Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavebním spořitelnám lidé věří. Regulace je však potřeba

Stavebním spořitelnám lidé věří. Regulace je však potřeba

Většina lidí považuje stavební spořitelny za důvěryhodné, změny lidé nechtějí. Proti jsou samozřejmě i stavební spořitelny. Nejviditelněji proti nim bojuje Českomoravská stavební spořitelna, která založila na Facebooku stránku Nechceme změny ve stavebku. Odborníci však připouštějí, že stavební spoření efektivní regulaci potřebuje.

Podle aktuálního průzkumu ČMSS považuje za důvěryhodné a stabilní společnosti celkem 73 procent lidí. Přesto však vláda stále mění systém stavebního spoření. Stále se hovoří o omezení využití státní podpory ze stavebního spoření a také o možnosti, že by tento produkt mohly nabízet i běžné banky.

Změny ve stavebním spoření se týká velkého množství obyvatel. V České republice má uzavřeno stavební spoření každý druhý člověk a zhruba 25 procent finančních úspor domácností je na účtech stavebních spořitelen.

Od roku 2004 klesly výdaje státu na stavební spoření o třetinu, tedy o 70 procent. Míra zatížení rozpočtu klesá a v současnosti je pod úrovní roku 1998. V roce 2011 tato částka zatížila státní rozpočet méně než procentem a letos by se měla dále výrazně snížit,“ uvádí ČMSS na svých internetových stránkách.

Stavebnímu spoření se již delší dobu nijak zvlášť nedaří.  Do srpna letošního roku poskytly stavební spořitelny úvěry za 29,3 miliardy korun. To je v meziročním srovnání mírný pokles. Přitom už minulý rok nad stavebním spořením hypotéky jasně vedly.

Dříve táhly alespoň úvěry ze stavebního spoření. Ty ale také zrovna nezažívají zlaté časy. Přitom úvěry ze stavební ho spoření využívá každá desátý Čech a celkový objem poskytnutých úvěrů činí 590 miliard korun. Nejčastěji lidé využívají tyto úvěry na rekonstrukci a modernizaci bydlení. Podle průzkumu ČMSS bylo pomocí úvěrů ze stavebního spoření financováno v posledních 15 letech přes 250 tisíc bytů a rodinných domů.

Více o projektu Nechceme změny ve stavebku se dočtěte v našem předchcozím článku.

Stavební spoření potřebuje efektivní regulaci

Efektivní finanční regulace by měla vycházet z pochopení funkce finančního trhu, a tedy z teoretických přístupů k  tomuto tématu. Různé teoretické názory by však mohly vést k různým pohledům na způsob, jak trh regulovat. To platí jak ve vztahu k regulaci „stavebního spoření“, tak ve vztahu k základním představám o tom, jak zvýšit stabilitu finančního trhu jako celku,“ říká univerzitní profesor a předseda Bankovního a finančního oddělení na univerzitě v Hohenheimu Hans-Peter Burghof a dodává: „Stabilita evropského bankovního systému nezávisí jenom na kvalitě regulace a na dostatečném kapitálovém polštáři (Basel III). Měla by být také podporována prostřednictvím inherentně stabilní formy evropských [finančních systémů]. Nebo jednoduše řečeno: systémové riziko vyžaduje také systémovou reakci.“

Evropská asociace stavebních spořitelen se snaží u Evropské komise prosadit zavedení směrnice definující podmínky stavebního spoření.

Náš návrh na zavedení směrnice je v rané fázi přípravy a je reakcí na snahu zrušit princip specializovaných bank, kterými jsou stavební spořitelny,“ uvedl prezident Evropská asociace stavebních spořitelen Herbert Pfeiffer. Navíc také přiznal, že asociace na změny v České republice reaguje poměrně pozdě. „Ale nikdo nepočítal s tím, že by někdo chtěl klasický princip stavebního spoření opravdu zrušit,“ dodal.

Stavebním spořitelnám lidé věří. Regulace je však potřeba >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

To není tak úplně pravda Ten co myslí hlavou... | 08.10.2012 12:43

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů