EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

25. 08. 2016

0 komentářů

Koupě bytu na investici se podle Realitní společnosti České spořitelny stále vyplatí

 


 

Stále však platí, že pokud se podaří nalézt vhodnou nemovitost za příznivou cenu, jedná se o optimální investiční alternativu, která do budoucna přinese zajímavý výnos a bezpečně zhodnotí vložené peníze. Se správnou volbou a vyhledáním optimální nemovitosti klientovi nejlépe pomůže zkušený makléř, který mu ušetří energii a čas vložený do složitého hledání a následné realizace celého procesu nákupu nemovitosti,“ říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS). Současně makléř umí klientovi najít dobrého nájemníka a v případě potřeby může RSČS nemovitost klientovi dále spravovat, včetně zajišťování drobných oprav a vyúčtování služeb a energií.

Investice do nemovitostí patří k nejbezpečnějším a při vhodné volbě dokáže dlouhodobě přinášet velmi zajímavý výnos. „I přes výrazný nárůst cen nemovitostí je stále ještě na trhu možno koupit nemovitosti za dobrých podmínek a následně je vhodně pronajmout. Při dobře nastavených parametrech hypotéky tak stále ještě příjem z nájemného pokryje z větší části či zcela měsíční splátku. V souvislosti se samotným vlastnictvím nemovitosti nevzniká větší finanční zatížení. Vlastník však musí počítat s tím, že v prvopočátku bude třeba vynaložit jisté finanční prostředky na základní vybavení nemovitosti a administrativní úkony spojené s nákupem nemovitosti. Stejně tak musí do budoucna počítat s určitou rezervou na průběžnou údržbu nemovitosti, možné výpadky v nájemném a v neposlední řadě i řádné placení daně,“ přibližuje Martin Němeček.

Výhodný nákup demonstruje vzorový příklad panelového bytu 2+kk v osobním vlastnictví o velikosti 46 m2 na sídlišti v Praze-Stodůlkách. „Při výběru nemovitosti na investici hraje významnou roli lokalita, ve které se nachází, stejně jako dopravní dostupnost a občanská vybavenost. V poslední době také stoupá zájem o energeticky úsporné bydlení, a tak byt s nízkými provozními náklady najde rychleji svého nájemníka. Ten většinou ocení i základní výbavu bytu, aby se mohl ihned nastěhovat.“ Modelový byt se nachází v blízkosti stanice metra B a jeho kupní cena je v současné době 2 500 000 Kč. Z vlastních zdrojů je klient schopen dodat 375 000 Kč (tj. 15 %), výše hypotéky tak bude činit 2 125 000 Kč. U České spořitelny bude při sazbě 1,79 % a splatností úvěru 30 let měsíční splátka přibližně 7 600 Kč. Byt těchto parametrů v dané lokalitě je možné pronajmout zhruba za 9 000 Kč měsíčně.

Kupní cena

 

2 500 000 Kč

Vlastní zdroje

 

375 000 Kč

Hypotéka ve výši

85 %

2 125 000 Kč

Sazba hypotéky u ČS od

1,79 %

 

Splatnost úvěru

30 let

 

Orientační výše měsíční splátky

 

7 600 Kč

Měsíční pronájem

 

9 000 Kč

Výnos

 

 + 1 400 Kč

 

 

 

 

 

 

  

* Modelová kalkulace, individuální nabídka se může lišit.

Majitel tak bude mít zajištěné splácení hypotéky a ještě k tomu získá přibližně 1 400 Kč měsíčně, které po zdanění může uschovat například pro mimořádné splátky úvěru nebo je použít k údržbě bytu. Po doplacení celé hypotéky bude mít byt ve svém osobním vlastnictví a ten mu bude přinášet už jen čistý zisk. Navíc v něm má uložené peníze, které může v případě potřeby získat prodejem bytu zpět. „Byt na investici se vyplatí koupit i v mimopražských lokalitách, kde je zájem o pronájem. Nájemné není sice tak vysoké jako v Praze, ale kompenzuje ho nižší cena nemovitosti,“ doplňuje Martin Němeček. 

Podle jakých faktorů vybírat nemovitost na investici?

1. Dobrá lokalita – místo, kde je vysoká poptávka po pronájmu (občanská vybavenost, parkování v lokalitě)

2. Snadná dostupnost – blízkost zastávky MHD (v Praze nejlépe u metra), rychlá dostupnost centra města

3. Menší velikost bytu – ideálně garsonka nebo menší či středně velký dvoupokojový byt

4. Nízké provozní náklady bytu – byt s nízkými provozními náklady si rychleji najde nájemníka

5. Pořízení základního vybavení bytu – spolu s koupí bytu je potřeba počítat s nákupem základního vybavení (kuchyňská linka, vestavěné skříně, pračka, lednice, vybavená koupelna), aby se nájemník mohl okamžitě nastěhovat 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *