EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

13. 08. 2014

0 komentářů

Drobní věřitelé jsou vyděšení a bojí se o své peníze

 


 

„Pro někoho je padesát tisíc možná bagatelní částka, ale pro mě je to spousta peněz.“ Říká Martin Fiala, který se živí jako drobný řemeslník. „Pokud se mi podaří získat zakázku za 30 tisíc, jsem šťastný a vím, že příští měsíc mám z čeho žít. Bohužel se mi čas od času stává, že se zákazníkovi po odvedení práce nechce platit doplatek.“ Pak obvykle přijde na řadu spousta výmluv a oddalování platby.

Přišel o čtvrt milionu, manželství nevydrželo

Nicméně po své zkušenosti z roku 2000, která ho stála čtvrt milionu, spoustu nervů a rozpad manželství je nyní opatrnější. „Tenkrát jsem naletěl svému dobrému kamarádovi, který si u mě objednal práci, ale jeho firma mi nikdy nezaplatila. Nevěřil jsem, že by nezaplatil, takže se suma šplhala výš a výš. Nakonec jsem skončil s prázdnýma rukama, musel ze svého zaplatit svým dodavatelům a stálo mě to kromě vlastní práce ještě 250 tisíc. Manželka tehdy ten tlak nevydržela a odešla.“ Vypráví svůj osud a dodává, že ho v této souvislosti zprávy z Ministerstva spravedlnosti pěkně vyděsily. Vůbec totiž netušil, že je nějaký rozdíl mezi formulářovými a neformulářovými žalobami a zda se nové nařízení náhodou nedotkne i jeho tří žalob, které v současnosti prostřednictvím právníka řeší.

Uklidňujeme drobné věřitele

Po prohlášení ministryně Válkové, že se nebudou přiznávat tak vysoké odměny za právní zastoupení jako doposud se v řadě specializovaných firem, poraden a advokátních kanceláří rozdrnčely telefony. Vyděšení věřitelé se ptali, jak to bude s jejich případem, zda po nich právníci budou chtít doplatky za vymáhání jejich pohledávek a zda pro ně má smysl ve sporu ještě pokračovat, pokud by je náklady na získání dlužné částky vyšly dráž než je výše samotného dluhu.

REKLAMA

„Nejinak tomu bylo i u nás. Málokdo zprvu zaznamenal, že snížení tarifu se týká pouze takzvaných formulářových žalob. To jsou například žaloby za nezaplacené pokuty dopravním podnikům, telefonní poplatky, internet, zálohy za energie apod., v žádném případě se toto snížení nedotýká například žalob drobných živnostníků, nebo běžných lidí.“ Vysvětluje pojem formulářových žalob Mgr. Kateřina Procházková, tisková mluvčí specializovaného portálu poradnaveritele.cz, který prostřednictvím svých advokátů zastupuje v soudních sporech jednotlivé věřitele

Žaloby si zpracovávají sami

Díky informaci, že se snížily advokátní odměny, se řada jednotlivců nyní pokouší sama vyplnit a podat k soudu návrh na platební rozkaz, to vše z obavy před vysokými doplatky advokátům. „Víceméně pokaždé, když se podobný pokus o „samovymáhání“ prostřednictvím soudu nakonec dostane s žádostí o radu až k nám, zjišťujeme, že návrh je zpracován chybně nebo neúplně. Z toho důvodu jej soudy odmítají přijmout a celý proces vymáhání se může nepříjemně protáhnout.“ Upozorňuje Procházková a v této souvislosti ještě poukazuje na další fakt.

Věřitelům jde o čas, který se krátí

REKLAMA

Věřitelům jde nyní o čas i v souvislosti s takzvanou teritorialitou. Pokud se jim podaří získat platební rozkaz s doložkou právní moci do konce tohoto roku a dlužník jim nezaplatí, budou si moct vybrat i exekutora, kterému svůj případ svěří k vymáhání. Pokud to do konce roku 2014 nestihnou, hrozí jim, že exekutora dostanou přiděleného dle místa trvalého bydliště dlužníka.

Návrh této novely nyní leží v poslanecké sněmovně a v tuto chvíli je pravděpodobné, že od nového roku vstoupí v platnost. „Už nyní jsou v práci exekutorských úřadů jasně patrné markantní rozdíly. Zatímco jeden nevymůže pohledávku ani za několik let, další exekutorský úřad je s prací u téhož dlužníka s úspěchem hotov během pár měsíců. Logicky se na něj věřitelé proto obrací opakovaně. Od nového roku by mohla svobodná volba exekutora skončit a navíc bude nutné exekutorům platit zálohy za to, že se případu vůbec ujmou. Tomu všemu se nyní věřitelé snaží ještě na poslední chvíli předejít.“ Uzavírá Procházková.

Zdroj: www.poradnaveritele.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021

Vývoj realitního trhu 2021

Proč ceny nemovitostí stále rostou? Co přinese nový rok?

Negativní očekávání kvůli krizi způsobené pandemií koronaviru se zatím rozhodně nevyplňují. Někteří odborníci očekávali, že lidé nebudou mít na koupi nemovitostí peníze a budou se s nejistotou dívat do budoucnosti. Kvůli tomu pak nebudou kupovat nemovitosti a brát si hypotéky. Jenže opak je pravdou.

Text: Monika Lukešová

04. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *