Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavebním spořitelnám lidé věří. Regulace je však potřeba

Stavebním spořitelnám lidé věří. Regulace je však potřeba

Většina lidí považuje stavební spořitelny za důvěryhodné, změny lidé nechtějí. Proti jsou samozřejmě i stavební spořitelny. Nejviditelněji proti nim bojuje Českomoravská stavební spořitelna, která založila na Facebooku stránku Nechceme změny ve stavebku. Odborníci však připouštějí, že stavební spoření efektivní regulaci potřebuje.

Podle aktuálního průzkumu ČMSS považuje za důvěryhodné a stabilní společnosti celkem 73 procent lidí. Přesto však vláda stále mění systém stavebního spoření. Stále se hovoří o omezení využití státní podpory ze stavebního spoření a také o možnosti, že by tento produkt mohly nabízet i běžné banky.

Změny ve stavebním spoření se týká velkého množství obyvatel. V České republice má uzavřeno stavební spoření každý druhý člověk a zhruba 25 procent finančních úspor domácností je na účtech stavebních spořitelen.

Od roku 2004 klesly výdaje státu na stavební spoření o třetinu, tedy o 70 procent. Míra zatížení rozpočtu klesá a v současnosti je pod úrovní roku 1998. V roce 2011 tato částka zatížila státní rozpočet méně než procentem a letos by se měla dále výrazně snížit,“ uvádí ČMSS na svých internetových stránkách.

Stavebnímu spoření se již delší dobu nijak zvlášť nedaří.  Do srpna letošního roku poskytly stavební spořitelny úvěry za 29,3 miliardy korun. To je v meziročním srovnání mírný pokles. Přitom už minulý rok nad stavebním spořením hypotéky jasně vedly.

Dříve táhly alespoň úvěry ze stavebního spoření. Ty ale také zrovna nezažívají zlaté časy. Přitom úvěry ze stavební ho spoření využívá každá desátý Čech a celkový objem poskytnutých úvěrů činí 590 miliard korun. Nejčastěji lidé využívají tyto úvěry na rekonstrukci a modernizaci bydlení. Podle průzkumu ČMSS bylo pomocí úvěrů ze stavebního spoření financováno v posledních 15 letech přes 250 tisíc bytů a rodinných domů.

Více o projektu Nechceme změny ve stavebku se dočtěte v našem předchcozím článku.

Stavební spoření potřebuje efektivní regulaci

Efektivní finanční regulace by měla vycházet z pochopení funkce finančního trhu, a tedy z teoretických přístupů k  tomuto tématu. Různé teoretické názory by však mohly vést k různým pohledům na způsob, jak trh regulovat. To platí jak ve vztahu k regulaci „stavebního spoření“, tak ve vztahu k základním představám o tom, jak zvýšit stabilitu finančního trhu jako celku,“ říká univerzitní profesor a předseda Bankovního a finančního oddělení na univerzitě v Hohenheimu Hans-Peter Burghof a dodává: „Stabilita evropského bankovního systému nezávisí jenom na kvalitě regulace a na dostatečném kapitálovém polštáři (Basel III). Měla by být také podporována prostřednictvím inherentně stabilní formy evropských [finančních systémů]. Nebo jednoduše řečeno: systémové riziko vyžaduje také systémovou reakci.“

Evropská asociace stavebních spořitelen se snaží u Evropské komise prosadit zavedení směrnice definující podmínky stavebního spoření.

Náš návrh na zavedení směrnice je v rané fázi přípravy a je reakcí na snahu zrušit princip specializovaných bank, kterými jsou stavební spořitelny,“ uvedl prezident Evropská asociace stavebních spořitelen Herbert Pfeiffer. Navíc také přiznal, že asociace na změny v České republice reaguje poměrně pozdě. „Ale nikdo nepočítal s tím, že by někdo chtěl klasický princip stavebního spoření opravdu zrušit,“ dodal.

Stavebním spořitelnám lidé věří. Regulace je však potřeba >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

To není tak úplně pravda Ten co myslí hlavou... | 08.10.2012 12:43

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25
Reklama
banner-investujeme-ceskych100

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.04.2016 00:00 Vladimír Staňura: Nežijte na hraně! Úrokové sazby mohou vzrůst

Novela zákona, která ruší nutnost souhlasu opatrovnického soudu s výběrem naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte, začala platit. Zvýší se zájem o stavební spoření? Jakým směrem se ubírá stavební spoření? Na tyto a další otázky odpovídal Vladimír Staňura, generální ředitel Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) a předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 13.04.2016 00:00 Navyšujete cílovou částku? Pozor na změnu tarifu!

Navýšení cílové částky stavebního spoření může přijít pěkně draho. Navýšení bývá často spojeno se změnou tarifu. A to se teprve prodraží. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 06.04.2016 00:00 Stavební spoření: Úvěry s nohou na plynu

Úvěry se díky nízkým úrokovým sazbám poskytují jak na běžícím páse. Stavební spořitelny hlásí největší nárůst objemu poskytnutých úvěrů za poslední čtyři roky. Do nevýhodného postavení se ale dostává spoření, které velmi nízkými výnosy lidi neláká. Za jakých podmínek jsou ochotni spořit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.11.2015 14:01 Raiffeisen stavební spořitelna nabízí svým klientům finanční bonus

Bonus 500 korun nabízí Raiffeisen stavební spořitelna všem mladým lidem od 12 do 25 let, kteří si u ní sami či prostřednictvím zákonného zástupce založí stavební spoření. Speciální nabídka potrvá až do 21. prosince 2015. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (784)
 
Ne. (1308)
 
Nevím. (29)
 Celkem hlasovalo 2121 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »