Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


SVJ zřejmě odpadne povinnost měnit název

SVJ zřejmě odpadne povinnost měnit název

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) se pomalu mohou začít radovat. Vláda v říjnu schválila návrh zákona, který ruší povinnost spolků a SVJ měnit název společenství. Společenstvím vzniklým před účinností nového občanského zákoníku tak od ledna 2016 částečně odpadne nadbytečná administrativní, organizační i finanční zátěž. Další povinnosti SVJ ale zůstanou. Návrh musí ještě schválit Poslanecká sněmovna.

Povinnost změnit název, aby se v názvu vyskytovalo kromě označení domu také sousloví „společenství vlastníků“, ukládá nový občanský zákoník od 1. ledna 2014 nově vzniklým SVJ, ale i SVJ starším. „Podle nové úpravy by se tedy už nemusely měnit názvy spolků a společenství vlastníků, které vznikly před účinností nového občanského zákoníku,“ říká Kateřina Procházková, tisková mluvčí portálu pravnigramotnost.cz. Pokud návrh projde, budou moci starší SVJ nadále používat pouze označení „společenství“.

Především větší a starší SVJ se v posledních dvou letech ohrazovaly proti změně dlouhodobě zažitého názvu. Zkoušely si vyjednat výjimku, kterou zákon za určitých podmínek připouští.

Lhůta na splnění změny názvu byla v občanském zákoníku stanovena na dva roky, vyprší tedy na konci letošního roku. Zatím ale ještě platí občanský zákoník, který SVJ tuto povinnost ukládá do konce roku.

SVJ ubydou starosti i náklady

„Kromě papírování a starostí to s sebou v praxi nese i úsporu nemalých výdajů za notáře a na dvoutisícový kolek za podání změny do příslušného rejstříku,“ uvedla Kateřina Procházková. Od roku 2014 musí SVJ za zápis do rejstříku společenství vlastníků jednotek platit soudní poplatek. První zápis vyjde SVJ na šest tisíc korun a další změna či doplnění dva tisíce korun.

Notářský zápis byl do roku 2014 potřeba pouze na ustavující schůzi SVJ. Nový občanský zákoník ale povinnost notářského zápisu rozšířil na každou změnu stanov, tedy i na změnu názvu SVJ. Výjimku tvoří SVJ založená prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě.

Soud rozhodl, že notářský zápis není nutný 

Vrchní soud v Praze letos v létě rozhodl, že zákonný požadavek notářského zápisu ohledně změny stanov na základě nového občanského zákoníku je platný pouze pro SVJ vzniklá po 1. lednu 2014. Starším SVJ tato povinnost odpadá.

„V odůvodnění se praví, že koncepce stanov podle dřívějších předpisů byla taková, že nebyly zakladatelským dokumentem nutným ke vzniku SVJ, ale toliko vnitřním předpisem nutným pro fungování SVJ. Ke vzniku SVJ totiž docházelo přímo ze zákona nezávisle na přijetí stanov a nezávisle na jeho zápisu do rejstříku SVJ,“ říká předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR František Lebl, a dodává: „Konečně se dospělo k judikátu, ze kterého plyne: Pro změnu stanov SVJ vzniklých před 1.1.2014 není třeba veřejné listiny a tudíž ani účast notáře.“

Advokátka Bohdana Hejduková ale říká: „Soudní praxe zatím není jednotná a nelze proto například zaručit, že pokud změna stanov společenství vlastníků nebude mít formu veřejné listiny (notářského zápisu), bude zápis změn společenství vlastníků proveden či plně respektován.“

Ještě před rozhodnutím soudu se názory odborníků na nutnost notářského zápisu značně lišily. Většina odborníků proto SVJ doporučovala volit pro změnu stanov vyšší formu, tedy veřejnou listinu (notářský zápis).

Nové stanovy mohou vylepšit chod SVJ

Od příštího roku již tedy pravděpodobně SVJ název měnit nemusí, stanovy ale podle nové právní úpravy musí mít další povinné náležitosti. Tříletá lhůta na změnu stanov SVJ vyprší na konci roku 2017. SVJ se mohou i nadále řídit vzorovými stanovami, ale i v nich je potřeba do konce příštího roku provést určité změny. 

SVJ musí přemístit sídlo do domu SVJ a nové stanovy musí obsahovat popis způsobu uplatňování práv členů SVJ, popis práv a povinností a způsob jednání a usnášení orgánů SVJ, pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí, pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky vlastníků jednotek na správu domu a úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše.

Některé úpravy mohou být ale i příležitostí, jak fungování SVJ vylepšit. Například úprava postupu při vymáhání dluhů a poplatků z prodlení za platby spojené s užíváním bytu ve stanovách může pomoci řešit situaci s dlužníky. Zavedení rozhodování per rollam, tedy korespondenčního hlasování, usnadní rozhodovací proces.

Vláda schválením návrhu uznala, že požadavek úpravy názvu spolků a SVJ vzniklých před účinností nového občanského zákoníku je zbytečně zatěžující. SVJ mohou jen doufat, že stejný názor bude mít i Poslanecká sněmovna.

SVJ zřejmě odpadne povinnost měnit název >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »