EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

29. 08. 2016

0 komentářů

Kolik si lidé půjčují v Praze? A kolik v Karlovarském kraji?

 


 

Tuzemské banky reportující své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj poskytly za první pololetí 53 685 hypotečních úvěrů v celkovém objemu přesahujícím 102 mld. Kč. Pokud ke statistice MMR přidáme ještě data za Expobank, Equa Bank, Air Bank a dalších nereportujících bank (Fio bank, mBank, Oberbank a WSPK), pololetní hypoteční produkce bude dosahovat téměř 110 miliard Kč. Nikdy v minulosti suma sjednaných hypoték nevystoupala takto vysoko.

Kde se poskytuje nejvíc hypoték?

Z dat Ministerstva pro místní rozvoj lze vypočítat nejen podíly jednotlivých bank, ale také regionální rozdělení podle počtu a objemu sjednávaných hypoték. Z celkového počtu 53 685 úvěrů byla letos necelá čtvrtina jednána v Praze* a zhruba jednou desetinou se podílely Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Podíl zbývajících krajů ČR s výjimkou Karlovarského kraje se pohybuje v pásmu od 4 – 6 procent. V Karlovarském kraji se za první pololetí sjednalo jen 1 310 úvěrů, což představuje zhruba 2,5 % celkového počtu poskytnutých úvěrů.

Sílu poptávky po hypotečním financování a tím i počet sjednávaných hypoték ovlivňuje kupní síla obyvatel, struktura vlastnického/nájemního bydlení, počet nemovitostí v nabídce a samozřejmě nezanedbatelnou roli hraje také počet obyvatel v jednotlivých krajích. Co do počtu obyvatel Praha výrazně nepřevyšuje počty obyvatel v Jihomoravském nebo Moravskoslezském kraji, ale velkou roli zde hraje ekonomická síla, poptávka po nemovitostech k dalšímu pronájmu a obecně větší frekvence realitních transakcí (výměna menšího bytu za větší apod.). Plus je tu jeden významný faktor a tím je fakt, že jeden z trojice největších poskytovatelů hypoték vykazuje úvěry sjednané ve Středočeském kraji společně s výsledky za Prahu.  

 

REKLAMA

golem29081  

Kolik si lidé v krajích půjčují?

Trochu jiná je situace a podíly v celkovém objemu sjednávaných hypoték, kde se projevuje rozdílná výše úvěrů sjednávaných v jednotlivých regionech. Zatímco v Praze si lidé v prvním pololetí půjčovali v průměru 2,64 milionu korun, v Karlovarském kraji, který stojí na opačném konci tohoto srovnání, činila průměrná půjčená částka 1,38 milionu korun. V celkových objemech se tato disproporce projevuje tím, že zatímco na počtu sjednaných hypoték se Praha podílela 23 procenty, v objemech její podíl činí více než 32 %. Hodnota sjednaných hypoték zde v prvním pololetí totiž dosáhla 32,8 miliard korun.

V horních patrech žebříčku krajů s nejvyšší průměrnou výší hypotéky se podle očekávání pohybuje také Jihomoravský kraj, kde se odrážejí vyšší ceny nemovitostí v Brně a blízkém okolí a Středočeský kraj, kde se na vyšších průměrných částkách pravděpodobně podepisuje větší zastoupení výstaveb rodinných domů.  

REKLAMA

       golem29082

Ač v posledních letech prochází hypoteční trh velmi dynamickým vývojem, podíly jednotlivých regionů na celkovém počtu i objemu sjednaných hypoték jsou překvapivě konstantní. Jinými slovy v žádném z regionů nedošlo v posledních dvou, ale dokonce ani pěti letech k takové změně (nový developerský projekt, nová pracovní místa a s tím související příliv pracovníků, výrazné zlevnění či zdražení nemovitostí), která by dokázala podíly jednotlivých regionů výrazněji přeskládat. 

*Hypoteční banka reportuje své výsledky ze Středočeského kraje ve statistikách Prahy 
Zdroj : GOLEM FINANCE, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *