Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Straší vás růst úrokových sazeb hypoték?

Autor: Petr Zámečník | 17.06.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Straší vás růst úrokových sazeb hypoték?

Úrokové sazby hypoték vzrostly na úroveň počátku roku 2003. Zatím nejsou příliš vysoké... ale rostou. Jak se projeví růst úrokových sazeb ve splátce hypotéky? A má význam licitovat s bankou o každou desetinku?

 

Největší obavou snad každého, kdo čerpá hypotéku, je, jakou obdrží úrokovou sazbu po ukončení fixacace. Výsledná sazba závisí na řadě faktorů - aktuálních úrokových sazbách na trhu, bance, u níž hypotéku čerpáte, vaší platební morálce a v neposlední řadě na vašich licitačních schopnostech.

Základní rada v případě, že nejste spokojeni s úrokovou sazbou po ukončení fixace, zní: „Nechte si zpracovat konkurenční nabídky.“ I když pak tyto nevyužijete, můžete (a měli byste) je využít při vyjednávání s vaší původní bankou. Zpravidla vám pak nabídne lepší podmínky - nemusí být lepší než konkurenční, ale nepochybně budou lepší než první nabídka.

Změnit banku se pak nemusí vyplatit kvůli několika desetinám procenta. A nebo také může. Záleží na tom, na kolik si ceníte svého času a administrativních nezbytností s hypotékou spojenými. Poplatky za vyřízení ani nový odhad nemovitosti zpravidla nebudete muset platit.

Kolik ušetříte?

Zásadní otázka zní, kolik ušetříte, získáte-li lepší podmínky. Odhlédněme nyní od komplikující skutečnosti, že musíte téměř vždy změnit i běžný účet, nebo alespoň otevřít druhý, neboť naprostá většina hypotečních bank dosud vyžaduje, aby hypotéka byla splácena z účtu, který sama vede.

Vezměme jako příklad 20letou hypotéku ve výši 1 mil. Kč a pracujme nyní s pětiletou úrokovou fixací. Pro názornost se podíváme na rozdíl, jaký úrokové sazby učiní při prvním období fixace.

Bude-li úroková sazba činit 5 %, bude výše splátky hypotéky (po zaokrouhlení na celé koruny) 6 600 Kč. Za dvacet let na úrocích zaplatíte celkem 583 894 Kč. Zvýší-li se úroková sazba o jednu desetinku, bude vaše splátka 6 655 Kč. Jedna desetina tak činí rozdíl 55 Kč měsíčně. Na dvacetiletém horizontu v tomto případě zaplatíte 597 182 Kč, tedy o 13 288 Kč, což už vypadá jako poměrně vysoká částka.

Fixaci jsme ale uvažovali na 5 let. Rozdíl zaplacených částek na tomto horizontu bude činit 3 300 Kč. Změna banky u milionové hypotéky by měla kvůli jedné desetině smysl, pokud by jednak náklady na vedení účtů u bank neměly stoupnout o 55 Kč měsíčně (pak se výhoda desetiny ztrácí), případně celkové náklady na změnu (pokud kupříkladu banka bude vyžadovat nový odhad, vždy budete muset provádět změny v katastru nemovitostí, poplatky apod.) nepřesáhnou 3 300 Kč. Do nákladů nesmíte zapomenout zahrnout ani již zmíněný svůj čas a „strasti“ spojené s byrokracií.

A pozor! Stále ještě nezapočítáváme hodnotu peněz. Úspory, kterých dosáhnete - 55 Kč měsíčně - budou přicházet postupně. A 55 Kč dnes bude mít zcela jinou hodnotu než 55 Kč za pět let.

Pokud mát hypoteční úvěr vyšší, např. 2 mil. Kč, výše uvedené částky stačí vynásobit. Pětiletá úspora u dvoumilionového úvěru bude činit 6 600 Kč, u půlmilionového 1 650 Kč.

Obdobně lze postupovat u vyšších změn úrokových sazeb. Ovšem pozor, v tomto případě se jedná o hrubé zjednodušení. V případě, že bude rozdíl desetiny procenta na úrokových sazbách blízkých 0 % (např. z 0,1 % na 0,2 %), bude měsíční úspora v modelovém úvěru činit 42 Kč. U sazeb blízkých 5 % činí úspora cca 55 Kč, přehoupnou-li se sazby nad 10 %, vzroste měsíční úspora na cca 67 Kč, a pokud by se sazby pohybovaly na 20% hranici, činil by rozdíl splátky při rozdílu 0,1 procentního bodu na úrokové sazbě 79 Kč.

Jinými slovy: čím vyšší jsou úrokové sazby, tím větší úspory lze při stejné změně úrokové sazby dosáhnout.

Každý úvěr je jiný... jak počítat?

Úspora se bude lišit jak podle výše úvěru, tak podle nabízených úrokových sazeb, tak podle splatnosti úvěru. Při porovnávání konkurenčních nabídek je důležité nehledět pouze na výši splátky - ta může být značně zkreslující.

Máte-li kupříkladu zůstatkovou hodnotu jistiny úvěru 1 mil. Kč (opět pro jednoduchou představu využívám přehledná čísla) s původní splatností 20 let a ponechá-li banka stejnou úrokovou sazbu (pro jednoduchost vezměme 5 %), bude splátka úvěru u ní dosahovat 7 908 Kč pro první i pro druhou pětiletou fixaci (splátka se liší od předchozí, neboť i původní výše úvěru je vyšší; za prvních pět let splácení v tomto případě předpokládáme, že jistina klesla na 1 mil. Kč). Jiná banka může nabídnout refinancování hypotéky úvěrem ve výši 1 mil. Kč se splatností 20 let a úrokovou sazbou 5 %. Její splátka bude činit 6 600 Kč.

Jediný rozdíl v příkladu je, že nová banka prodloužila splatnost úvěru. U první zbývalo jen 15 let, druhá nabídla 20letou splatnost.

Propočítejte si varianty nabízené bankami sami.

{insert name=getCalc id=#15#}

Anketa

Obáváte se konce fixace vaší hypotéky?

Ano. (18)
 
Ne. (4)
 
Nemám hypotéku. (8)
 Celkem hlasovalo 30 čtenářů

Straší vás růst úrokových sazeb hypoték? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »