EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

17. 12. 2012

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Další banky ruší poplatek za správu hypotéky

 


 

AXA Bank s platností k dnešnímu dni ruší poplatek za správu úvěrového účtu a potvrzuje tím nový trend, který odstartoval na začátku prosince, kdy Raiffeisenbank oznámila ukončení účtování poplatku jak za vedení hypotéky, tak spotřebitelských úvěrů. Předtím hypotéky bez tohoto poplatku nabízela pouze mBank a FIO banka. K dnešnímu dni tedy evidujeme již čtveřici bank s nulovým poplatkem a navíc máme čerstvě potvrzeno, že ke zrušení poplatku se s platností k 1. 1. 2013 chystá jedna z největších tuzemských bank.

Na rozdíl od zpracovatelského poplatku (poplatku za vyřízení hypotéky), jehož výše během uplynulých let pod tlakem konkurence postupně klesala, až jej některé banky ze sazebníků úplně vymazaly, poplatek za správu úvěrového účtu podobným tlakům dlouhou dobu odolával.  Zlom v tomto směru tentokrát nepřinesla konkurence, ale vyvolalo jej rozhodnutí německého soudu, který označil účtování tohoto poplatku za nezákonné, přičemž své rozhodnutí opřel o jednotnou evropskou legislativu. Tato zpráva se rychle rozšířila za hranice, klienti začali hromadně žádat o navrácení zmíněného poplatku, což se jim často podařilo a výsledkem jsou avizované zprávy, kdy banky od účtování poplatků „dobrovolně“ ustupují.

Co tato změna znamená pro klienty bank?

„Samotný fakt, že banka přestane klientovi poplatek účtovat, ještě nemusí nutně znamenat úsporu v rámci splácení úvěru. Banka se zpravidla snaží ztrátu zisku kompenzovat jinde. A nejčastěji to bývá v navýšené úrokové sazbě, jak ostatně celkem otevřeně avizovala Raiffeisenbank, takže při porovnání nabídek bank je třeba vzít v potaz všechny parametry úvěru, které ovlivňují jednak cenu, ale také průchodnost financování,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

„Na druhou stranu vzhledem k vysoce konkurenčnímu prostředí je zjevné, že banky příliš prostoru pro rozpouštění poplatku v navýšené sazbě nemají a pokud budou chtít zrušení poplatku využít jako svou konkurenční výhodu, pak budou muset nejspíš tento pravidelný 150korunový příjem skutečně oželet. Klíč k udržení  ziskovosti budou muset banky hledat především v dlouhodobém vztahu s klientem,“ dodává Libor Ostatek.

Otázkou dalšího vývoje cen hypoték tedy zůstává, jak se zachová konkurence. Nicméně vzhledem k tomu, že k 1. lednu ruší správcovský poplatek jedna z velké trojice bank, očekáváme, že eroze správcovského poplatku bude pokračovat a počty bank s nulovým poplatkem za správu úvěru se v roce 2013 ještě dále rozrostou.
Zdroj : GOLEM FINANCE, s.r.o., banky

REKLAMA

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,– Kč se splatností 20let:
golem-finance-17-12-2012

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

REKLAMA

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah: 

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *