EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

Jaké rekonstrukce Češi nejvíc potřebují? Před zimou vede hlavně zateplení

 


 

 Staré domy – žrouti peněz a energie?

U bytových domů platí téměř přímá úměra – se stářím domu obvykle rostou náklady na jeho vytápění. Největšími žrouty peněz jsou bytové domy postavené v letech 1964 až 1983, v éře panelákových sídlišť. Více než dvě třetiny těchto bytových domů vytáhnou z peněženek svých obyvatel minimálně 12 tisíc korun ročně jenom za teplo. Rodinné domy mají obecně vyšší náklady na vytápění, nejdražší je teplo v těch z let 1984 až 2002. Účet za teplo nižší než 12 tisíc korun ročně v nich dostanou jen 3 % majitelů.

Graf č. 1: Roční náklady za vytápění podle stáří bytových domů v ČR

 rsts-rekonstrukce-130903-01

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

Graf č. 2: Roční náklady za vytápění podle stáří rodinných domů v ČR

REKLAMA

 rsts-rekonstrukce-130903-02

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna 

Jaké změny Češi potřebují a plánují? Nejdřív zateplit

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny potřebují majitelé nemovitostí nejvíc zateplení domu. Dosud ho provedlo 58 % majitelů bytových domů a zatím jen 28 % majitelů rodinných domů. Nezateplený dům bývá příčinou značných úniků tepla
a zvýšených výdajů za energie. „Za účelem úspory lidé dosud realizovali především výměny oken, což potvrdilo už 79 % majitelů bytů a každý druhý majitel rodinného domu. Tato úprava může snížit náklady na energie až o 20 %. Aby však došlo k výraznější úspoře, je nutné provést další rekonstrukční kroky, kterými jsou zejména celkové zateplení domu, či rekonstrukce topného systému,“ dodává Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Solární panely pro domkaře, nové radiátory pro bytaře, střecha pro všechny 

Pokud chce majitel domu výrazně ušetřit, existují i další typy vhodných úprav. Na druhém místě v seznamu potřebných a plánovaných rekonstrukcí se u rodinných domů umístila instalace solárních panelů. Vysvětlením může být fakt, že většina těchto majitelů rodinných domů už provedla základní opravy, jako je již zmiňované zateplení, výměna oken a střechy. Obyvatelé bytů mají na druhém místě potřebných rekonstrukcí výměnu radiátorů. Podle architekta Martina Kulštejna by lidé měli tuto změnu dobře zvážit: „Než se pustíte do komplikované a drahé výměny celých radiátorů, zkuste nejdříve vyměnit regulační ventily na topných tělesech. Instalace regulačních ventilů na topení dokáže uspořit 5 až 7 % nákladů na vytápění.“ Na třetím místě nutných úprav se umístila nová střecha – na tom se shodnou obyvatelé bytových i rodinných domů.

REKLAMA

Graf č. 3: Jak vnímají potřebu rekonstrukce obyvatelé bytových domů – podle stáří domu

 rsts-rekonstrukce-130903-03

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

Graf č. 4: Jak vnímají potřebu rekonstrukce obyvatelé rodinných domů – podle stáří domu

 rsts-rekonstrukce-130903-04

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

Rekonstrukce se vám vyplatí

I když se může zdát, že rekonstrukce je finančně náročná záležitost, není to úplná pravda. Lidé se spoléhají pouze na své vlastní úspory, a proto polovina lidí nechce rekonstrukci provést hlavně z důvodu omezených finančních prostředků. Přitom návratnost investice do rekonstrukce lze očekávat už do deseti let. Majitelé nemovitostí navíc začínají šetřit již v momentě, kdy úpravu provedou. Pro financování rekonstrukcí lze využít i některé úvěrové nabídky. „U nás si můžete vybrat mezi úvěry pro fyzické osoby REKOpůjčka plus a HYPOsplátka plus, a to v rámci EKOprogramu, který je přímo určen na rekonstrukce s ekologickým záměrem. Bytovým družstvům a společenstvím vlastníků bytových jednotek nabízíme dva úvěry speciálně šité na míru – jsou to úvěry KREDIT a KREDIT PLUS,“ upřesňuje Jitka Jechová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *