Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony

Autor: Vladimír Zdražil | 20.09.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony

„Můj dům – můj hrad“. Známé to přísloví, které lze bezpochyby vyslovit v případě vlastního domu na vlastním pozemku. Chceme-li ho aplikovat na úpravy bytů v osobním vlastnictví v bytových domech, můžeme tvrdě narazit. Horliví majitelé s inovátorskými sklony se mohou dostat hned dvakrát do rozporu se zákonem. Jednak vůči společenství vlastnictví v bytovém domě, kde vlastní byt, a také vůči stavebnímu úřadu.

 

Při procházce mezi bytovými domy různého typu či stáří se nemůžu zbavit dojmu, že Češi jsou mistři v kutilství a vylepšování svých příbytků v nejrůznějších formách. Prosklená lodžie imitující něco jako terárium, slunolam zavěšený na ocelovou konstrukci nad balkónem, konstrukce na sušení prádla, plastová okna v jedné z bytových jednotek, zatímco celý bytový dům má nadále dřevěná atd. Všechny tyto úpravy spojuje jedna jediná věc… podléhají schválení shromáždění vlastníků, a také souhlasu stavebního úřadu. V mnoha případech nemá majitel bytu souhlas ani jednoho ze subjektů.

Před tím než začnete upravovat, zeptejte se výboru či předsedy společenství

Problém nedovolených úprav spočívá v tom, že majitelé bytů buď nechtějí anebo nejsou schopni odlišit části budovy, které patří pouze jim (bytová jednotka), a části nazývané jako společné. Majitelé se často spoléhají na jakousi selskou logiku, která jim říká, že vše co je v jejich dosahu a evidentně není v dosahu sousedů (například balkónové zábradlí), mohou upravovat k obrazu svému. Tak tomu bohužel není a má to hned několik důvodů.

Zákon o vlastnictví bytů záměrně a správně určuje, jaké části budovy jsou částmi společnými a jaké jsou součástí bytů. O společné části domu by se měl starat správce domu pověřený výborem a předsedou. Jelikož jde o společné části domu, jejich případná úprava či jakýkoli jiný zásah by měl podléhat souhlasu nejvyššího orgánu společenství, tedy shromáždění vlastníků bytových jednotek.

Zákon o vlastnictví bytů nestačí. Ptejte se na obsah prohlášení vlastníka budovy

Z pohledu majitelů bytů a jejich zájmu o jakékoli úpravy je tudíž nutné si předem zjistit, zda část budovy podléhající jakékoli formě úpravy je částí společnou anebo v osobním vlastnictví. V paragrafu 2, odst. g, Zákona o vlastnictví bytů najdeme základní vymezení tohoto označení:

Je patrné, že častým problémem bývají právě balkóny, které často podléhají nejrůznějším úpravám. Uvedený bod zákona je zjednodušeně řečeno jakýmsi vzorem pro jednotlivá SVJ. Na druhé straně bytové domy nejsou totožné, a proto existuje dokument „Prohlášení vlastníka“. Ten je důležitý nejen pro vymezení bytových jednotek a jejich převoditelnosti akceptovaným na katastru nemovitostí, ale také i přesným vymezením společných částí domu a jejich správou.

Pozor na výměnu oken. Plastová za dřevěné apod.

Jestliže chcete upravovat jakýmkoli způsobem společné části domu, pak byste logicky měli mít souhlas spoluvlastníka. Tím není v tomto případě nikdo jiný než shromáždění vlastníků. Správný postup úprav či dokonce technického zhodnocení společných částí budovy by měl být takový, že shromáždění vlastníků takovou změnu odhlasuje. V případě, kdy dokonce dochází k nějaké formě technického zhodnocení budovy, je třeba souhlas tří čtvrtin hlasovacích práv vlastníků dle podlahové plochy bytu.

V této souvislosti si dovolím apelovat zejména na majitele bytů se zájmem nahradit stávající okna například okny plastovými. Právě okna bývají společnými částmi domu. Někteří majitelé mají chuť nahradit stávající nevyhovující dřevěná okna okny plastovými. V tom je samozřejmě problém. Měli by mít souhlas s takovou výměnou od shromáždění vlastníků.

Stavební úřad by o všech úpravách měl vědět a souhlasit s nimi

Asi nebude žádným překvapením, že budovy by si měly zachovat i po jakýchkoli úpravách svůj ucelený vzhled. Stavební úřady tudíž mají právo nevhodné úpravy budov zakázat. Nemusí jít hned o vyměřování pokut za nepovolené úpravy budov, avšak nutnost odstranit nějaké dílo majitele bytu bývá také nepříjemným trestem. Každopádně jakákoli změna měnící vzhled a funkčnost budovy by měla podléhat souhlasu příslušného stavebního úřadu.

„společnými částmi jsou části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy, hromosvody, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům; dále se za společné části domu považují příslušenství domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společné prádelny)“

Anketa

Je 75 % souhlasících členů společenství vlastníků jednotek příliš?

Ano. (75)
 
Ne. (43)
 
Nevím. (2)
 Celkem hlasovalo 120 čtenářů

Stínidlo nad balkón či prosklená zimní zahrada: Nejčastější prohřešky majitelů bytů v rozporu se zákony >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Stavíte? Nepodceňte stavební dozor Petr Zámečník | 27.11.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.08.2016 00:00 Mladým se plní sny o bydlení

Vlastní bydlení si pořizují stále mladší lidé. Věková hranice se za poslední rok posunula dokonce pod hranici 40 let. Mladým pomáhají plnit sny především velmi příznivé podmínky na hypotečním trhu. Nechtějí ale bydlet stejně jako jejich rodiče. Co je pro mladé při výběru bytu nejdůležitější?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.08.2016 14:08 Stavba rodinných domů se od roku 2020 prodraží

Rok 2020 přinese změny ve výstavbě rodinných domů. Budou se stavět již jen domy s „téměř nulovou spotřebou energie“. Přísnější normy energetické náročnosti musí od letošního roku dodržovat již veřejné budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.08.2016 15:42 Developeři závádí pořadníky na nové byt

Poptávka především po menších nových bytech převyšuje nabídku. Developeři proto zavádějí na byty pořadníky. Byty, které nabízejí o letošních prázdninách, budou k nastěhování až v letech 2018 či 2019, zájemcům to ale nevadí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (78)
 
Spíše ano. (15)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (20)
 Celkem hlasovalo 143 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »