Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Teritorialita? Bič na exekutory nebo na věřitele?

02.04.2014 09:29 | Kategorie: Hypotéky | 3 komentáře
Tagy: dlužníci pohledávky věřitel

Teritorialita se nyní mezi politiky, exekutory a především věřiteli skloňuje ve všech pádech a málokoho nechává chladným. V praxi se jedná o omezení působnosti exekutorů na určité území, nejčastěji se zmiňuje okres nebo kraj. Jaké praktické důsledky a výhody by tento způsob vymáhání pohledávek přinesl? A nevylili bychom tak s vaničkou i dítě? (tisková zpráva poradnaveritele.cz)

Před rokem 2001, než se rozběhla činnost prvních exekutorů, se vymahatelnost pohledávek téměř rovnala nule. Vzhledem k tomu, že nevracení dluhů není trestným činem, měla spousta věřitelů v rukou rozsudek, že jim dlužník musí zaplatit, ale tím to víceméně také skončilo. Dlužníci žili na úkor věřitelů, kteří jim tak beztrestně a nedobrovolně financovali jejich nákladný životní styl.

A pozor! Mezi soukromými věřiteli nehledejte žádné boháče, co nevědí kam s penězi. Nejčastěji se jedná o lidi, kteří například půjčili přátelům, rodině nebo zaplatili zálohy na různé rekonstrukce z peněz, které dlouhá léta spořili.

Dobrovolně neplatí téměř nikdo

Dnes jsme v situaci, kdy se karta obrátila. Vymáhání pohledávek víceméně funguje a dlužníci se dělí na dvě základní skupiny. První tvoří ti, kteří svůj majetek buď už nemají, nebo ho na někoho převedli a tudíž jim ani exekutor nemůže nic zabavit. Druhou skupinu tvoří lidé, kteří většinou nemají žádné právní povědomí, takže si ani neuvědomují dopad neplacení svých závazků a jen věří, že ´ono to nějak dopadne´. Těch, kteří zaplatí sami a dobrovolně je stále velmi mizivé procento. Přitom každý exekutor vždy vyzývá každého dlužníka k dobrovolné úhradě. Kdyby v této fázi zaplatili, ušetřili by si spoustu zbytečných nákladů, včetně nejčastějšího argumentu pro zavedení teritoriality, a to je výše cestovních náhrad.

Věřitelé v obavách

Přestože se zastánci teritoriality předhánějí v předkládání srdceryvných příběhů dlužníků, na kterých chtějí demonstrovat, jak je současné uspořádání špatné a neudržitelné. Málokdo si současně uvědomuje, že zavedení teritoriality v návrhu, jak je známý dnes, bude mít velmi pravděpodobně dopad na peněženky nás všech.

 „Obracejí se na nás vyděšení věřitelé, kteří si v praxi dopad teritoriality vůbec nedokážou představit a z jejich úst zaznívají vážné obavy a praktické dotazy na budoucí navrhované uspořádání.“ Konstatuje Mgr. Kateřina Procházková, tisková mluvčí bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz a dodává, že svoji konzultaci v Poradně obvykle zakončují větou: „No jo, ale to pro nás budou obrovské náklady a my je budeme muset promítnout do konečné ceny našich služeb.“  

Připlatíme si všichni

V praxi to znamená, že velcí dodavatelé budou muset výrazně posílit svůj administrativní tým, který bude místo dosavadních několika vybraných exekutorů komunikovat s téměř 160 exekutorskými úřady, a to bude samozřejmě něco stát. Jen pro zajímavost, v rámci nedávno uskutečněného testu reakční doby exekutorských úřadů bylo zjištěno, že pouze 40 % úřadů zareagovalo a věřitelům na jejich dotaz vůbec odpovědělo.  

Navíc z průzkumu vyplynulo, že vzhledem k očekávanému nárůstu agendy u většiny exekutorských úřadů je pravděpodobné, že jednotliví exekutoři budou žádat po věřitelích dopředu zálohy. Zálohy pak v prvních měsících použijí vesměs na vybudování svého nového administrativního zázemí, které většině z nich momentálně chybí. Až dosud se zálohy běžně neplatily a exekutoři svoji odměnu získali až po vymožení dlužné částky, což je motivovalo k aktivnímu vymáhání. Automaticky se tedy nabízí v této souvislosti otázka, zda bude každý exekutor i po vybrání zálohy natolik pečlivý a dotáhne exekuci ke zdárnému konci, nebo se spokojí pouze s výší zálohy a tím pro něj veškerá práce skončí?

Ve finále se tak lehce může stát, že na vše velmi citelně doplatí věřitel. Nejenže nemá původní částku, kvůli které se soudil, ale postupně uhradí soudní poplatek, náklady na právníka, zálohu exekutorovi a nakonec se ničeho nedomůže. Suma sumárum si pro příště velmi dobře rozmyslí, zda se do podobné anabáze vůbec pustí a bude-li to možné, zakalkuluje preventivně do svých cen případné očekávané ztráty.

Vracíme se tedy zpět do doby, kdy se dlužníci věřitelům jen vysmívali, ale rozhodně jim neplatili?

Případ je v řešení

 „Podle mého názoru je současný svobodný výběr exekutora věřitelem naprosto v pořádku, stejně jako je v pořádku jejich podnikání. Uvědomte si, že pokud exekutoři nebudou motivováni k aktivitě, dostaneme se opět na úroveň před rokem 2001, kdy se pohledávky stanou obtížně nebo jen pomalu vymahatelné.“  Říká JUDr. Tomáš Sokol a dodává, že si velmi živě umí představit situace, kdy exekutor bude mít díky teritorialitě nepřetržitý přísun případů, ale jeho přístup k provádění výkonu exekuce bude z jakýchkoliv důvodů více než laxní. A odpověď věřiteli, tedy pokud příslušný úřad vůbec zareaguje, bude poněkud monotónní a lakonická „případ je v řešení“.

Teritorialita? Bič na exekutory nebo na věřitele? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

Václav Kučera | 03.04.2014 09:08
exekutoři jsou tu pro věřitele, ne pro hrabání záloh Zdeněk Střítecký | 03.04.2014 09:02
rozdíly mezi exekutory Václav Kučera | 03.04.2014 09:00

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »