EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

23. 02. 2016

0 komentářů

Češi skupují nově dokončené byty a domy

 


 

Na Nikolajce si Central Group ověřil, že lidé zejména v nadstandardním a luxusním segmentu, kteří jsou připraveni za nové bydlení utratit větší finanční částku, chtějí v reálu vidět, do čeho budou své prostředky investovat. Žádné vzdušné zámky v podobě projektů nakreslených na papíře, které dosud nemají příslušná povolení, nejsou v tomto segmentu pro klienty přijatelné. „Ale je třeba si uvědomit, že v již dokončené stavbě leží obrovské investiční prostředky v řádech mnoha set milionů korun. Takto stavět si může dovolit jen skutečně kapitálově silný developer,“ poznamenal šéf firmy Dušan Kunovský. O mimořádném zájmu o exkluzivní segment svědčí fakt, že za necelých pět měsíců, co je projekt v prodeji, již má své majitele téměř 40 procent bytů. 

Problémem ale je, že v poslední době dokončené byty z trhu velmi rychle mizí. Je tomu tak vzhledem k omezenému a v případech některých městských částí dokonce zcela zastavenému povolování nových projektů na straně jedné a současně vysokému tempu prodejů na straně druhé. Podle údajů ČSÚ za loňský rok úřady v Praze povolily výstavbu 3949 nových bytů v bytových domech, když za stejnou dobu developeři prodali 6500 bytů, tedy o 65 procent více. Central Group se dlouhodobě u všech projektů, tedy i těch, kdy zahájí prodej již v průběhu stavby, snaží cenou regulovat tempo prodeje tak, aby nevyprodal všechny byty před kolaudací a byl tak schopen nabídnout dokončené byty v řadě lokalit právě těm, kdo se chtějí nastěhovat okamžitě.

Poptávku táhnou levné hypotéky a nákupy na investici

Za vysokou poptávkou po novém bydlení stojí působení několika hlavních prorůstových trendů. Prvním jsou přetrvávající rekordně nízké úroky hypoték, a tím pádem historicky nejvýhodnější podmínky financování nového bydlení. Na tento trend zareagoval Central Group nabídkou výhodné hypotéky s garantovanou úrokovou sazbou ve výši 1,79 procenta ročně při desetiprocentní akontaci a fixaci úvěru na tři až sedm let. Tím, co především stojí za ochotou lidí investovat do nového bydlení, je ale především důvěra v budoucnost, která je výrazně ovlivněna růstem ekonomiky, nízkou nezaměstnaností a inflací.

Hypotékou je v současnosti financována více než polovina prodávaných bytů, jejich podíl meziročně vzrostl a to na úkor plateb v hotovosti a odkladu platby,“ vysvětlil Kunovský. Podle něho také celý meziroční nárůst v prodeji bytů Central Group o téměř pětinu jde na vrub levných hypoték. Při takto výhodné ceně financování se řadě kupujících vyplatí pořídit si byt jako investici a dále ho pronajímat. Příjem z pronájmu totiž v řadě případů bohatě pokryje náklady na splátku hypotéky. Podíl bytů pořizovaných na investici díky tomu loni dosáhl 20 procent.

REKLAMA

Zdroj: Tisková zpráva Central Group

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *