zaplatili průměrných 35,36 Kč, čili o necelých 40 haléřů více než v listopadu 2011. Přesto růst cen pohonných hmot znatelně zpomalil ze 7,8 % na 3,1 % a tím výrazně přispěl k nižší listopadové inflaci.

Nižší inflace by se v budoucnu měla projevit pomalejším poklesem reálných mezd, či dokonce mírným růstem. To by mohlo udržet nákupní zvyklosti domácností alespoň na stávající úrovni a neškrtit tak příliš útraty spotřebitelů. Trh práce však i přesto vzbuzuje obavy. Registrovaná míra nezaměstnanosti vzrostla v listopadu podle očekávání o 0,2 procentního bodu na 8,7 %. Číslo samo o sobě není alarmující. Pohled pod pokličku ale ukazuje, že počet uchazečů o zaměstnání se přehoupl přes půl miliónu, o jedno volné pracovní místo bojuje už přes třináct nezaměstnaných a z těch, co úřad práce opustili, pouze 43 % nastoupilo do zaměstnání. V meziročním srovnání je navíc registrovaná míra nezaměstnanosti výše o 0,7 procentního bodu, čili více než v říjnu (0,6 procentního bodu). Domácnosti zatím tedy nemají důvod k přílišné radosti a zpomalení inflace je zatím pouze slabou náplastí na aktuální bolístky.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Stavebnictví stále krvácí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (361)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 517 čtenářů