EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

Bydlení je dostupnější, vlastní dům zůstává snem

 


 

Realitní trh zažívá nebývalý boom. Vysoká poptávka po nemovitostech mění dosavadní zažité trendy. Dochází však i k postupnému zvyšování cen nemovitostí. Vysněné bydlení Čechů se tak často výrazně liší od reality.

Češi touží po větším životním prostoru, než se jim obvykle dostává. Celá pětina lidí, zejména pak mladší ročníky, by ráda žila v nemovitosti o velikosti kolem 100 metrů čtverečních, šest procent lidí si dokonce přeje bydlení dvojnásobné rozlohy. Naopak prostor do 50 metrů čtverečních by stačil pouze šesti procentům oslovených a to především starším ročníkům v předdůchodovém věku. Přitom dlouhodobě nejprodávanější nemovitosti jsou byty o velikosti 60 metrů čtverečních se dvěma místnostmi. „Taková velikost je vhodná pro většinu obyvatelstva: jde zejména o startovní byty pro mladé, kteří ještě nemají děti a také pro starší občany, kteří již mají děti mimo domov a menší byt je pro ně dostupnější,“ vysvětluje Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

V poslední době ale tento trend hovoří spíše ve prospěch větších bytů. „Pokles cen z minulých let způsobil, že hypoteční splátka většího bytu je srovnatelná s platbou nájemného. Taková situace tlačí zejména začínající rodiny, aby investovaly do vlastního bydlení,“ dodává Kotula. Obliba malometrážních bytů ale neklesá, čím dál častěji je kupují investoři za účelem dalšího pronájmu.

Vlastní dům je sen

Velká poptávka z posledních měsíců však tlačí ceny vzhůru a trh zažívá postupné zdražování nemovitostí. To podle makléřů do budoucna opět zhorší dostupnost většího bydlení a povede k  posunu pozornosti zpět k menším bytům. Ostatně podobné závěry potvrzuje i průzkum. Přestože více než tři čtvrtiny obyvatel ČR by rádo žilo ve vlastním domě, realitou je to pouze pro třetinu z nich. Vlastní byt má pak 32 procent lidí. Ostatní žijí v pronajatých nemovitostech. Zajímavý je i poměr mezi městem a venkovem, protože život na venkově láká pouze 21 procent z nás. Drtivá většina lidí preferuje bydlení v menším městě či na jeho okraji.

REKLAMA

Rozhoduje cena, dojíždění nám tolik nevadí

Většina oslovených (téměř 88 procent), je přesvědčena, že bydlení v Česku je příliš finančně náročné, opačný názor mají necelá tři procenta lidí. „V porovnání s cenami na západě přitom platí, že ceny tuzemských nemovitostí jsou, vzhledem ke kupní síle obyvatelstva, nízké,“ upozorňuje Daniel Kotula. Na druhou stranu, nezanedbatelná část (zhruba pětina) Čechů vlastní druhou nemovitost. A to většinou ve městech či příměstských oblastech. Necelou třetinu této skupiny pak tvoří chalupy na venkově.

Nejdůležitějším faktorem při rozhodování o koupi nemovitosti je samozřejmě cena, jež hraje hlavní roli v 88 procentech případů. Mezi zásadní kritéria patří také lokalita (81 procent), velikost (78 procent či energetická náročnost objektu (63 procent). Naopak stáří nemovitosti, její vybavení či termín možného nastěhování mají rozhodující vliv zhruba jen ve třetině případů. Překvapivě nízký podíl lidí také v okolí nového domova vyžaduje širší možnosti volnočasového vyžití nebo blízkost zaměstnání. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *