EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

20. 05. 2015

0 komentářů

Nezávislá analýza nebankovních společností v ČR: Nejlepší nebankovní společnosti dotahují bankovní trh, nejhorší nevědí, co je RPSN

 


 

Vítězem analýzy se stala stejně jako v minulých letech společnost ACEMA Credit, která je největším českým poskytovatelem zajištěných úvěrů. Druhou příčku obsadila společnost TGI Money, kterou vlastní slovenský prezident Andrej Kiska, a třetí místo společnost Vanderberg Group. Průzkumu se celkově zúčastnilo 16 nebankovních subjektů s celorepublikovou působností. Jako hodnotící kategorie byly zvoleny porovnatelné parametry úvěrů, úroveň poskytovaných informací a přístup ke klientovi při telefonickém a osobním jednání.

„Letošní analýza přinesla jednu dobrou zprávu. Narůstající konkurence má blahodárný vliv na celý nebankovní sektor – stlačila úroky až na velmi příznivou sazbu 4,9 %, a zformovala skupinu stabilních poskytovatelů, která již dnes nabízí rozumnou alternativu k bankám. Na druhou stranu klienti se i nadále musí mít na pozoru před neférovým jednáním některých poskytovatelů, kteří buď záměrně či z důvodu nekompetentnosti špatně pracují s informacemi. Výjimkou bohužel nejsou ani situace, kdy si zaměstnanci těchto společností pletou úvěrovou sazbu s roční procentní sazbou nákladů,“ říká Jana Mikulecká, předsedkyně výkonného výboru sdružení UMBRELLA.

Výsledky studie poukazují na jisté zlepšení v oblasti internetových stránek. Prezentace povinných údajů ve formě reprezentativního příkladu či kalkulačky jsou již téměř samozřejmostí. Řada webů však klientům neumožňuje nahlédnout do důležitých dokumentů, například sazebníku, obchodních podmínek či vzorové smlouvy. „Tyto informace většina spotřebitelů na začátku ignoruje, o to větší je však jejich překvapení, když přestanou pravidelně splácet,“ upozorňuje Jana Mikulecká. 

V rámci telefonických rozhovorů odhalili pracovníci sdružení UMBRELLA u některých společností rozpory s informacemi uváděnými na webových stránkách. Nejvíce problémů zjistili u doby schválení, doložení příjmů či požadavků na zajištění. „Jednomu poskytovateli jsme se dokonce vůbec nedovolali. Vždy jsme hovořili s osobou, která tvrdila, že není zaměstnancem společnosti, a nemůže tedy poskytnout bližší informace. Přepojení hovoru na kompetentní osobu odmítla s tím, že ve firmě nikdo není,“ uvádí perličku Jana Mikulecká.

Také osobní schůzky přinesly několik nemilých překvapení, byť celkově se dají hodnotit průměrně. „Jeden z odhadců nemovitostí naprosto nebyl schopen reagovat na naše dotazy a pouze odkazoval na webové stránky společnosti a úvěrového manažera,“ říká Jana Mikulecká.

REKLAMA

Hlavním úkolem analýzy bylo zjistit, jakým způsobem poskytovatelé úvěrů sdělují klientům informace, které umožňují porovnávat jednotlivé nabídky. V českém prostředí jde o mimořádný počin, protože zahrnuje málo prozkoumaný sektor nebankovních úvěrů se zajištěním, tzv. americké hypotéky, které se vyznačují nižšími úroky než klasické spotřebitelské úvěry. V rámci „mystery shoppingu“ oslovili pracovníci sdružení UMBRELLA vybrané společnosti s žádostí o úvěr ve výši 500 000 Kč. Doba splatnosti byla stanovena u dlouhodobých úvěrů na 8 let a u krátkodobých na 2 roky. K zajištění úvěru sloužil stavební pozemek v osobním vlastnictví v hodnotě 3 milionů Kč.

Evropské sdružení UMBRELLA se zabývá podporou práv spotřebitelů, nabízí jim pomoc při finančních potížích, které vznikly zejména z důvodu předlužení. Jeho portfolio zahrnuje právní poradenství při jednání s úvěrovými společnostmi a bankami, ale i při osobním bankrotu, vymáhání pohledávek či řešení exekuce. Ve sdružení působí finanční poradci s bohatými mezinárodními zkušenostmi v oblasti finančních služeb, úvěrových produktů a související problematiky. Sdružení UMBRELLA stojí také za projektem www.levnejsiauto.cz, jehož cílem je shromáždit poškozené klienty úvěrových společností, jimž byla při nákupu auta na splátky nesprávně vypočítána roční procentní sazba nákladů, a pomoci jim žádat odškodnění.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

USA hypotéky

USA hypotéky aneb americký hypoteční zázrak

USA hypotéky a hypoteční financování umožnilo chudým americkým rodinám splnit si americký sen – vlastnit dům, alespoň tedy z právního hlediska. To, že je dům ekonomicky ve vlastnictví někoho jiného, je věc skrytá a za oponou. Celý americký hypoteční zázrak je postaven na víře. V hypotečních agenturách zejí ohromné černé díry – hodnota hypotečních úvěrů […]

Text: Hana Bartušková

19. 11. 2019

Peníze v plechovce - mince - úspory

Úrok, nebo RPSN? O co se zajímat při výběru úvěru

Většina spotřebitelů nezná rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou, a to je veliká chyba. Často se u klientů setkávám s otázkou: „Jaká je úroková sazba?“ Z pohledu výhodnějšího úvěru je vždy důležité pohlížet na RPSN.

Text: Petr Zámečník

22. 08. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *