Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Studie Allianz Risk Pulse potvrdila: Povodně patří mezi nejčastější a nejničivější přírodní katastrofy ze všech

Autor: Allianz pojišťovna | 09.07.2012 17:49 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Tagy: přírodní katastrofy povodně

Aktuální riziková studie Allianz Pulse upozorňuje na destruktivní sílu vody, která je často podceňována. „Žádný region na této planetě není stoprocentně ochráněn před povodněmi a lidé si nejsou dostatečně vědomi rizika, které přírodní katastrofy představují. Totéž platí i pro výběr odpovídajícího pojištění,“ říká Clem Booth, člen představenstva společnosti Allianz SE. Přitom v posledních 40 letech se průměrné roční náklady na pojistná plnění z přírodních katastrof téměř zdesetinásobily a desítka největších povodní, které se staly od roku 2000 zasáhla do životů více než 670 milionů lidí.

Povodně představují největší podíl ročních přírodních katastrof

Povodně jsou nejčastější přírodní kalamitou. V roce 2010 se v databázi EM-DAT (celosvětová databáze živelních přírodních katastrof) objevilo zhruba 400 přírodních katastrof a téměř polovina z nich (182) byly povodně, které ovlivnily zhruba 179 milionů lidí na celém světě. V této databázi jsou evidovány všechny přírodní kalamity, jejichž důsledkem je nejméně 10 mrtvých, nebo způsobily újmy minimálně 100 lidem.

I lidé mají svůj díl odpovědnosti

Ačkoli globální oteplování je často označováno za hlavní příčinu nárůstu počtu a rozsahu povodňových katastrof, je to jen částečná pravda. Jejich riziko zvýšily také rozsáhlé lidské zásahy do přírody, například do přirozených toků řek a říčních ochranných pásem. „Stále častěji jsou povodí řek zničena například výstavbou silnic i nové zástavby, protože stále více nových stavebních pozemků vzniká v těsné blízkosti řek. To vše výrazně přispívá
k záplavám s jejich obrovskými ekonomickými a humanitárními důsledky,“ říká Markus Stowasser, odborník na zajištění Allianz SE, který také zjišťoval hlavní důvody zvýšení počtu
pojistných událostí v posledních desetiletích. "Mnohem více lidí se stěhuje do vysoce rizikových oblastí a jejich majetek je zároveň pojištěn na stále vyšší hodnoty,“ doplňuje
M. Stowasser.

Jednoduchá opatření mohou chránit majetek a zachraňovat lidské životy

Skutečnost, že povodně pravidelně vedou nejen k velkým škodám, ale jsou příčinou úmrtí,
je zaviněna především nedostatečnými investicemi do preventivních opatření. A přitom jednoduchá protikrizová opatření může zajistit každý z nás. „Je důležité vědět, že cenné předměty by měly být uloženy ve vyšších patrech, nebo že "povodňový balíček“ pro případ hrozby povodní by měl obsahovat baterku, teplé oblečení a pitnou vodu. Pokud už povodně bezprostředně hrozí, je v první řadě třeba vypnout přívody plynu, vody a elektřiny. Také zásadní dokumenty, jako je mimo jiné i smlouva o pojištění, by měly být snadno přístupné, ale zároveň uchovávány na bezpečném a suchém místě,“ doporučuje Zdeněk Kučera, ředitel úseku pojištění majetku Allianz v ČR.

Povodňové mapy rozšiřují možnosti pojištění

Pojištění proti povodni je samo o sobě poměrně jednoduchým krokem k prevenci, i když
je často přehlíženo. Přitom Allianz pojišťovna má ve svých týmech desítky matematiků, meteorologů a analytiků působících v oblasti řízení rizik, modelování katastrofy i výzkumu
a k odhadu rizika povodní i výše očekávaných škod používá stále sofistikovanější modely. Právě díky stále se podrobnějším a kvalitnějším rizikovým modelům mohou pojišťovny řídit svá portfolia přesněji, a také pomoci určit, kde a za jakou cenu je možné se pojistit.
V konečném důsledku to umožňuje větší stupeň pojistitelnosti. „Je jen velmi malý počet oblastí v záplavových regionech, které ve skutečnosti nejsou nebo nemohou být pojištěny," doplňuje Zdeněk Kučera.

Buďte na kalamitu připraveni! Tipy v případě povodní

Pro firmy a podnikatele:

Analyzujte své riziko – přemýšlejte o nebezpečí záplav a povodní v místě svého (nového) sídla firmy.  Pokud se nachází v záplavových územích, tak získejte povodňovou historii místa svého podnikání podle povodňových map nebo modelů. A mějte na paměti, že i když nejste přímo ohroženi klasickou povodní, mohou firmu ohrozit i tzv. bleskové záplavy.

Připravte se na pohromu – vytvořte povodňový plán a otestujte si ho v praxi i bez přímé hrozby povodní. Pokud budete mít katastrofický plán a budete poučeni, co v případě takové živelní události dělat, můžete výrazně snížit její následky. Postarejte se také o dostatečné školení a protipovodňová cvičení svých zaměstnanců. Přijměte preventivní opatření, jako jsou: instalace bariérových ​​systémů (utěsnění všech otvorů, kudy by se voda mohla proniknout), nebo ochrana důležitých inženýrských sítí – plynového potrubí, nebo elektrických kabelů. Zajistěte přístup k přenosným generátorům, které v případě výpadku elektrické energie  mohou dočasně poskytovat v objektu elektrickou energii. Mějte připravena čerpadla pro odstranění vody ze sklepních prostor a vytipujte bezpečný prostor pro umístění cenných předmětů.

Hrozba povodní a její útok

 • jmenujte osoby – členy kalamitního štábu, které budou povoláni v případě povodní do pohotovosti
 • sledujte hladinu řeky
 • organizujte přesun zaměstnanců, případně i majetku mimo povodňovou zónu
 • ochraňte všechny klíčové předměty, například tím, že je zabalíte do přilnavé fólie…

Tipy pro občany a domácnosti:

Buďte na živelní kalmitu připraveni – posuďte míru rizika a vytvořte pohotovostní plán pro svou rodinu a na záchranu majetku. Ujistěte se, že máte doklady o pojištění a další důležité dokumenty na bezpečném suchém místě a připravte si „povodňový balíček“, jehož základem by měla být kapesní svítilna, lékárnička, teplé oblečení, přikrývky a pitná voda.

Když povodeň udeří:

 • Poslouchejte místní rozhlas a sledujte na internetu aktuální informace o stavu povodní ve vaší oblasti.
 • Přesuňte do bezpečí auta. Pozor – nikdy se nepokoušejte nastartovat motor u auta, které je nebo bylo zaplaveno.
 • Je-li to možné a bezpečné, vyneste cennější majetek z přízemí do vyšších pater.
 • Buďte připraveni na přerušení dodávek plynu, elektřiny, vody…
 • Mějte připravené pytle s pískem k utěsnění dveří, oken…
 • Uposlechněte rad záchranných složek a místních orgánů a postupujte podle jejich pokynů k případnému opuštění objektu.
 • Jestliže čekáte na záchrannou službu, nesnažte se jí jít naproti a nepohybujte se v blízkosti břehu. Proud vody může nést nebezpečné předměty.
 • Kontaktujte svoji pojišťovnu co nejdříve, jak jen je to po poškození majetku možné.
 • Označte, ryskou výšku vodní hladiny a proveďte záznamy prokazující výši škody, například předměty vyfotografujte.

Víte, že…

– Povodně mohou být trojí…„Říční povodně“, které jsou způsobeny vysokým podílem vody
hladiny v řekách v důsledku silných a dlouhodobých srážek. „Bleskové povodně "se mohou objevit náhle i mimo vodní toky a jsou důsledkem silných srážek v krátkém časovém období. A pak jsou tu "bouřkové vlny“, do nichž patří například také hurikány.

– V posledních 40 letech se průměrné roční náklady na pojistná plnění v důsledku přírodních katastrof násobí. V roce 1970 byly celosvětově zhruba na 5 miliardách amerických dolarů,  v roce 2010 to bylo již více než 40 miliard dolarů. A každoročně je toto číslo ještě vyšší.

– Voda je těžká  – jeden krychlový metr vody může vážit stejně jako malé auto.

– Desítka největších povodní, které se staly od začátku tohoto milénia, zasáhla do životů více než 670 milionů lidí, nejvíce v Číně, Indii, Bangladéši a Pakistánu.

– Řeka Ganga v Indii má větší průtok, než 5 největších německých řek (Dunaj, Rýn, Labe, Weser, Ems) dohromady.

– V Dillí může za jeden den v období monzunových dešťů napršet více vody, než v Mnichově nebo New Yorku za celý rok.

– Největší evakuace zvířat proběhla v ZOO Praha v srpnu 2002, kdy bylo přemístěno více než 1000 zvířat do bezpečí. Přestože to byla jedna z největších záchranných akcí tohoto druhu, 134 zvířat při povodni uhynulo.

– Ve službách zákazníkům pracuje zhruba 150 tisíc zaměstnanců Allianz po celém světě, kteří jsou v případě povodní či jiné kalamity připraveni svým klientům pomoci.

Žebříček nejnákladnějších povodní od roku 2000 – 2010 – Čína, 2002 – Německo, 2008 – USA, 2010 – Pakistán, 2003 – Čína – 2×, 2010 – Austrálie, 2007 – Čína, 2007 – Velká Británie.

Studie Allianz Risk Pulse potvrdila: Povodně patří mezi nejčastější a nejničivější přírodní katastrofy ze všech >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »