EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

25. 07. 2013

0 komentářů

Subjekty:
FINEP HOLDING

100 tisíc nových bytů pro Mongolsko – FINEP se stává průkopníkem v oblasti developmentu

 


 

FINEP v těchto dnech zahajuje výstavbu pilotního projektu – nové obytné čtvrti „Euro Eko Tugul“ v Erdenetu, ve které bude postupně postaveno celkem 2000 nových moderních bytů. První etapu výstavby tvoří 2 bytové domy s celkem 126 byty. Celková rozloha všech etap projektu je 44 hektarů, celková výše investice cca 2 miliardy korun.

„Projekt byl vybrán v rámci Mezivládní dohody mezi mongolskou a českou stranou o podpoře investic.“, říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP  a dodává: „Česká republika má v Mongolsku velmi dobré jméno, mimo jiné proto, že mnoho místních obyvatel v České republice (respektive v Československu) historicky studovalo. FINEP se stal prvním českým developerem, který v Mongolsku zahájil developerský projekt.“

Celý projekt vzniká v rámci celostátního programu, jehož cílem je vyřešit naléhavý nedostatek bydlení pro místní obyvatele. Více než 75 % mongolské populace žije v tradičních jurtách, které dnes již nevyhovují podmínkám moderního života. Vládní program počítá s výstavbou 100 tisíc nových bytů v Erdenetu a v hlavním městě Ulánbátaru.

„Mongolsko je mimořádně dynamická a perspektivní země. Díky obrovskému bohatství nerostných surovin prochází velkou modernizací a rostoucí poptávkou po „všem novém“, říká Jiří Procházka, předseda představenstva společnosti ABP Consulting a dodává: „V Mongolsku jsme v současné době jedinou společností ze střední Evropy působící v oblasti finančních trhů, která zde má vlastní zastoupení a realizuje investiční projekty mezi středoevropskými a mongolskými partnery. Jsme velmi rádi, že jsme tento projekt výstavby bytů zahájili s tak silným partnerem jako je společnost FINEP, jejíž kvalita a výsledky z českého trhu přispějí k výraznému rozvoji mongolského developmentu “.

„Již delší dobu jsme plánovali diverzifikaci portfolia společnosti FINEP, které předpokládalo zahájení projektů mimo území České a Slovenské republiky. V rámci toho byly vypracovány analýzy, které vyhodnocovaly možnosti projektů v USA, západní Evropě, nebo v Asii. Volba nakonec padla na Mongolsko – na rychle se rozvíjející ekonomiku, jejíž HDP rostlo v loňském roce o více jak 12 %, na zemi s velkým potenciálem v následujících letech, a zároveň na zemi, která vychází investorům vstříc svým přístupem,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP.

REKLAMA

Kromě samotného projektu využívají mongolští partneři zkušeností a znalostí FINEPu také pro oblast urbanismu – nechtějí se dopustit podobných chyb, jaké se staly například v České republice po roce 1989, kdy nastala fáze živelného rozvoje, bez koncepce.

„V Mongolsku je situace zcela odlišná – město a stát vytváří pro rozvoj podmínky a také pravidla. Výstavba není brána jen jako komerční aktivita, ale jako část rozvoje společnosti, a proto aktivita developera je zde velmi vítána.  Důkazem toho je, že za pouhý měsíc se byl FINEP schopen sejít, na všem domluvit a položit základní kámen. Na zahájení stavby pak přišel primátor města a také ministr stavebnictví,“ říká Tomáš Pardubický. Jak doplňuje, poskytuje FINEP také konzultace nad Územním  plánem hlavního města Mongolska.

O ukázce důvěry a jiného přístupu svědčí i tato zkušenost: FINEP byl, na základě svých dlouholetých zkušeností, požádán městskou radou města Ulánbátar, aby se podílel na přípravě nového Územního plánu Ulánbátaru, jehož cílem je postupná urbanizace 18 velkých územních celků – tzv. jurtovišť. Bydlení v tradičních jurtách představuje mnoho problémů a omezení. Příkladem je absence místních sítí – kanalizace, nedostatečná infrastruktura a především obrovské problémy se smogem, jelikož se v nich topí pevnými palivy. Naši odborníci společně s architekty se výzvy chopili a připravili návrhy, které byly již za týden v plné míře zapracovány do nově vznikajícího územního plánu,“ uzavírá generální ředitel FINEP, Tomáš Pardubický.

FAKTA:

  • Mongolsko zaujímá plochu 1 566 500 km² (dvacetkrát více než ČR), ale vzhledem ke svým pouze – 2,7 milionům obyvatel je státem s nejnižší hustotou zalidnění na světě.
  • V hlavním městě Ulánbátaru žije 1,8 mil. lidí.
  • 400 tisíc obyvatel Mongolska bydlí v bytech, tzv. „Chruščovkách“, které byly postaveny v dobách Sovětského svazu, 300 tisíc obyvatel bydlí v panelových bytech
  • 2 miliony obyvatel bydlí v tradičních jurtách, které tvoří celé čtvrti – tzv. jurtoviště. Topí se v nich pevnými palivy, což v městech zapříčiňuje smog – jeden z hlavních problémů, se kterým se dnešní Mongolsko potýká.
  • Projekt Euro Eko Tugul realizuje společnost FINEP ve spolupráci s místními partnery, zastřešenými ve společnosti  Ikh Khaadyn Tsuvaa (česky Karavana Kráčejících Chrámů). 1. etapa výstavby čítá 126 bytů, kompletní projekt pak 2000 nových bytů. Celková rozloha celého projektu je 44 hektarů
  • Projekt se nachází v Erdenetu (3. největším městě Mongolska), žije zde 85 tisíc obyvatel, město je vzdáleno 420 km od Ulánbátaru.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Apokalyptická úzkost a dostupné bydlení

Vzhledem k současnému stavu světa se zdá, že lidstvo směřuje k nevyhnutelné katastrofě, posílené historickými cykly paniky a neochotou se poučit z minulosti. Apokalyptická úzkost se stala běžným jevem: polykrize, klimatická úzkost a debaty o morálce rodičovství, pandemie, obavy z technologií (AI = konec civilizace), geopolitických střetů a války… Pocit, že míříme k nevyhnutelnému zániku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *