EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

19. 10. 2016

0 komentářů

Hypoteční šílenství stále trvá. Ukončí ho nový zákon nebo spíše růst cen nemovitostí?

 


 

Září byl poslední měsíc, kdy ještě neplatilo doporučení regulátora – České národní banky (ČNB) – neposkytovat takzvané stoprocentní hypotéky. Ty však z celkového počtu hypoték ukrojily jen malou část, jejich podíl se pohyboval v řádu jednotek procent. Mnohem zásadnější význam bude mít nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který výrazně zpřísní podmínky pro poskytování hypoték. Ten ale začne platit až od prosince, takže nás čekají ještě minimálně dva rekordní měsíce.

Hypoteční šílenství má zásadní dopad na trh s nemovitostmi, který letos také hlásí samá rekordní čísla. Prodeje nových bytů v Praze se sice po rekordním prvním pololetí ve třetím čtvrtletí podle dat EKOSPOLU propadly na dvouleté minimum. Nový byt si v hlavním městě od července do konce září koupilo 1447 lidí, což je nejméně od třetího čtvrtletí 2014. To však není dáno poklesem poptávky, ale nedostatečnou nabídkou způsobenou neuvěřitelně složitým a zdlouhavým povolovacím procesem, který je v Česku nejdelší ze všech zemí EU. I proto je v nabídkách pražských developerů nejméně nových bytů za posledních deset let.

Na tuto neutěšenou situaci doplácí hlavně zájemci o nové bydlení, kteří musí sáhnout hlouběji do kapsy. Ukazují to jednak statistiky developerů, ale je to vidět i na průměrné výši hypotéky. Ta jen za třetí čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 8,6 procenta, což je způsobeno hlavně vyšší cenou nemovitostí. Lidé si tak musí brát stále vyšší hypotéky a zůstává otázkou, zda jim rekordní úrokové sazby dokáží kompenzovat růst cen nemovitostí, který je v mnoha segmentech trhu výrazně vyšší.

Současný hypoteční boom tak nejspíš nezastaví ani nový přísnější zákon, ani cyklický pokles české ekonomiky. Mnohem dříve se může projevit právě efekt nesmyslného zdražování bytů a domů. Ostatně už dnes na trhu evidujeme mnoho předražených projektů, které však lidé kvůli nedostatečné nabídce přesto stále kupují. Tato vynucená „ekonomická slepota“ však nebude trvat věčně a lidé nebudou do nekonečna kupovat předražené byty jen proto, že jim někdo dá marketingovou nálepku luxusní. Pak dojde k výraznějšímu poklesu nemovitostního trhu, než jaký jsme evidovali letos ve třetím čtvrtletí.

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *