EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

14. 04. 2014

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Levné hypotéky škrtí poptávku po úvěrech ze stavebního spoření

 


 

Žebříček zemí podle rozšířenosti stavebního spoření

Podle zprávy Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) patří České republice druhá příčka v míře rozšíření stavebního spoření. Lídrem těchto statistik je Rakousko, kde má stavební spoření 60 procent populace. V České republice je to podle AČSS zhruba 39 procent, na třetím místě je Německo s necelými 37 procenty a s větším odstupem následuje Slovensko, kde míra penetrace trhu dosahuje zhruba 20 %.

Zajímavostí zprávy AČSS  je také informace, že v celosvětovém měřítku došlo v loňském roce k navýšení počtu nově uzavřených smluv o stavebním spoření o 3,1 procenta na více než 41,5 milionu kusů. Dalšími zeměmi, kde se stavební spoření úspěšně rozvíjí, jsou podle sdružení Maďarsko, Chorvatsko a Rumunsko. Kořeny ale prý zapouští i v dalších zemích, například v Kazachstánu a Číně. Zdrojem údajů jsou statistiky Evropského sdružení stavebních spořitelen.

ČR zůstává velmocí stavebního spoření, ale bylo lépe

Stavebnímu spoření se v České republice daří, nicméně v souvislosti se škrty ve státním rozpočtu, které přinesly snížení maxima výše státního příspěvku z původních 4500 Kč na 2000 Kč, dochází rok od roku k poklesu nově uzavíraných smluv a spolu s tím i poklesu počtu aktivních smluv, jak ilustruje následující graf. Na konci roku 2013 stavební spořitelny evidovaly 4 066 684 aktivních smluv ve fázi spoření, což je o 1 milion méně, než v roce 2008.

REKLAMA

clipboard01 clipboard02

Nejistota ohledně budoucího vývoje, ale především vysoká konkurence bank a levných hypoték přinesla propad i v počtech a objemech poskytovaných úvěrů. Zatímco v rekordním roce 2008 suma sjednaných úvěrů přesahovala 73 miliard korun, loni celkový objem dosáhl 44,7 miliard korun.
clipboard03 clipboard04

 

Čtvrtletní statistiky jako na houpačce 

REKLAMA

Vzhledem k tomu, že v letošním roce po dlouhé době nehrozí sektoru stavebního spoření žádný zásah zvenčí, očekávali jsme, že letos dojde k obratu ve vývoji trendu a stavební spoření opět začne posilovat. Statistiky za první čtvrtletí však tento odhad potvrzují pouze z poloviny.

Celková suma v březnu sjednaných úvěrů činí podle nejnovějších statistik 3,43 miliardy korun. Loni za stejné období to bylo 3,636 miliardy korun. V meziročním srovnání aktuálně zveřejněné výsledky znamenají pokles objemu sjednaných úvěrů o 6 procent. V součtu za celé první čtvrtletí potom suma sjednaných úvěrů činí 8,7 miliard korun, což je nejméně za posledních 5 let a v meziročním srovnání to znamená pokles o 11 %.

Opačná situace však panuje v případě nově uzavíraných smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky, jejichž počet přesáhl za celé první čtvrtletí 200 000. Loni za stejné období jich bylo o 71 000 méně. Příčinu tohoto pozitivního trendu vidíme ve stabilizaci sektoru a rostoucí přebytky volných prostředků českých domácností, které hledají pro své prostředky bezpečný způsob zhodnocení.

Levné hypotéky vytlačují úvěry ze stavebního spoření

Z čtvrtletních statistik je tedy zřejmé, že zájem o stavební spoření skutečně roste, ovšem pouze v části nově uzavíraných smluv. V úvěrové oblasti stavební spořitelny jen těžko hledají způsob, jak konkurovat hypotečním bankám s rekordně levnými hypotékami. Nabídkové sazby hypoték v březnu podle našich statistik klesly na historické minimum (index GOFI 70 = 2,93 %), nicméně reálně jsou bonitní klienti schopni dosáhnout s pomocí hypotečního makléře na sazby kolem 2,5 %. A tato disproporce se samozřejmě odráží v slabší poptávce po úvěrech ze stavebního spoření. Na základě aktuálních dat se jeví náš prvotní odhad ve výši 47 miliard jako nereálný a za pozitivní výsledek letošního roku budeme považovat dosažení stejného objemu jako v roce 2013, což bylo 44,7 mld. Kč.   
clipboard05
Zdroj : GOLEM FINANCE, Asociace českých stavebních spořitelen, www.financninoviny.cz, ČTK, hypoindex.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *