EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

OSVČ snadněji dosáhnou na úvěr. RSTS mění způsob jejich vyhodnocení

 


 

Bohužel vám nemůžeme půjčit, váš zisk není dostatečný – přijde-li živnostník do banky žádat o úvěr, jakoby mu byla automaticky stanovena „diagnóza“, kvůli které peníze nedostane. Při posuzování jejich daňového přiznání se často nezohledňují další faktory ovlivňující podnikání, a tak má běžný živnostník problém vzít si například i úvěr na rekonstrukci svého bydlení. To platí především pro živnostníky uplatňující výdaje procentem z příjmů, kdy zisk v daňovém přiznání neodráží skutečnost.

RSTS ale způsob jejich vyhodnocování právě mění. „Na OSVČ se díváme jinou optikou. Živnostníky považujeme za velmi kvalitní skupinu klientů, které chceme vycházet vstříc. Proto jsme upravili naše procesy, abychom odbourali zatěžující byrokracii a dívali se správně na jejich finanční situaci,“ říká Michal Noha, ředitel Odboru podpory prodeje Raiffeisen stavební spořitelny.  

Jak RSTS mění posuzování OSVČ?

K tomu, zda živnostník dosáhne na úvěr, či nikoliv, se dosud používal vzorec, který počítal s několika položkami daňového přiznání a mnoha koeficienty. Tento způsob se však ukázal jako složitý a nespravedlivý hlavně vůči živnostníkům s tzv. výdajovým paušálem. RSTS nově vychází z toho, že zisky takového živnostníka jsou mnohem vyšší, než vidí banky v daňovém přiznání. Z ročního obratu tak bude uznávat až 80 % jako čistý příjem.

S dokládáním příjmu jsou na tom obdobně také majitelé malých a středních firem, kteří nemohou doložit bance svůj příjem požadovaným způsobem kvůli vysokému daňovému zatížení. Pro ně RSTS připravila možnost individuálního posouzení výkonnosti jejich firmy. RSTS tak vychází vstříc úspěšným živnostníkům i ostatním podnikatelům, kteří jsou hnacím motorem naší ekonomiky.

REKLAMA

Od kdy v RSTS začínají změny platit?

Výhodnější způsob posuzování daňového přiznání živnostníků v RSTS začne platit od 1. listopadu 2016. „I když je člověk OSVČ, měl by mít možnost snadno získat úvěr pro soukromé účely, kterými jsou nejčastěji investice do vlastního bydlení,“ uzavírá Michal Noha.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023

Swiss Life v Česku posílí, stane se jedinou užívanou značkou po akvizici společnosti Fincentrum švýcarskou skupinou Swiss Life

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select  změní k 1. květnu 2023 název na Swiss Life Select. Dceřiná realitní společnost Fincentrum Reality, která patří mezi největší realitní kanceláře v zemi, změní název na Swiss Life Select Reality. Změnou názvů formálně končí post-akviziční proces spojení dvou tradičních finančně-poradenských společností Fincentrum a Swiss Life Select, které mají od září 2018 […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

03. 04. 2023

Koronavir a hypotéky u podnikatelů

Pandemie koronaviru ztěžuje podnikatelům přístup k hypotékám

Získání hypotéky je letos pro podnikatele mnohem obtížnější než kdykoli dříve. Banky totiž nyní mnohem přísněji posuzují například příjmy u takzvaných paušalistů a v některých případech dokonce u podnikatelů uplatňují přirážku k úrokové sazbě. Stejně jako u zaměstnanců také velmi pozorně sledují rizikovost oboru podnikání.

Text: Hana Bartušková

05. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *