EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

14. 02. 2017

0 komentářů

Subjekty:
Hypoteční banka

Nemovitosti zdražily meziročně o více než 10 procent

 

Loňský rok přinesl rychlý nárůst cen všech typů rezidenčních nemovitostí. Byty zdražily o 11 procentních bodů, pozemky o 10,7 procentního bodu a nejpomaleji rostly ceny rodinných domů, které si oproti bytům připsaly méně než polovinu – 4,7 procentního bodu. Současný vývoj přitom naznačuje, že růst cen bude pokračovat.

Loading



 

  • Průměrná tržní cena bytů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o 3,9 pcb, a dosáhla hodnoty indexu 114,6. Meziročně si ceny bytů připsaly 11,0 pcb.
  • Ceny rodinných domů se během čtvrtého čtvrtletí zvyšovaly jen mírně, a to o 1,9 pcb na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 112,9. Meziročně stouply o 4,7 pcb.
  • Zrychlující se růst cen zaznamenaly také pozemky, a to na výslednou hodnotu HB INDEXu 135,4. Oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2015 jejich cena vzrostla o 10,7 pcb.

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete na www.hypotecnibanka.cz.
HB INDEX 4Q 2016 – Bytové jednotky:

„Trh s byty dosáhl loni historicky rekordního meziročního nárůstu 11 procentních bodů. Celorepublikový růst cen táhly především byty v Praze, Brně, Olomouci a ve Středočeském kraji, kde si ceny bytů připsaly také nejvíce. Za zmínku stojí fakt, že ceny starších panelových bytů rostly více než v případě cihlových. Na trhu roste zájem především o byty pro rodinu (3+kk, 3+1). Svého vrcholu v posledním čtvrtletí dosáhly i prodeje novostaveb. Developeři prodali za celý loňský přibližně 6 500 bytů, což představuje oproti předchozímu roku mírný pokles. Způsobil ho ale nedostatek nabídky. Velká část nových bytů se kupuje čistě na investici. V Praze je to podle odhadů až 30 %,uvedl Petr Němeček.
HB INDEX 4Q 2016 – Rodinné domy:

„Ceny rodinných domů v uplynulém čtvrtletí dosáhly nejvyššího kvartálního růstu za poslední 2 roky. I tak bylo tempo jejich růstu oproti cenám bytů a pozemků méně než poloviční. U nové výstavby domů převažuje ta individuální prováděná svépomocí a dodavatelským způsobem.
Developerská výstavba se převážně soustřeďuje na řadové rodinné domy na malých pozemcích v krajských městech a jejich okolí. Novou výstavbu však ovlivňuje pokračující růst cen stavebních nákladů. V případě tzv. „second-handových“ prodejů převažuje zájem o rodinné domy vhodné k rekonstrukci, které jsou situovány ve stávajících zástavbách větších měst a obcí s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností,“ uzavírá Petr Němeček.
HB INDEX 4Q 2016 – Pozemky:
 
„Trh s pozemky již z větší části akceptoval skokový nárůst kvůli zvýšení DPH na pozemky a má za sebou nejvyšší kvartální nárůst od dob vzniku HB INDEXu, 4,2 procentního bodu. Poptávka po pozemcích na konci roku mírně rostla. Jejím tahounem je zvyšující se výstavba. Největší zájem převažuje u lokalit v okolí velkých měst a překvapivě u levnějších pozemků bez kompletních veřejných sítí. Nabízejí totiž nižší cenu,“ uzavřel Petr Němeček.
O HB INDEXu:
Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.
Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách www.hypotecnibanka.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *