Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Těšíte se na léto? Zloději také, budou mít žně

Už se těšíte na léto a dlouho očekávanou dovolenou? Nejste sami. Právě během letních měsíců totiž dochází k největšímu počtu vloupání. Důvodů je několik: lidé během léta nechávají své příbytky bez dozoru, více cestují a také častěji nechávají otevřená okna a vchodové či balkónové dveře. Vyplatí se proto ještě před létem zkontrolovat základní zabezpečení vašich domovů. Budete-li dodržovat několik jednoduchých pravidel, můžete riziko, že se lupiči objeví u vás doma, podstatně eliminovat.    

Policejní statistiky: V létě případů vloupání přibývá  

Ačkoliv se u nás kriminalita, díky zlepšení hospodářské situace a snížení nezaměstnanosti, lepšímu zabezpečení i práci policie, stále mírně snižuje, jen za první čtvrtletí letošního roku došlo už ke 2124 případům vloupání do bytů, rodinných domů nebo víkendových chat. Odborníci odhadují, že i letos dojde k nárůstu případů během letních měsíců. Podle statistik Policie ČR patří zejména letní prázdniny každoročně mezi období, kdy přibývá případů vloupání do bytů a rodinných domů. S policejními statistikami korespondují i data Slavia pojišťovny. „Největší počet škod způsobených vloupáním nám klienti hlásí během letních měsíců, v mnoha případech po návratu z dovolené. Průměrná výše škody se pohybuje kolem 55 000 Kč. Uvedená částka zahrnuje ukradené vybavení domácnosti a také zničená okna, dveře, zámky a další zabezpečení, které zloději museli překonat, aby pronikli do domu či bytu,“ doplňuje Jan Vlček. 

Kde se zlodějům daří a kde se naopak můžete cítit nejbezpečněji

Podle statistiky Policie ČR je za první čtvrtletí letošního roku nejvíce případů vloupání do rodinných domů, bytů nebo chat evidováno ve Středočeském kraji. Policisté zde za první tři měsíce letošního roku zaznamenali 433 vloupání. Na pozoru by však měli být také Pražané, protože naše hlavní město je s 390 případy v těsném závěsu za Středočeským krajem. Následuje kraj Moravskoslezský (222 vloupání), Jihomoravský (201 vloupání) a Ústecký (174 vloupání). Naopak, nejklidnější mohou být na svých dovolených obyvatelé Karlovarského kraje, kde Policie ČR během prvních tří letošních měsíců zaznamenala jen 23 vloupání do bytů, rodinných domů či chat.      

Kudy chodí na návštěvu nezvaní hosté

Do domů se pachatelé trestné činnosti nejčastěji dostávají přes balkón, okna nebo vstupní dveře. V případě bytů by se měli mít na pozoru zejména nájemníci nižších pater a dále majitelé podkrovních bytů, do kterých se zloději často spouštějí ze střechy. Právě v letních měsících zlodějům podstatně nahrává fakt, že lidé nechávají otevřená okna i balkonové dveře. Pachatelé často vnikají do domů v nočních hodinách a nerozpakují se vykrást dům či byt i se spícími nájemníky. Evidovány jsou také případy, kdy je domácnost vykradena ve chvíli, kdy majitelé tráví čas na zahradě. Proto je velice důležité věnovat pozornost dostatečnému zabezpečení vaší domácnosti. To hraje důležitou roli i při případném jednání s pojišťovnou. „Při uplatňování škody způsobené vloupáním je důležité u pojišťovny prokázat, že byl majetek zabezpečen a pachatelé museli překonat adekvátní překážku. Proto, pokud zjistíte, že byl váš dům vyloupen, zavolejte policii a do jejího příjezdu s ničím nemanipulujte. Policejní protokol pak uschovejte, budete ho potřebovat pro následné jednání s pojišťovnou,“ radí Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.           

Pojištění je jistější než sázka na dopadení pachatelů

Právě v případě vloupání je objasněnost oproti ostatním trestním činům poměrně nízká. Proto je spíše nepravděpodobné, že byste se s vašimi ukradenými cennostmi ještě někdy shledali. Jedinou ochranou při řádění zlodějů tak zůstává pojištění domácnosti, které současně ochrání také před škodami způsobenými řáděním přírodních živlů. „Vždy si ověřte, zda vámi sjednaný rozsah pojištění domácnosti zahrnuje také rizika odcizení – krádeže či loupeže, případně vandalismu. Odpovídající pojistku, která spolehlivě ochrání váš majetek, pořídíte za pár tisíc korun ročně, což za klidný spánek určitě stojí,“ doplňuje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.      

Opatření, která mohou pomoci ochránit váš majetek před dovolenou: 

Nechlubte se na sociálních sítích

Nechlubte se svým majetkem. Informaci, že odjíždíte na prázdniny, nezveřejňujte a poučte i své děti. Je zarážející, jak důvěrné informace někteří lidé sdělují např. v rámci sociálních sítí, když se chtějí podělit o radost ze zakoupeného zájezdu nebo když zveřejňují fotky z právě probíhající dovolené. 

Spolehlivý soused

Klíče od bytu či domu nechte u blízké osoby a pověřte ji, aby pravidelně vybírala poštovní schránku a kontrolovala byt. 

Dobré zabezpečení a cennosti mimo dosah

Pokud máte doma cennosti, vyplatí se odvézt je na dobu dovolené do bezpečí. Nepodceňujte také optimální zabezpečení. Snadné vniknutí do domu nabízejí např. francouzská okna nebo nedostatečně zabezpečené dveře. Stále platí, že čím více překážek musí zloději překonat, tím spíše si návštěvu vaší domácnosti rozmyslí. 

Pojištění

Zjistěte, zda vaše pojistka domácnosti kryje také škody způsobené vloupáním. Většinou je možné tato rizika připojistit v rámci pojištění domácnosti. Cena se pohybuje v řádech několika tisíc Kč a odvíjí se od způsobu zabezpečení vaší domácnosti a výše pojištěného majetku.   

Policie ČR radí, jak postupovat, pokud po svém návratu z dovolené zjistíte, že se váš byt či dům stal  terčem zlodějů:

 • Do bytu či domu nevstupujte a ihned volejte na č. 158.

 • Před příjezdem policistů v bytě s ničím nemanipulujte a rozhodně neuklízejte!

 • Po provedení ohledání místa činu a následném úklidu vše zkontrolujte a připravte si soupis odcizených věcí, které následně nahlásíte při sepisování protokolu na policejním oddělení.

 • Pokud to půjde, dohledejte u odcizených věcí jejich identifikační údaje a výrobní čísla. U specifických předmětů (šperků, obrazů, starožitností),  je dobré přidat fotografie či náčrtky, které mohou policistům pomoci při pátrání.

  Jan Vlček ze Slavia pojišťovny radí, jak u pojišťovny uplatnit škodu způsobenou vloupáním:

 • Pojišťovnu informujte o vloupání a způsobené škodě co nejdříve.

 • Konkrétní asistenční služba pojišťovny vám poradí, jak postupovat a jaké doklady připravit.

 • Určitě budete potřebovat seznam odcizených či zničených věcí (totožný se seznamem, který jste uvedli Policii ČR) a přidejte i všechny dostupné doklady k odcizeným věcem – doklady o koupi, fotky, záruční listy atd.

 • Pojišťovně bude třeba předložit také kopii protokolu od Policie ČR.

 • O vyřízení škody vás bude informovat likvidátor pojišťovny.

Těšíte se na léto? Zloději také, budou mít žně >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »