EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

08. 08. 2012

0 komentářů

M&M Reality: Povodně z roku 2002 mají na cenu nemovitostí vliv jen výjimečně

 


 

Všeobecně během jakýchkoli povodní klesá poptávka po lokalitách v blízkosti řek. „Lidé si začali uvědomovat rizika zátopových oblastí. Dříve chtěla spousta lidí bydlet u řek, dnes už zde spíše nakupují rekreační objekty. Velké rodinné domy mají raději na kopcích a dál od vody,“ vysvětlil Miroslav Jonáš, jednatel společnosti M&M Reality.

Po povodních nebyla v zátopových oblastech poptávka po nemovitostech v podstatě žádná. Lidé se těmto lokalitám jednoduše vyhýbali. Dnes už je situace jiná, nemovitosti v zátopových oblastech nekupují pouze lidé, kterých se povodně bezprostředně dotkly. Pro většinu poptávajících je ale dobrá dostupnost a atraktivita lokality důležitější.

Někteří lidé však při výběru nemovitosti stále studují povodňové mapy, a pokud se jdou na nemovitost podívat, dopředu vědí, zda v dané lokalitě voda byla nebo ne. „Mám zkušenost z Neratovic s prodejem rodinného domu, kdy přišel pán a přesně věděl, ve kterých ulicích voda byla a ve kterých ne. Potom si vybral jeden z domů i kvůli tomu, že v ulici, v níž nemovitost stojí, nikdy voda nebyla,“ uvedl Miroslav Jonáš.

Trochu jiná situace je v Praze. Například do Karlína přišla voda poměrně pomalu a lidem, kteří bydleli od prvního patra výš, bylo v podstatě jedno, že mají vytopené sklepy. „Poptávka po pražských lokalitách v povodňových zónách se příliš nezměnila. I Pražané ale povodňové mapy sledují. Zajímají je především lokality jako Holešovice, Karlín, Braník, Modřany a Radotín. Pokud ale chtějí byt v centru, povodňové mapy neřeší,“ dodal Miroslav Jonáš.

Zájem o informace z povodňových map postupem času zaniká. Spousta lidí například spoléhá na to, že díky protipovodňovým zábranám je situace vyřešená. Ceny bytů jsou tak v záplavových oblastech srovnatelné s ostatními lokalitami.

REKLAMA

Pro ty, kteří mají z nebezpečí povodní stále obavy, jsou řešením nové domy na pilotech. Tyto domy jsou určeny k výstavbě na pozemcích v zátopových oblastech. Robustní železobetonová nosná konstrukce je opláštěna nenosnými obvodovými stěnami formou dřevostavby, která tvoří ucelený systém domu. Výška rodinného domu je navrhována s ohledem na povodňové nebezpečí a okolní terén. Záruční doba je 30 let a pojišťovny jsou ochotny stavby PREFA DŘEVOSTAVBY v zátopových oblastech dokonce i pojišťovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *