Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony

Autor: Vladimír Zdražil | 20.09.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony

„Můj dům – můj hrad“. Známé to přísloví, které lze bezpochyby vyslovit v případě vlastního domu na vlastním pozemku. Chceme-li ho aplikovat na úpravy bytů v osobním vlastnictví v bytových domech, můžeme tvrdě narazit. Horliví majitelé s inovátorskými sklony se mohou dostat hned dvakrát do rozporu se zákonem. Jednak vůči společenství vlastnictví v bytovém domě, kde vlastní byt, a také vůči stavebnímu úřadu.

 

Při procházce mezi bytovými domy různého typu či stáří se nemůžu zbavit dojmu, že Češi jsou mistři v kutilství a vylepšování svých příbytků v nejrůznějších formách. Prosklená lodžie imitující něco jako terárium, slunolam zavěšený na ocelovou konstrukci nad balkónem, konstrukce na sušení prádla, plastová okna v jedné z bytových jednotek, zatímco celý bytový dům má nadále dřevěná atd. Všechny tyto úpravy spojuje jedna jediná věc… podléhají schválení shromáždění vlastníků, a také souhlasu stavebního úřadu. V mnoha případech nemá majitel bytu souhlas ani jednoho ze subjektů.

Před tím než začnete upravovat, zeptejte se výboru či předsedy společenství

Problém nedovolených úprav spočívá v tom, že majitelé bytů buď nechtějí anebo nejsou schopni odlišit části budovy, které patří pouze jim (bytová jednotka), a části nazývané jako společné. Majitelé se často spoléhají na jakousi selskou logiku, která jim říká, že vše co je v jejich dosahu a evidentně není v dosahu sousedů (například balkónové zábradlí), mohou upravovat k obrazu svému. Tak tomu bohužel není a má to hned několik důvodů.

Zákon o vlastnictví bytů záměrně a správně určuje, jaké části budovy jsou částmi společnými a jaké jsou součástí bytů. O společné části domu by se měl starat správce domu pověřený výborem a předsedou. Jelikož jde o společné části domu, jejich případná úprava či jakýkoli jiný zásah by měl podléhat souhlasu nejvyššího orgánu společenství, tedy shromáždění vlastníků bytových jednotek.

Zákon o vlastnictví bytů nestačí. Ptejte se na obsah prohlášení vlastníka budovy

Z pohledu majitelů bytů a jejich zájmu o jakékoli úpravy je tudíž nutné si předem zjistit, zda část budovy podléhající jakékoli formě úpravy je částí společnou anebo v osobním vlastnictví. V paragrafu 2, odst. g, Zákona o vlastnictví bytů najdeme základní vymezení tohoto označení:

Je patrné, že častým problémem bývají právě balkóny, které často podléhají nejrůznějším úpravám. Uvedený bod zákona je zjednodušeně řečeno jakýmsi vzorem pro jednotlivá SVJ. Na druhé straně bytové domy nejsou totožné, a proto existuje dokument „Prohlášení vlastníka“. Ten je důležitý nejen pro vymezení bytových jednotek a jejich převoditelnosti akceptovaným na katastru nemovitostí, ale také i přesným vymezením společných částí domu a jejich správou.

Pozor na výměnu oken. Plastová za dřevěné apod.

Jestliže chcete upravovat jakýmkoli způsobem společné části domu, pak byste logicky měli mít souhlas spoluvlastníka. Tím není v tomto případě nikdo jiný než shromáždění vlastníků. Správný postup úprav či dokonce technického zhodnocení společných částí budovy by měl být takový, že shromáždění vlastníků takovou změnu odhlasuje. V případě, kdy dokonce dochází k nějaké formě technického zhodnocení budovy, je třeba souhlas tří čtvrtin hlasovacích práv vlastníků dle podlahové plochy bytu.

V této souvislosti si dovolím apelovat zejména na majitele bytů se zájmem nahradit stávající okna například okny plastovými. Právě okna bývají společnými částmi domu. Někteří majitelé mají chuť nahradit stávající nevyhovující dřevěná okna okny plastovými. V tom je samozřejmě problém. Měli by mít souhlas s takovou výměnou od shromáždění vlastníků.

Stavební úřad by o všech úpravách měl vědět a souhlasit s nimi

Asi nebude žádným překvapením, že budovy by si měly zachovat i po jakýchkoli úpravách svůj ucelený vzhled. Stavební úřady tudíž mají právo nevhodné úpravy budov zakázat. Nemusí jít hned o vyměřování pokut za nepovolené úpravy budov, avšak nutnost odstranit nějaké dílo majitele bytu bývá také nepříjemným trestem. Každopádně jakákoli změna měnící vzhled a funkčnost budovy by měla podléhat souhlasu příslušného stavebního úřadu.

„společnými částmi jsou části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy, hromosvody, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům; dále se za společné části domu považují příslušenství domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společné prádelny)“

Anketa

Je 75 % souhlasících členů společenství vlastníků jednotek příliš?

Ano. (75)
 
Ne. (43)
 
Nevím. (2)
 Celkem hlasovalo 120 čtenářů

Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Stavíte? Nepodceňte stavební dozor Petr Zámečník | 27.11.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Monika Hrušová | 30.09.2016 00:00 Sousedské boje: Kokrhajícího kohouta zákonem neumlčíte

Sousedy si většinou člověk nevybere. Navíc problémoví nájemníci se mohou v bytech kolem vás střídat jak na běžícím páse. Ať už vám vadí kouření, hluk nebo smrad z odpadků na chodbě, moc s tím nenaděláte. Ale jsou případy, kdy v sousedských sporech nejste úplně bezmocní. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 29.09.2016 00:00 Developeři straší růstem cen kvůli ekologii

Od roku 2020 se budou stavět pouze domy s nulovou spotřebou. Nové standardy by měly snížit energetickou náročnost budov a potažmo majitelům náklady na jejich provoz. Někteří developeři se ale ohání výpočty a varují před růstem cen energeticky úsporných bytů. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 29.09.2016 20:13

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

29.09.2016 16:00 Nová pražská čtvrť na Praze 5

Poblíž pražského Smíchova by měla vyrůst nová zástavba. Developer hovoří o kapacitě až pro 12 tisíc lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.09.2016 14:45 Kupujete byt? Dejte pozor na zajíce v pytli

Vysoká poptávka po novostavbách, ale i nemovitostech po prvním majiteli zapříčiňuje, že dobře postavené nemovitosti jsou velmi obtížně sehnatelné. Realitním kancelářím zbývají již jen ležáky a noví majitelé si musejí dát větší pozor na skryté vady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (237)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (41)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 361 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »