Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stinná stránka akcí stavebních spořitelen

Autor: Petr Zámečník | 14.12.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Stinná stránka akcí stavebních spořitelen

Stavební spořitelny lákají klienty na tradiční akce. Ani snížení státní podpory je nepřivedlo k žádnému přelomovému objevu. Naopak. Ze změn se snaží získat co nejvíc. Pozor na stinné stránky "akčních zvýhodnění" stavebních spořitelen!

Po snížení atraktivity stavebního spoření v rámci úsporných opatření státního rozpočtu se napjatě očekávalo, jak se stavební spořitelny "pochlapí" a s jakými novinkami pro klienty přijdou. Bohužel jejich invence není příliš velká a ani úrokové sazby se jim příliš zvyšovat nechce. Naopak se lidé mohou stále častěji setkávat s nekalými praktikami při prodeji stavebního spoření.

Nemusí se ale vždy jednat jen o nekalé praktiky. Jak prokázal průzkum MF ČR a ČNB, finanční gramotnost se v Česku pohybuje pomalu v záporných hodnotách - a lidé neumějí či odmítají počítat a číst smlouvy, které podepisují. Podobně uvažují i o stavebním spoření, kdy bývá hlavní motivací k uzavření stavebního spoření plyšová hračka či batoh... a nebo jen "úsměv milé slečny". A zda jsou výhodné nabídky stavebních spořitelen skutečně výhodné? Když to ta milá slečna povídala, psali to v novinách a říkali v televizi, tak to přeci musí být pravda...

Není ale všechno zlato, co se třpytí. Jedna stavební spořitelna na svých stránkách stále uvádí čisté efektivní roční zhodnocení ve výši 7,5 %, které je v současnosti podle již schválené legislativy v říši snů a pohádek, ale s ekonomickou realitou nemá nic společného - a ve skutečnosti lze na stavebním spoření získat roční výnos řádově mezi 3 a 4 %. To také není špatné, vezmeme-li v úvahu bezpečnost stavebního spoření, ale už je to srovnatelný výnos např. s družstevními záložnami.

Dvojnásobný úrok v prvním roce spoření

Dvě stavební spořitelny připravily v reakci na novou legislativu akci, v rámci níž mohou klienti získat dvojnásobný úrok za první rok spoření při splnění určitých podmínek. Jsou jimi Modrá pyramida s akcí "Extra úrok 2 % + 2 %" a Raiffeisen stavební spořitelna s nabídkou "Stavebko s dvojnásobným úročením nebo prémie". Nabídky jsou lákavé - kdo by nechtěl místo 2 % získat 4 %? Ale mají několik háčků, které je vhodné vzít na vědomí, než sníte návnadu.

Dvojnásobné úročení je pouze v prvním roce. Vázací doba je přitom šestiletá. Co to znamená? V prvé řadě je v prvním roce úročeno dvojnásobným úrokem minimum vkladů - to v případě, že klient chce spořit pravidelně např. měsíčními platbami. Může pochopitelně vložit mimořádný vklad, např. z jiného, ukončeného stavebního spoření. Podmínky zvýhodnění ovšem hovoří jasně: Aby klient získal dvojnásobný rok, musí mít peníze na účtu stavebního spoření alespoň 6 let. Po prvním roce se uložené peníze úročí úrokovou sazbou 2 %.

Efektivní úrok (bez vlivu státního příspěvku a poplatků spojených se stavebním spoření a bez zahrnutí zdanění) v případě dvojnásobného úročení v prvním roce dosahuje 2,33 %. Po zahrnutí zdanění 15% sazbou daně z příjmů pak klesne na 1,98 %. Je to sice víc než 2 %, resp. 1,7 % po zdanění, ale pořád je to méně než např. 2,5 %, resp. 2,125 % po zdanění, u Wüstenrot - stavební spořitelny.

Dálniční známka zdarma

Wüstenrot - stavební spořitelna spolu s pojišťovnou Wüstenrot nabízí dálniční známku "zdarma" při uzavření stavebního spoření a povinného ručení. Nabídka bezpochyby lákavá. Kdokoli uzavírá smlouvu o povinném ručení, provozuje automobil a dálniční známku více či méně využije. Ve skutečnosti se ale jedná o stejný benefit, jakým je plyšový pes Mopy pro děti od Modré pyramidy nebo batoh při uzavření stavebního spoření od Buřinky on-line.

Dálniční známka pro rok 2011 stojí 1 200 Kč. Na tento benefit lze nahlížet tak, že v případě, kdy by klient dálniční známku beztak kupoval, získává slevu na povinném ručení a stavebním spoření ve výši 1 200 Kč. A otázka zní: Vyplatí se právě jemu uzavřít stavební spoření od této stavební spořitelny a zároveň povinné ručení od této pojišťovny? Samozřejmě do kalkulací musí zahrnout i slevu a cenu povinného ručení. Prostá úvaha "nebudu muset utrácet za dálniční známku" nestačí.

Změna tarifu při zvýšení cílové částky "zdarma"

Navýšení cílové částky zdarma nabízí ČMSS. Na první pohled se jedná o proklientskou nabídku, při které klient se 3% úrokem může navýšit cílovou částku při změně tarifu na tarif Invest a Perspektiv bez poplatku a na tarif Atraktiv s 50% slevou (tedy za 1/3 dosud připsaných úroků místo 2/3 dosud připsaných úroků).

Před akceptací této nabídky je potřeba počítat. V prvé řadě klient zaplatí poplatek 1 % ze zvýšení cílové částky. V druhé řadě přichází o vyšší úrokovou sazbu (nabídka je určena pouze klientům s úrokovou sazbou 3 %, nová sazba bude činit 2 % ročně). A ve třetí řadě je třeba počítat s tím, že váha státního příspěvku klesá a s prodlužující se dobou spoření klesá efektivní zhodnocení až k úrokové sazbě.

Pokud klient nemá možnost (nebo není ochoten přijmout riziko) zhodnotit své úspory vyšším zhodnocením než 2 %, pak se mu tato nabídka vyplatí. V opačném případě je vhodnější spíše smlouvu vypovědět, prostředky investovat jinde a případně uzavřít novou smlouvu o stavebním spoření.

Chtějte víc - zvyšte své cíle!

Navýšení cílové částky při zachování nároku na úrokový bonus 40 % umožňuje Wüstenrot - stavební spořitelna v rámci akce "Chtějte víc - zvyšte své cíle!". I tato nabídka má své skryté vady na kráse.

Nabídka spočívá v možnosti navýšení cílové částky minimálně na dvojnásobek (u smluv s cílovou částkou do 100 tis. Kč nejméně o 100 tis. Kč), maximálně na 3 mil. Kč. Klient zaplatí poplatek za zvýšení cílové částky. Dosud vše v pořádku a transparentní, včetně deklarované možnosti ukončit smlouvu nejdříve k 2. 1. 2014. Háček je ale v podmínkách přiznání bonusu 40 % úroků.

Aby klient získal nárok na úrokový bonus, musí získat nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření a ten následně nečerpat. K tomu, aby získal nárok na úvěr, musí dosáhnout dostatečně vysokého hodnotícího čísla, které ovšem po nárůstu cílové částky klesne, a stejně tak naspořit určité procento cílové částky (u této stavební spořitelny 30 - 50 %).

Po šesti letech při spoření 1500 Kč/měsíc naspoří klient řádově 130 tis. Kč (po novele méně). To odpovídá 50 % z cílové částky 260 tis. Kč. Pokud ji klient zvýší na dvojnásobek, bude muset spořit další řádově 6 let, aby se na 50% podíl dostal - a splnil tak tuto podmínku pro získání nároku na úrokový bonus. Pokud s tím klient počítá a je s tím smířen (přeci jen, 40 % z 2,2 % znamená efektivní úrok před zdaněním 3,08 %), je vše v pořádku.

Úvodní bonusy a kompenzace poplatku

Snad nejoblíbenějším bonusem ze strany stavebních spořitelen je uzavření smlouvy "zdarma". Zpravidla to znamená, že klient musí poplatek zaplatit a v zápětí je mu připsán zpět na účet. Toto znamená, že klient peníze získá nejdříve až za 6 let, během nichž musí být uloženy na účtu u stavební spořitelny. Dostane je samozřejmě zúročené - nejčastěji 2 %. Bonus je to příjemný. V celkové váze stavebního spoření se ale stává téměř zanedbatelným.

Pokud budeme počítat s tím, že klient bude spořit v průběhu šesti let tak, že na závěr šestileté periody naspoří celou cílovou částku, bude příspěvek tohoto bonusu ke zhodnocení prostředků cca 0,33 % ročně.

Akce stavebních spořitelen a jejich přínos

Vždy je lepší uzavřít stavební spoření v rámci akce než mimo ni. Samotnému rozhodnutí o uzavření smlouvy i o výběru konkrétní stavební spořitelny by ale měla předcházet kalkulace, zda se vůbec stavební spoření vyplatí a která smlouva (či která akce) je pro domácnost nejvhodnější.

Bohužel ale nakonec bude zřejmě pořád dostatek rodin, které uzavřou stavební spoření "od té milé paní", "protože ho uzavírali vždycky" a "protože v televizi říkali, že je to nejvýhodnější".

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Stinná stránka akcí stavebních spořitelen >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »