EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

28. 04. 2014

0 komentářů

Objemy investic do evropských komerčních nemovitostí klesly v prvním čtvrtletí o 24 % z důvodu nedostatku produktů

 


 

Zpráva „Evropské kapitálové toky v 1. čtvrtletí 2014“ („The European Capital Flows Q1 2014“) ukázala, že zatímco celkové objemy klesly v celé Evropě, 19,8 miliard eur bylo v prvním čtvrtletí letošního roku investováno za hranicemi, což představuje 70 % celkových objemů v prvním čtvrtletí. Ve stejném období vloni to přitom bylo jen 45 % celkových investic.

Přestože investiční objemy klesly v celém regionu, Německo zaznamenalo nejlepší výsledek od roku 2007. Němečtí kupující jsou velmi aktivní na domácím trhu, ukrojili si 49 % ze všech transakcí. Společnost Colliers eviduje, že mezinárodní kupci se zaměřují hlavně na velké transakce; například společnost Blackstone koupila dřívější sídlo společnosti WestLB v Düsseldorfu za 350 milionů eur a Morgan Stanley koupilo portfolio čtyř nákupních center ve východním Německu za přibližně 400 milionů eur.

Zpráva zdůrazňuje, že i nadále pokračuje zájem o bezpečné trhy, v čele s Londýnem a Paříží, které se snaží přilákat většinu přeshraničního kapitálu. Bezpečné trhy zůstávají preferovaným cílem i pro tzv. suverénní fondy (SWF´s) a pro globální pojišťovací společnosti hledající stabilní a zajištěné příjmy.

Richard Divall, vedoucí přeshraničních investic v regionu EMEA Colliers International, vysvětlil: „Londýn je v současnosti populární především mezi asijskými investory, zejména novými hráči na trhu se zájmem o městské kanceláře. Čínské pojišťovací společnosti, které mají nyní povoleno investovat mimo svou zemi, představují další zdroj čerstvých peněz, které si rychle razí cestu k evropským nemovitostem. Právě Londýn je pak hlavním bodem jejich vstupu na tento trh. Podle aktuálních zpráv chce jedna známá čínská pojišťovací společnost utratit přibližně 800 milionů britských liber na londýnské Canary Wharf a tchajwanská pojišťovací společnost má zájem v rámci svého prvního obchodu na londýnském realitním trhu investovat 400 milionů v kancelářském sektoru.“

„U malajsijských a čínských společností vidíme větší ochotu riskovat a zájem o investice do obchodních center ve Velké Británii v kooperaci se silnými domácími partnery. Současným trendem mezi asijskými investory je právě vstup do velkých projektů v kooperaci se silnými tuzemskými partnery,“ dodává Richard Divall.

REKLAMA

Zpráva ukazuje, že evropské instituce se v prvním čtvrtletí roku 2014 stále ve větší míře zajímaly o méně „přeplněné“ klíčové trhy v Evropě, což částečně odráží rostoucí konkurenci kupujících ze zemí mimo EU. Za zmínku stojí nedávný obchod společnosti DEKA, která koupila prestižní kancelářský projekt v Amsterdamu (Symphony). DEKA byla také zapojena do obchodu s kancelářskou budovou SLB v Helsinkách.

„Jedním ze signálů dynamického posunu je pro nás rostoucí chuť k riziku ve Španělsku a Itálii, které se odrazily ode dna a daří se jim lépe. Severoameričtí kupující, v čele s equity fondy, zvýšili vloni své akvizice na periferních trzích o 353 % (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko),“ uzavírá Richard Divall.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Financování komerčních nemovitostí

Financování nemovitostí: Krize zasáhla především hotely, poptávka po kancelářských prostorech výrazněji neklesne

Banky očekávají, že největší dopad bude mít pandemie na úvěrová portfolia u hotelů a retailu. Kancelářský segment a logistiku ovlivní výrazně méně. Celkově by pak opravné položky u bankovních úvěrů na komerční nemovitosti neměly  přesáhnout 10 %. Vyplývá to z letošního průzkumu KPMG Property Lending Barometer, který se zaměřuje na financování nemovitostí. Odpovídali v něm […]

Text: Hana Bartušková

14. 08. 2020

Postkovidová realita realitního byznysu

Epidemie COVID-19 hýbe trhy. Nejen těmi finančními, ale i trhy realitními. Nejen v realitě realitního byznysu nikdo pořádně neví, co bude následovat. Nastupuje přehodnocování toho, co a s jakým modelem fungování se za změněných podmínek a omezení vyplatí a co nikoliv. Byznys komerčních nemovitostí je koronakrizí zásadně ovlivněn.

Text: Radovan Novotný

18. 05. 2020

Realitní fondy - diskuse - video

Realitní fondy: Proč mají vyšší poplatky?

Realitní fondy jsou dražší než fondy investující do akcií či dluhopisů. Má to svůj důvod. Jak se k poplatkům staví zástupci nemovitostních fondů? A jak jsou nemovitosti v držení fondů ocenňovány? (video)

Text: Petr Zámečník

30. 11. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *