EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

09. 07. 2014

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Lidé chtějí prostornější pokoje, moderní kuchyni a samostatné WC, vyplývá z ankety CENTRAL GROUP

 


 

Nový byt o dispozici 2+kk s kuchyňským koutem v obývacím pokoji, se samostatnou ložnicí o výměře alespoň 12 m2 a s jedním vlastním parkovacím stáním. Ideálně s jižní nebo západní orientací oken, s vanou vybavenou sprchovou zástěnou, se samostatnou toaletou a s kvalitní dřevěnou podlahou v obytných místnostech. Tak by se dal na základě průzkumu CENTRAL GROUP popsat ideální nový byt podle představ dnešních kupujících.

„Většina zájemců o nové bydlení činí kompromis mezi lokalitou a konečnou cenou nemovitosti. Až poté přichází na řadu úroveň standardního vybavení. Při pohledu do dnešních nabídek rezidenčních developerů ale můžeme konstatovat, že většina cenově dostupných projektů vychází kupujícím vstříc. Velký skok vpřed, který udělalo standardní vybavení bytů v posledních letech a bez jakéhokoli navýšení konečné ceny, je jedním z hlavních přínosů hospodářské recese,“ říká Jiří Vajner, obchodní ředitel developerské společnosti CENTRAL GROUP.

Stop miniaturizaci? Lidé chtějí plnohodnotné pokoje

Názory respondentů průzkumu jdou proti trendu některých developerských projektů, které se snaží nabízet byty za nízké absolutní ceny tím, že minimalizují velikosti jednotlivých pokojů a tím i celých bytů. Osmi nebo desetimetrové krcálky je totiž ochotno akceptovat pouze 4 % zájemců. Naopak minimální velikost ložnice alespoň 12 m2 požaduje 46 % respondentů, dalších 31 % dokonce označuje za minimum 14 metrů čtverečních. 

Z hlediska orientace bytu na světové strany preferuje 42 % zájemců jih a dalších 38 % západ. Potvrzuje se tak, že světové strany zaručující dostatek slunečního svitu po celý den jsou tradičně nejatraktivnější. Preference severních a východních bytů se pohybovaly v jednotkách procent, zbylých přibližně 15 % respondentů uvedlo, že orientaci bytu vůbec neřeší.

REKLAMA

Poměrně jednoznačně ale naopak lidé řeší parkování. Jedno vlastní parkovací stání k bytu uvedlo jako svou preferenci 65 % z nich, dalších 23 % by raději rovnou dvě. 

Kuchyň v obýváku, vana se zástěnou a samostatné WC 

Na otázku, zdali preferují spíše samostatnou kuchyni nebo kuchyňský kout v obývacím prostoru, odpovědělo přes 81 % všech dotázaných druhou možností. To je varianta, kterou v drtivé většině preferují i developeři. Přestože je v České republice ještě historicky většina bytů se samostatnou kuchyní, nevypadá to, že by se měl tento styl v dohledné době prosadit i v novostavbách. 

Poměrně jasný názor mají dotázaní také na hygienické zázemí svého bydlení. Komfortu vany se nechce vzdát 83 % všech respondentů, 55 % z nich dokonce požaduje vanu se sprchovou zástěnou. Naopak pouze se sprchovým koutem si vystačí jen 17 %. Téměř 80 % zájemců ale požaduje samostatnou toaletu, nikoli WC v koupelně. 

Jak vidno, v tomto jim zatím pražští developeři příliš vstříc nevycházejí. Podle velkého úspěchu cenově dostupných developerských projektů a každoročně rostoucího počtu prodaných bytů ale můžeme odhadovat, že nejde o příliš důležité rozhodovací kritérium.

„Velice důležitý je pro klienty zejména dostatečně široký výběr obkladů a dlažeb bez příplatku. V našich projektech nabízíme v provedeních KOMFORT výběr z celkem 39 a v provedení REZIDENCE z 229 variant provedení koupelen, a to již v základní ceně bez příplatku,“ vypočítává Jiří Vajner.

Jako podlahovou krytinu v obytných místnostech by 38 % kupujících zvolilo dřevo. Pro někoho překvapivá může být preference koberců u 24 % zájemců, z důvodu „hřejivosti“ ho ale stále oceňují především rodiny s menšími dětmi. 21 % respondentů pak dává přednost kvalitní laminátové podlaze.

Žádné náklady navíc!

Není překvapením, že kupující chtějí většinou pořídit vše již v základní ceně bytu a pokud možno si za nic nepřiplácet. Na otázku, zda by k volbě zařízení a vybavení bytu přizvali bytového architekta, odpovědělo 56 % dotázaných negativně, dalších 23 % neví nebo se zatím nerozhodlo. 

Z pohledu zabezpečení bytu se více než 80 % respondentů spokojí jen s bezpečnostními dveřmi a skly u přízemních bytů a do dalších bezpečnostních prvků investovat nehodlá. Platit vedle hypotéky pravidelné měsíční poplatky například ještě za služby pultu centralizované ochrany zájemci o cenově dostupné byty nechtějí. 

„Ovšem na otázku, jestli by byli ochotni názor přehodnotit v případě, že by dohled nad bytovým areálem zajišťovala například centrální recepce a vlastní kamerový systém, jehož náklady by se pohybovaly ve stokorunách měsíčně, už jsme tak jednoznačnou odpověď nedostali. Vše je tedy otázkou správně nastavené ceny za poskytované služby,“ uzavírá Jiří Vajner. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Kvalita novostaveb se zhoršuje. Při koupi bytu buďte ostražití

Ceny bytů míří nezadržitelně vzhůru. Aby lidé mohli bydlet ve vlastním, nejen že mají starosti s hypotečním úvěrem, ale ani si nemohou moc vybírat. Zvlášť v Praze je bytů málo. Leckdy  jsou nutné  ústupky kvůli pořízení nového bydlení.  Navíc se podle průzkum Fincentrum Reality kvalita novostaveb v poslední době zhoršila.

Text: Monika Lukešová

08. 06. 2018

Češi šetří na nové bydlení nejdéle z Evropy. Proč?

Ceny nového bydlení rostou v mnoha evropských zemích rychleji než v Česku. Češi přesto musí šetřit na byty nejdéle. Výnosy z nájmu se ale u nás drží na evropském průměru. Kolik Čechy stojí bydlení a proč na něj neušetří rychleji?

Text: Jana Zámečníková

25. 07. 2017

Mladým se plní sny o bydlení

Vlastní bydlení si pořizují stále mladší lidé. Věková hranice se za poslední rok posunula dokonce pod hranici 40 let. Mladým pomáhají plnit sny především velmi příznivé podmínky na hypotečním trhu. Nechtějí ale bydlet stejně jako jejich rodiče. Co je pro mladé při výběru bytu nejdůležitější? 

Text: Jiří Havelka

05. 08. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *