EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

Investice do vlastního bytu se vyplatí ve třech čtvrtinách případů

 


 

Kde se koupě bytu vyplatí

Rozhodování Čechů, jestli platit pronájem, nebo si pořídit vlastní bydlení, je mnohdy spíše pocitové než racionální. Přitom cenová mapa realit je jednoduchý nástroj, ve kterém si může kdokoliv najít, jak draze se byt v dané ulici prodává a za kolik se pronajímá. Raiffeisen stavební spořitelna takto namátkově porovnala ceny pronájmů s cenami koupi bytu za m2 ve 115 vybraných lokalitách. Porovnání ukazuje, že nejrychleji by se měla investice do vlastního bydlení vracet v Jirkově (11 let), Teplicích (13 let) a Mostě (15 let). Naopak nejdéle to potrvá v Domažlicích (28 let), v Mělníku (28 let) a v Otrokovicích (29 let).

Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny k tomu dodává: „V případě bytů, ve kterých je návratnost investice kratší než 25 let, je jejich nákup velmi dobrým rozhodnutím. Ze 115 sledovaných lokalit do hranice 25 let spadá 85 míst, tedy dokonce tři čtvrtiny případů. Cenové hladiny se v různých částech měst samozřejmě liší, ale obecně lze říci, že bydlení ve vlastním bytě vychází ve třech čtvrtinách případů výhodněji než bydlení v pronájmu.“ Výpočty jsou orientační, ale výsledná data mohou lidem pomoci ve finálním rozhodování, zda volit pronájem nebo vlastní bydlení. Každý si tak sám může velmi lehce spočítat, zda splátka případného úvěru na koupi nemovitosti nebude dokonce nižší než nájemné. Na webových stránkách Raiffeisen stavební spořitelny můžete pro výpočet návratnosti investice do vlastního bydlení využít tuto kalkulačku: http://www.rsts.cz/porizeni-vlastniho-bydleni/.

Vlastní byt – není na co čekat

Z porovnání mezi kraji navzájem vychází, že nejnižší průměrnou dobu návratnosti má Ústecký kraj (18 let), dále kraj Olomoucký a Jihočeský (v obou případech 22 let). Na řadě míst České republiky, jako je například Ústí nad Labem, Cheb nebo Česká Lípa, se ceny bytů pohybují mezi 12 000 a 15 000 korunami za m2. V těchto cenových úrovních je možné pořídit byt o velikosti 45 až 50 m2 do 700 tisíc korun. U takto levných bytů některé stavební spořitelny ani nepožadují ručení nemovitostí. „Úvěr pro pořízení menšího bytu do výše 500 tisíc korun nabízíme bez zajištění zástavním právem k nemovitosti a využít ho mohou i klienti, kteří si u nás zatím nespoří. Pokud jde o standardní úvěr ze stavebního spoření, tam je hranice dokonce až 700 tisíc korun,“ upřesňuje Jitka Jechová.

REKLAMA

S ohledem na očekávaný vývoj cen na trhu se investice do vlastního bydlení oproti placení dlouhodobého pronájmu vyplatí. Ing. arch. Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří České republiky k tomu dodává: „Pro koupi bytu je letošní rok opravdu vhodný. Z údajů, které vydal Český statistický úřad, lze očekávat, že v některých vyhledávaných lokalitách by mohlo koncem roku dojít k mírnému růstu cen.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *