Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Švýcaři, Rumuni a Řekové realitní kanceláře nepotřebují

Autor: Luboš Svačina | 07.12.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Švýcaři, Rumuni a Řekové realitní kanceláře nepotřebují

Polovinu realitních transakcí uskutečněných v České republice zprostředkovávají realitní kanceláře. Jak jsou na tom realitky v okolních zemích a co může mít vliv na využívání služeb realitních kanceláří? Podle čeho byste se rozhodovali vy sami? Pomozte svým anketním hlasem zlepšit nabízené služby na tuzemském realitním trhu.

Podle průzkumu realitní kanceláře ERA Reality bylo v roce 2008 na české realitním trhu uskutečněno přibližně 135 000 transakcí, z nichž pouze necelých 55 % bylo realizováno prostřednictvím realitní kanceláře. Je to hodně nebo málo?

Jsou evropské země, kde je téměř veškerý obchod na realitním trhu v režii realitních kanceláří. Mezi tyto země patří například Irsko, Švédsko a Kypr, kde přes realitní kanceláře „jde“ až 90 % obchodů (viz. tabulka 1). Na druhé straně jsou země, jako například Švýcarsko, kde se realitní kanceláře na tvorbě trhu podílí pouze necelými 30 procenty a zbytek obchodů realizují samotní kupující/prodávající nebo pronajímatelé/nájemci. Česká republika se svými 55 % se spolu s Francií a Bulharskem nachází přibližně uprostřed tohoto mezinárodního srovnání.

Tabulka 1: Podíl realitních kanceláří na uskutečněných realitních obchodech

Země AUT BGR BEL CYP CZE FRA GER GRC GBR IRL ITL NLD PRT ROU SWE CHE
Podíl realitních kancláří 37% 55% 39% 90% 55% 60% 35% 30% N/A 90% 35% 75% 60% 30% 85% 30%

Zdroj: ERAEurope Survey 2008/2009

Co je pro majitele nemovitostí důležité a podle čeho se rozhodují, zda využijí služeb realitní kanceláře? 
Zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti je služba jako každá jiná a je přirozené, že pro potencionálního klienta je nejdůležitějším parametrem cena a kvalita nabízených služeb.

Kolik si účtují realitní kanceláře za zprostředkovaný obchod?
Každá realitní kancelář r
azí jinou cenovou politiku, přičemž výše inkasované provize se navíc může v závislosti na typu a objemu zprostřekovaného obchodu měnit. V průměru se však provize za zprostředkování obchodu na residenčním trhu pohybuje od 4 - 5 %, existují však případy, kdy může činit až 7 % z hodnoty uskutečného obchodu. Statistiky ERA Reality uvádí průměrnou výši provize tuzemských kanceláří na úrovni 4,3 %, což přibližně odpovídá hodnotám, které nedávno publikovala konkurenční kancelář REMAX nebo server Bezrealitky.cz. Jak si stojí český realitní trh v porovnání se zahraničím?

Tabulka 2: Průměrná výše provize realitních kanceláří za zprostředkovaný obchod

  AUT BGR BEL CYP CZE FRA GER GRC GBR IRL ITL NLD PRT ROU SWE CHE
Průměrná výše provize 4,5% 3,0% 3,0% 5,0% 4,3% 5,2% 3,5% 2,0% 2,2% 1,75% 3,0% 1,6% 4,0% 3,0% 2,5% 2,45%
Zdroj: ERAEurope Survey 2008/2009

Co se týce ceny za zprostředkování obchodu patří české realitní kanceláře k těm dražším. Pouze fancouzské, rakouské a kyperské realitky účtují klientům více. V případě Francie činí průměrná výše marže dokonce 5,2 % z hodnoty uskutečněné transakce. Znamená to tedy, že pokud by české realitky snížily nároky na své odměny, mohly by obsadit daleko větší část trhu?

Bohužel evropské statistiky tuto přímou souvislost mezi cenou a oblibou realitních kanceláří nepotvrzují, jak naznačuje tabulka číslo 3. Každý z evropských trhů má sice svá specifika. V některých zemích například převládá tradiční systém nájemního bydlení (Švýcarsko), u jehož zprostředkování tradičně realitní kanceláře asistují výrazně méně. Jinde zase legislativní prostředí v podstatě neumožňuje prodej nemovitosti bez účasti realitního makléře.

Tabulka 3: Vztah mezi výší provize a podílem na trhu realitních kancelář (RK)
Země   Podíl RK  Prům. výše provize
Nizozemsko NLD 75% 1,60%
Irsko IRL 90% 1,75%
Řecko GRC 30% 2,00%
Velká Británie GBR N/A 2,20%
Švýcarsko CHE 30% 2,45%
Švédsko SWE 85% 2,50%
Bulharsko BGR 55% 3,00%
Belgie BEL 39% 3,00%
Itálie ITL 35% 3,00%
Rumunsko ROU 30% 3,00%
Německo GER 35% 3,48%
Portugalsko PRT 60% 4,00%
Česká republika CZE 55% 4,30%
Rakousko AUT 37% 4,50%
Kypr CYP 90% 5,00%
Francie FRA 60% 5,21%
Zdroj: ERAEurope Survey 2008/2009

Obecně však platí, že cena není tím, na základě čeho by se lidé rozhodovali, zda využijí služeb realitní kanceláře. Tato skutečnost má navíc ještě jedno logické opodstatnění, které platí i v České republice, a sice, že provizi za zprostředkování zpravidla prodávající zahrne do prodejní ceny nemovitosti a tak i přesto, že formálně je plátcem provize prodávající, skutečným poplatníkem je strana nabyvatele nemovitosti. To samé platí i v případě pronájmu.

Nejdůležitější je kvalita služeb 
Klíčovým kritériem při rozhodování potenciálních klientů je kvalita nabízených služeb. K tomuto závěru dospěl mimo jiné také průzkumný tým společnosti MindBridge, který pro tuzemskou pobočku realitní kanceláře REMAX připravil studii s názvem zpracoval studi "Realitní trh v ČR".

Ze závěrů zmíněné studie vyplývá, že lidé by pravděpodobně služeb realitních kanceláří využívali ve větší míře, ale kvalita poskytnutých služeb podle nich zdaleka neodpovídá ceně, kterou si realitní kanceláře účtují, viz. graf č. 1.

Graf 1: Hlavní příčiny nevyužívání služeb realitní kanceláře

Zdroj: Mindbridge: „Realitní trh ČR“

Co je pro vás osobně nejdůležitější a podle čeho byste se rozhodovali, zda využijete služeb realitní kanceláře. Hlasujte v následující anketě. Pokud v anketě některý z parametrů chybí nebo se chcete podělit o své zkušenosti s realitkami, můžete se zapojit do diskuze pod článkem.  

Anketa

Švýcaři, Rumuni a Řekové realitní kanceláře nepotřebují >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »