EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

14. 10. 2013

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Dánům na pořízení bytu stačí 2 roční platy. A nám?

 


 

Ceny nemovitostí v ČR nerostou, ani neklesají. Průměrná cena bytu podle statistik portálu realityčechy.cz v září činila 1,74 milionu korun a podobným způsobem se vyvíjejí i úrokové sazby hypoték. Index úrokových sazeb 70% hypoték v září meziměsíčně vzrostl z 3,09 % na 3,12 %. Výsledkem je stagnace jak indexu dostupnosti, tak návratnosti bydlení. 

Index dostupnosti bydlení (IDB)

Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v září stagnoval na úrovni 30,3 %. Tedy o pouhý procentní bod výše než činí dosavadní minimum, kterého bylo dosaženo v letošním dubnu. Historicky se tedy stále pohybujeme v období s rekordně dobrou dostupností bydlení.

Z pohledu regionů nejlepší dostupnost bydlení je na Vysočině (20,2 %), v Moravskoslezském kraji (18,8 %) a především v Ústeckém kraji, kde tamním domácnostem statisticky stačí na splátku hypotéky 12,2 % průměrného měsíčního příjmu. Na opačném konci, tedy s nejhorší dostupností je Praha, kde hypotéky ukrajují tamním domácnostem bezmála 58 procent příjmu.

Index návratnosti bydlení (INB)

Druhým indexem, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu, je index návratnosti bydlení. Tento index (všechny byty, celá ČR) v září klesl ze srpnových 4,51 na 4,50 roku. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha.

Návratnost bydlení v mezinárodním srovnání

Mírou návratnosti bydlení, respektive poměrem mezi průměrnou cenou nemovitosti a příjmu obyvatel, se v mezinárodním kontextu zabývala také studie poradenské společnosti Deloitte. Podle nedávno zveřejněných dat jsme na tom srovnatelně, jako obyvatelé okolních zemí. V poměru hrubých příjmů a cen nemovitostí se Česká republika nachází zhruba uprostřed spektra zkoumaných zemí. O jeden stupeň lépe jsou na tom Rakušané, dvě pozice za ČR zaujímá Polsko a Maďarsko.

REKLAMA

Na rozdíl o našich indexů, které měří poměr mezi čístými příjmy domácností, autoři studie poměřovali průměrnou cenu bytu o rozloze 70 m2 s průměrným hrubým ročním příjmem obyvatel konkrétních zemí. Podle Deloitte Češi aktuálně vynaloží na pořízení 70metrového bytu zhruba 7 ročních příjmů. Statisticky nejlépe jsou na tom podle studie Dánové, kde jim na pořízení modelového bytu stačí dva roční příjmy. 

 

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realityčechy.cz, Deloitte, ČSÚ

 

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *