EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

21. 04. 2017

0 komentářů

Pražští developeři kancelářských budov mají žně

 

Trh komerčních nemovitostí v Praze zažívá největší boom za poslední dekádu. Většina projektů, které mají platné povolení je v současné době ve výstavbě nebo se chystá zahájení jejich výstavby. V horizontu příštích dvou let se plánuje jen v Praze vystavět skoro 400tis m2 kanceláří. Poptávka je nicméně v současné době tak vysoká, že většina nových projektů se rychle zaplňuje.

Loading



 


Rok 2017 se rozjel s velkou poptávkou firem po nových prostorách. Tento trend odpovídá současné situaci na pracovním trhu, kde většina společností investuje do dalšího růstu. Tato situace nahrává developerům kancelářských budov, kteří jsou schopni nyní rychle zaplňovat své nové projekty, a to před samotnou dostavbou budov. Developeři nyní akcelerují povolování a plán výstavby administrativních budov, aby využili současné silné vlny poptávky po nových prostorách. Dobrými příklady jsou Crestyl se svým administrativním komplexem DOCK v Libni, slovenská skupina J&T s Rustonkou na Invalidovně, rakouská skupina S+B Grouppe s projekty Trimaran a City Element na Pankráci nebo Penta se svým komplexem Waltrovka. Tyto skupiny akcelerovaly výstavbu dalších fází svých projektů, aby ukojily velkou poptávku po prostorách na pražském kancelářském trhu. Pražský kancelářský trh roste a v příštích dvou letech nabídne skoro 400tis m2 nových administrativních ploch. Jen v oblasti Prahy 8 se dokončí zhruba 100tis. m2 kanceláří z nové nabídky.
Znalost současné situace je důležitá pro firmy, jak blíže komentuje Radek Procházka, vedoucí partner poradenské společnosti Prochazka & Partners. „V prvním kvartále letošního roku evidujeme rekordní poptávku po nových prostorách. Po dvou letech růstu české ekonomiky firmy ve velkém investují do růstu a dvě třetiny firem se nyní stěhují nebo plánují relokaci do nových prostor. Nové projekty se ale rychle zaplňují, a proto by firmy, které plánují relokaci v příštích 18-24 měsících dle velikosti firmy by měli začít situaci řešit co nejdříve. Atraktivní projekty v centrální části města se totiž ve velkém zaplňují před jejich dostavbou a fakt, že se nové budovy ve velkém staví je zavádějící v ohledu toho, co reálně budě během příštích 12 měsíců k dispozici.“
Trh komerčních nemovitostí zažívá zlaté časy a dokud potrvá současný vývoj růstu HDP lze očekávat další pozitivní vývoj kancelářského trhu.
Ceny nájemného zůstávají meziročně na stejné úrovni, v “áčkových“ kancelářích v centru Prahy se nájemné pohybuje mezi 18 až 23 eur za metr čtvereční. U některých projektů sice očekáváme nepatrné zvýšení ceny, které ale bude odpovídat vysokému standardu budovy a nižším nákladům za média a služby,“ dodává Radek Procházka.
Tisková zpráva: Prochazka & Partners

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Financování komerčních nemovitostí

Financování nemovitostí: Krize zasáhla především hotely, poptávka po kancelářských prostorech výrazněji neklesne

Banky očekávají, že největší dopad bude mít pandemie na úvěrová portfolia u hotelů a retailu. Kancelářský segment a logistiku ovlivní výrazně méně. Celkově by pak opravné položky u bankovních úvěrů na komerční nemovitosti neměly  přesáhnout 10 %. Vyplývá to z letošního průzkumu KPMG Property Lending Barometer, který se zaměřuje na financování nemovitostí. Odpovídali v něm […]

Text: Hana Bartušková

14. 08. 2020

Postkovidová realita realitního byznysu

Epidemie COVID-19 hýbe trhy. Nejen těmi finančními, ale i trhy realitními. Nejen v realitě realitního byznysu nikdo pořádně neví, co bude následovat. Nastupuje přehodnocování toho, co a s jakým modelem fungování se za změněných podmínek a omezení vyplatí a co nikoliv. Byznys komerčních nemovitostí je koronakrizí zásadně ovlivněn.

Text: Radovan Novotný

18. 05. 2020

Realitní fondy - diskuse - video

Realitní fondy: Proč mají vyšší poplatky?

Realitní fondy jsou dražší než fondy investující do akcií či dluhopisů. Má to svůj důvod. Jak se k poplatkům staví zástupci nemovitostních fondů? A jak jsou nemovitosti v držení fondů ocenňovány? (video)

Text: Petr Zámečník

30. 11. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *