EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

11. 08. 2015

0 komentářů

Češi opět začínají více šetřit, i na důchod

 


 

Za posledních pět let jde v průzkumu o nejlepší výsledek. Ještě v roce 2011 pětitisícovou a vyšší sumu uspořil měsíčně každý desátý dotazovaný, o dva roky později už to ale bylo pouhých 7 %. Ve stejném období o třetinu, na 24 %, narostla skupina těch, co si nebyli schopní odložit ani korunu. Nyní se tento podíl znovu snížil pod pětinu populace. Nejvíc dotazovaných, 36 %, stále spoří tisícovku až pětitisícovku měsíčně a alespoň v řádech stokorun je schopná spořit třetina lidí.

Podle Pavla Doležala, ředitele Zlaté koruny, se nabízejí dvě vysvětlení: „Buď se Češi vracejí k pověsti spořivého národa z opatrnosti, nebo – a v to doufám především – se domácnostem konečně daří o něco lépe. Je to sice opatrný, ale přeci jen signál, že bychom mohli být z nejhoršího zásahu ekonomické krize venku. Co mě také těší, že roste zodpovědnost lidí a jejich ochota k zabezpečení na důchod.“

Odvolaná penzijní reforma lidi od spoření na stáří neodradila. Spíš naopak. Víc než pětistovku z měsíčních úspor si je ochotných odložit na důchod 44 % dotazovaných. Oproti tomu se skoro o čtvrtinu, na 14 %, zmenšila skupina lidí s mizivým nebo dokonce nulovým spořením na stáří.

„Někteří si skutečně moc odkládat nemohou. Jde především o lidi s nízkým příjmem a vzděláním. Horší je to s mladou generací. Malou ochotu spořit si na důchod totiž deklarují lidé do 34 let. Bohužel. Je to trochu škoda, protože právě u dlouhodobých investic může vyjít takové odkládání draho,“ dodává Pavel Doležal.

Poměrně málo lidí si také spoří skutečně relevantní, vzhledem k očekávanému důchodu smysluplné částky, které by měly být nad tisíc korun měsíčně. Je to necelá pětina. A přes dva tisíce by si odložila pouhá 4 % respondentů.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *