EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

02. 12. 2014

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypotéky dál zlevňují. A nejvíce úvěry do 100 % LTV. ČNB zvažuje jejich omezení

 


 

Listopad pokračoval v dosavadním trendu. Banky opět upravovaly úrokové sazby. A většinou směrem dolů. K přecenění úrokových sazeb tentokrát přistoupila Hypoteční banka, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Expobank a Oberbank. Na předkampaňové hodnoty se vrátily sazby Raiffeisenbank. Cenové změny se týkaly jak fixních, tak variabilních sazeb a v obou případech došlo v listopadu k posunu absolutních minim, na které se klienti při splnění všech bankou vypsaných podmínek mohou dostat. Nabídková sazba u UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banky nyní startuje na 1,79 %.

Výsledkem je další pokles našich GOFI indexů. Loni v listopadu nabízely banky 70% hypotéky v průměru za 3,12 % (měřeno indexem GOFI 70, který mapuje nabídky všech bank na trhu). Od té doby hodnota indexu bez přestání klesá a dostala se až na aktuální úroveň 2,43 %. Meziroční rozdíl činí 0,69 procentního bodu. V případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností to znamená úsporu na měsíční splátce ve výši 682 Kč. Zatímco loni klient zaplatil 11 212 Kč, letos je to jen 10 530 Kč. Ale pozor, to není vše. Nebetyčný rozdíl vyvstane při srovnání dneška se situací před pěti lety. Tehdy 70% hypotéky banky v průměru nabízely za 5,48 %, čemuž odpovídala měsíční splátka 13 735 Kč. Klienti, kterým nyní dobíhá pětiletá fixace, díky tomu mohou na měsíční splátce ušetřit více než 3000 korun plus dalších 150 Kč za poplatek za správu úvěru, který většina bank mezitím zrušila.
clipboard0490

100% hypotéky za 12 měsíců zlevnily o procento

A nezlevňují pouze 70procentní hypotéky. V případě hypoték s LTV* mezi 70 – 85 % index GOFI85 meziměsíčně klesl o 5 setin na 2,58 %, čímž mimo jiné dosáhl říjnové úrovně „70“indexu průměrných variabilních sazeb. Asi není ani třeba zmiňovat, že i v případě indexu GOFI85 se jedná o další posunutí historického minima.

Největším skokanem několika uplynulých měsíců je však index 100% hypoték. GOFI 100 oproti říjnu klesl o 9 setin procenta a meziročně bez dvou setin o celé procento. Jeho aktuální hodnota činí 3,51 %. Přitom před pěti lety to bylo 6,36 %. Cenová atraktivita 100% hypoték a rostoucí obliba mezi klienty neušla pozornosti České národní banky. Ta již v úvodu letošního roku ve zprávě o finanční stabilitě zmínila možnost regulace 100% hypoték. Tento záměr nyní dostává zřetelnější obrysy a ČNB otevřeně hovoří o snížení maximálního limitu LTV.

REKLAMA

ČNB a regulace 100% hypoték

V evropském měřítku se nejedná o nic výjimečného. V řadě zemí je zastropování LTV aplikováno buď formou regulace, nebo výrazně zpřísněnými podmínkami na straně bank. Jako příklad můžeme uvést Francii, Velkou Británii, kde je standardním limitem 90 % LTV, ve Švýcarsku dokonce jen 80% LTV. České banky si poměr hypoték s vyšším LTV řídí prozatím úspěšně samy. Jednak vyšší úrokovou sazbou, nebo vyššími požadavky na bonitu klienta a některé banky poskytování hypoték ani po krizových letech 2008 a 2009 neobnovily. Aktuální potřeba regulace maximální výše LTV v ČR proto z našeho pohledu není. Přesto záměr ČNB vnímáme jako racionální a preventivní.

Ze zkušenosti víme, že financování části záměru vlastními penězi či kombinací více zdrojů je i z pohledu klienta bezpečnější plus přináší větší flexibilitu v průběhu splácení (mimořádné splátky atp.). Pokud by k regulaci ČNB přistoupila, považujeme za rozumné stanovit hranici na 90 %, neboť nižší hranice by už mohla být pro trh omezující a mohla by otevřít cesta k dofinancování formou půjček i u nebankovních subjektů, což není ve financování bydlení vůbec žádoucí a vysoce rizikové.

I přes regulaci bude 100% financování i nadále možné kombinací více produktů. Produktově se na dofinancování bude využívat stavební spoření. To už ostatně funguje dnes, pro klienty je to i z ekonomického hlediska dobré řešení, ale při hledání řešení bude ještě větší roli hrát zkušenost poradce či hypotečního makléře.

REKLAMA

Průměr floatových hypoték zpět na 2,55 %

Index průměrných variabilních úrokových sazeb hypoték do 70 % LTV navázaných na 1M PRIBOR (GOFI 70 VAR) v listopadu klesl o 4 setiny procentního bodu na 2,55 %. Na trhu v tuto chvíli dochází k ojedinělé situaci, kdy hodnota indexu fixních sazeb je o 12 bazických bodů pod úrovní variabilních. Přitom ještě loni tento rozdíl se pohyboval na úrovni 0,5 % ve prospěch variabilních sazeb. Prodej hypoték s variabilní sazbou v tuto chvíli žádná banka aktivně nepodporuje a klienti se kloní spíše k dlouhým fixacím, proto tržní podíl floatových hypoték se nyní pohybuje v řádu jednotek procent.
clipboard0491 

Konec roku ve znamení poklesu sazeb

Poslední dostupná data FINCENTRUM HYPOINDEXu, která odrážejí průměrnou úrokovou sazbu všech v říjnu poskytnutých hypoték, potvrzují pokles úrokových sazeb. Hodnota indexu meziměsíčně klesla – v souladu s naším očekáváním a vývojem indexu nabídkových sazeb GOFI 70 – o 3 bazické body na 2,51 %. V listopadových datech, která budou zveřejněna 17. prosince očekáváme razantnější pokles pod hranici 2,5 %. Objemy poskytnutých hypoték se již 10 měsíců v řadě drží nad 10 mld. Kč, takže celková suma poskytnutých hypoték při započtení bank nereportujících své výsledky Hypoindexu ani ministerstvu pro místní rozvoj vyšplhá k 155 mld. Kč.

Listopadové výsledky zapadají do scénáře, který jsme nastínili v předchozím měsíci. Úrokové sazby v závěru roku budou podle našeho názoru klesat s možností dosažení úrokového minima v letošním prosinci. Při této úvaze vycházíme z určité sezónnosti hypotečního trhu. Banky zpravidla na začátku roku vyčkávají, případně zkoušejí úrokové sazby navýšit. Nicméně proti hovoří fakt, že sazby na mezibankovním trhu nadále klesají a akce UCB a WHB naznačily, že prostor a ochota bank pro další pokles sazeb v oblasti hypoték existuje. Ohledně dosažení úrokového dna bude klíčovým faktorem, zda se k ostřelování marketingově zajímavé 2procentní hranice přidají i další banky a zda cenové zatraktivnění bude mít očekávaný efekt z pohledu přílivu nových klientů.

Vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu

clipboard0492Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, banky, www.patria.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *