Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavíme dům na hypotéku

Autor: Pavla Hávová | 29.09.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Stavíme dům na hypotéku

Chcete stavět dům a financovat ho hypotékou? A víte, jaké doklady po vás bude banka požadovat, jakým způsobem celý proces probíhá, jak úvěr čerpat a jak se zachovat, když překročíte rozpočet?

Co budete potřebovat?


Ke stavbě už dnes nepotřebujete mít předem téměř žádné úspory. Banka vám totiž půjčí na stavbu až do 100 % hodnoty zastavené nemovitosti. A pokud budete chtít, můžete využít i neúčelové části úvěru, za kterou si lze pořídit například nový nábytek nebo koberce za stejných podmínek jako hypotéku na nemovitost. Připravit si ovšem musíte několik dokladů:  

  • potvrzení o příjmech
  • stavební povolení, případně ohlášení stavby (stačí dodat až před čerpáním úvěru)
  • projektovou a stavební dokumentaci
  • smlouvu o dílo, příp. smlouvu o budoucí smlouvě o dílo s dodavatelem stavby
  • položkový rozpočet
  • doklad o případných vlastních investovaných prostředcích, geometrický plán, ocenění budoucí nemovitosti, výpis z katastru nemovitostí

Protože ale v dnešní době již málokdo staví svépomocí a raději využije služeb profesionálů, můžete se spolehnout, že vám většinu těchto dokumentů pomůže zajistit vybraná stavební firma.

Co s překročeným rozpočtem?

Může se stát, že firma překročí rozpočet a požadovaná částka vám nebude stačit. Řešení je však jednoduché. „Pokud stavíte nebo rekonstruujete nemovitost, můžete požádat o hypoteční úvěr vyšší až o 20 %, než je doložený rozpočet prací, a vytvořit si tak určitou finanční rezervu,“ vysvětluje Pavla Hávová z Hypoteční banky. Jestliže se stane, že firma skutečně náklady navýší, můžete využít této rezervy. Když rozpočet zůstane stejný jako na začátku, oznámíte bance nedočerpání úvěru a splácíte jen tu částku, kterou jste doopravdy čerpali. Poté, co vám banka žádost o úvěr schválí, budete ještě muset uzavřít pojistku na rozestavěnou nemovitost a sepsat zástavní smlouvu na pozemek (pokud vám patří a použijete ho jako zástavu) nebo na rozestavěnou nemovitost. Následuje návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí, a potom už můžete začít čerpat úvěr.

Jak úvěr čerpat?

Banka neuvolní peníze předem, ale čerpání hypotéky na stavbu domu probíhá postupně na základě postupu prováděných prací, případně na základě aktuální zástavní hodnoty rozestavěného domu. Jestliže klient staví svépomocí, úvěr čerpá oproti protokolu o stavu stavby, který provádí technik nebo externí odhadce. Pokud využijete služeb stavební firmy, finance se uvolňují oproti předloženým fakturám – buď přímo na účet dodavatele nebo na váš. Některé banky však již umožňují čerpat prostředky bez předkládání faktur pouze oproti protokolu o stavu stavby a po dočerpání úvěru jim pouze stačí předložit kolaudační souhlas nebo oznámení stavebnímu úřadu. Podmínkou takového čerpání je také dostatečná zástavní hodnota nemovitosti. Splácet hypotéku na stavbu domu začínáte teprve ve chvíli, kdy vyčerpáte celou částku – do té doby hradíte pouze úroky.

Další možnosti

Pokud by si klient chtěl vzít hypotéku jak na stavbu, tak na pozemek, měl by bance kromě výše zmíněných dokumentů dodat ještě nabývací titul k pozemku, např. kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí kupní, a ocenění stavební parcely, které provádí odborník ze seznamu interních nebo externích odhadců. Finanční prostředky na nákup pozemku čerpá klient ihned a na výstavbu postupně jako ve výše zmíněném případě. Je-li to možné, zejména z časových důvodů, kdy klient zvládne rychle vyřídit formality kolem stavebního povolení (ohlášení stavby), doporučuje se vzít si jednu hypotéku na pozemek i stavbu, protože tak ušetří na poplatcích.

Existuje také možnost, že dá zájemce o hypotéku do zástavy jinou nemovitost s dostatečnou hodnotou – např. dům svých rodičů nebo sourozenců. V tomto případě může čerpat prostředky jednorázově oproti zástavní hodnotě nemovitosti. Nemovitost může následně vyvázat a zajistit svou hypotéku nově vybudovaným rodinným domem.

Příklad:

Mladí manželé s tříletým dítětem se rozhodli, že si postaví dům. Za uspořené peníze si pořídili pozemek a stavbu samotnou chtějí řešit hypotékou. Vybraná stavební firma jim sestaví rozpočet na 2 900 000 Kč, ale pár se rozhodne, že pro jistotu požádá o vyšší částku, aby měli v případě potřeby rezervu. Požádají tedy o úvěr ve výši 3 100 000 Kč (100 % hypotéku, neboť nedisponují žádnou hotovostí) s dobou splatnosti 30 let a pětiletou fixací úrokové sazby. Banka jim vypočítá, že minimální měsíční příjem domácnosti musí činit 37 257 Kč, což manželé splňují. Stavební firma však nakonec rozpočet dodrží, a tak manželé vyčerpají pouze původní částku 2 900 000 Kč. Měsíční splátka je v tomto případě 16 813 Kč. (*výpočet je platný ke dni 18. 9. 2008)
 
Autorka je PR manažerkou Hypoteční banky

Anketa

Bydlíte v ...

Rodinném domě (305)
 
Bytě (318)
 
(22)
 Celkem hlasovalo 645 čtenářů

Stavíme dům na hypotéku >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »