Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony

Autor: Vladimír Zdražil | 20.09.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony

„Můj dům – můj hrad“. Známé to přísloví, které lze bezpochyby vyslovit v případě vlastního domu na vlastním pozemku. Chceme-li ho aplikovat na úpravy bytů v osobním vlastnictví v bytových domech, můžeme tvrdě narazit. Horliví majitelé s inovátorskými sklony se mohou dostat hned dvakrát do rozporu se zákonem. Jednak vůči společenství vlastnictví v bytovém domě, kde vlastní byt, a také vůči stavebnímu úřadu.

 

Při procházce mezi bytovými domy různého typu či stáří se nemůžu zbavit dojmu, že Češi jsou mistři v kutilství a vylepšování svých příbytků v nejrůznějších formách. Prosklená lodžie imitující něco jako terárium, slunolam zavěšený na ocelovou konstrukci nad balkónem, konstrukce na sušení prádla, plastová okna v jedné z bytových jednotek, zatímco celý bytový dům má nadále dřevěná atd. Všechny tyto úpravy spojuje jedna jediná věc… podléhají schválení shromáždění vlastníků, a také souhlasu stavebního úřadu. V mnoha případech nemá majitel bytu souhlas ani jednoho ze subjektů.

Před tím než začnete upravovat, zeptejte se výboru či předsedy společenství

Problém nedovolených úprav spočívá v tom, že majitelé bytů buď nechtějí anebo nejsou schopni odlišit části budovy, které patří pouze jim (bytová jednotka), a části nazývané jako společné. Majitelé se často spoléhají na jakousi selskou logiku, která jim říká, že vše co je v jejich dosahu a evidentně není v dosahu sousedů (například balkónové zábradlí), mohou upravovat k obrazu svému. Tak tomu bohužel není a má to hned několik důvodů.

Zákon o vlastnictví bytů záměrně a správně určuje, jaké části budovy jsou částmi společnými a jaké jsou součástí bytů. O společné části domu by se měl starat správce domu pověřený výborem a předsedou. Jelikož jde o společné části domu, jejich případná úprava či jakýkoli jiný zásah by měl podléhat souhlasu nejvyššího orgánu společenství, tedy shromáždění vlastníků bytových jednotek.

Zákon o vlastnictví bytů nestačí. Ptejte se na obsah prohlášení vlastníka budovy

Z pohledu majitelů bytů a jejich zájmu o jakékoli úpravy je tudíž nutné si předem zjistit, zda část budovy podléhající jakékoli formě úpravy je částí společnou anebo v osobním vlastnictví. V paragrafu 2, odst. g, Zákona o vlastnictví bytů najdeme základní vymezení tohoto označení:

Je patrné, že častým problémem bývají právě balkóny, které často podléhají nejrůznějším úpravám. Uvedený bod zákona je zjednodušeně řečeno jakýmsi vzorem pro jednotlivá SVJ. Na druhé straně bytové domy nejsou totožné, a proto existuje dokument „Prohlášení vlastníka“. Ten je důležitý nejen pro vymezení bytových jednotek a jejich převoditelnosti akceptovaným na katastru nemovitostí, ale také i přesným vymezením společných částí domu a jejich správou.

Pozor na výměnu oken. Plastová za dřevěné apod.

Jestliže chcete upravovat jakýmkoli způsobem společné části domu, pak byste logicky měli mít souhlas spoluvlastníka. Tím není v tomto případě nikdo jiný než shromáždění vlastníků. Správný postup úprav či dokonce technického zhodnocení společných částí budovy by měl být takový, že shromáždění vlastníků takovou změnu odhlasuje. V případě, kdy dokonce dochází k nějaké formě technického zhodnocení budovy, je třeba souhlas tří čtvrtin hlasovacích práv vlastníků dle podlahové plochy bytu.

V této souvislosti si dovolím apelovat zejména na majitele bytů se zájmem nahradit stávající okna například okny plastovými. Právě okna bývají společnými částmi domu. Někteří majitelé mají chuť nahradit stávající nevyhovující dřevěná okna okny plastovými. V tom je samozřejmě problém. Měli by mít souhlas s takovou výměnou od shromáždění vlastníků.

Stavební úřad by o všech úpravách měl vědět a souhlasit s nimi

Asi nebude žádným překvapením, že budovy by si měly zachovat i po jakýchkoli úpravách svůj ucelený vzhled. Stavební úřady tudíž mají právo nevhodné úpravy budov zakázat. Nemusí jít hned o vyměřování pokut za nepovolené úpravy budov, avšak nutnost odstranit nějaké dílo majitele bytu bývá také nepříjemným trestem. Každopádně jakákoli změna měnící vzhled a funkčnost budovy by měla podléhat souhlasu příslušného stavebního úřadu.

„společnými částmi jsou části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy, hromosvody, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům; dále se za společné části domu považují příslušenství domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společné prádelny)“

Anketa

Je 75 % souhlasících členů společenství vlastníků jednotek příliš?

Ano. (75)
 
Ne. (42)
 
Nevím. (2)
 Celkem hlasovalo 119 čtenářů

Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Stavíte? Nepodceňte stavební dozor Petr Zámečník | 27.11.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 28.07.2016 00:00 Odjíždíte na dlouhodobou dovolenou? Musíte to říci pronajímateli

Nový občanský zákoník vymezuje některé oznamovací povinnosti nájemce ve vztahu k jeho dlouhodobé nepřítomnosti v bytě. Jaké jsou tyto povinnosti a jaké zákonné sankce plynou nájemci z jejich porušení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

28.07.2016 13:45 Chcete stavět? Počkejte si do příštího roku

Vláda chystá změnu stavebního zákona, která by měla zjednodušit život nejen lidem, kteří si chtějí postavit rodinný dům, ale i stavebním úřadům. Ty jsou nyní žádostmi o stavební povolení doslova přehlceny. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.07.2016 12:18 Nový památkový zákon zkomplikuje život developerů

Nový zákon o ochraně památkového fondu by měl nahradit třicet let starý zákon od ledna 2018. Památkáři návrh na nová pravidla péče o památkově chráněné stavby vítají, developerům zásadním způsobem ovlivní práci.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.07.2016 11:22 Ekospol doplatil na taktiku prodeje bytů

Bez územního povolení nikdo nepostaví ani chatku. Taktika prodeje bytů bez tohoto klíčového povolení se nevyplatila developerovi EKOSPOL. Rezidenční projekty výstavby nabírají značné zpoždění a klienti začínají odstupovat od rezervačních smluv. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.07.2016 12:14 Soud zrušil stanovy bytového družstva, neodhlasovali je všichni členové

Zákon o obchodních korporacích vyžaduje souhlas všech členů bytového družstva, praxe je ale často jiná. Městský soud v Praze poprvé zrušil stanovy bytového družstva, protože je neodhlasovali všichni členové.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1240)
 
Ne. (1505)
 
Nevím. (53)
 Celkem hlasovalo 2798 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »