EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

16. 11. 2016

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Příjmy rostou pomaleji než ceny nemovitostí. Nafukuje se cenová bublina?

 


 

Ceny nemovitostí i nadále rostou, přičemž dynamika růstu v některých regionech pořád ještě sílí. Růst cen v kombinaci se stále ještě velmi dobrou dostupností úvěrového financování a nízkými úrokovými sazbami jednak stimuluje poptávku po vlastním bydlení, ale vedle toho i poptávku po nemovitostech k dalšímu pronájmu. Na trhu však není dostatek nemovitostí, které by dokázaly uspokojit tak silnou poptávku a tak ceny nemovitostí dál rostou.

Někde rostou ceny o více než 10 %

Největší meziroční nárůst cen vykazuje Vysočina, Karlovarský, Středočeský, Liberecký kraj a Pardubický kraj, kde nabídkové ceny bytů oproti stejnému období loňského roku vzrostly o více než 10 procent. Naopak nejmenší nárůst nyní pozorujeme v Jihočeském a Královehradeckém kraji, kde nárůst nedosahuje ani 5 procent. V celorepublikovém měřítku nyní ceny rostou o zhruba 8 procent.
ceny

Indexy mapující dosažitelnosti bydlení v ČR vychyluje Praha

Abychom měli obrázek o faktické dosažitelnosti vlastního bydlení úplný, je nutné poměřit cenu nemovitosti s příjmy domácností. Za tímto účelem jsme sestavili Index návratnosti (INB) (v zahraničí: price to income ratio), který vyjadřuje podíl mezi průměrnou cenou nemovitosti a počtem čistých ročních příjmů českých domácností. Vlivem trvalého růstu cen bytů, jejichž průměrná cena v říjnu vystoupala na 2,27 mil. Kč, narostl tento ukazatel v říjnu meziročně o 8,2 % a aktuálně dosahuje 5,78násobku čistého ročního příjmu průměrné české domácnosti.

REKLAMA

„Prudký růst indexu návratnosti bydlení nám říká, že růst cen nemovitostí je výrazně rychlejší než růst příjmů českých domácností, což by mohlo signalizovat nafukování cenové bubliny na nemovitostním trhu. Pokud se však podíváme na dlouhodobý vývoj indexu návratnosti bydlení, je z něho patrné, že i přes prudký nárůst v posledních několika měsících se stále ještě pohybujeme pod úrovní let 2007 a 2008,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. „Navíc celorepublikové statistiky jsou výrazně vychýleny cenami bytů v Praze,“ dodává Libor Ostatek.

V Praze již index návratnosti bydlení překonal hodnotu 11 čistých ročních příjmů. Ve většině krajů ČR se index návratnosti bydlení nachází pod celorepublikovým průměrem a pohybuje se mezi 4 a 5násobkem čistých ročních příjmů tamních domácností. Obrat v růstového trendu cen nemovitostí v příštím roce zatím neočekáváme, nicméně s ohledem na zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů je velmi pravděpodobné, že v některých regionech dojde ke zpomalení jeho tempa.
ceny2

Druhý pohled na vývoj cen nemovitostí a příjmů domácností, tentokrát i se zohledněním ceny úvěrového financování, poskytuje index dostupnosti bydlení (housing affordability index). Index dostupnosti bydlení je také možné interpretovat jako míru zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátkou. Ten se díky trvalému poklesu úrokových sazeb dlouhodobě drží zhruba na 1/3 čistých příjmů českých domácností, ale v posledních měsících má zdražování nemovitostí navrch a zhoršuje se i dostupnost bydlení pořizovaného prostřednictvím extrémně levných hypoték. Index dostupnosti bydlení v říjnu dosáhl 34,1 %. 

Jak je z následujícího grafu patrné, hodnota indexu se na celorepublikové úrovni a ve většině krajů stále ještě pohybuje v zeleném pásmu, ale v Praze a Jihomoravském kraji (zde jsou výstupy ovlivněny cenami v Brně), index dostupnosti bydlení již vystoupal do červeného pásma a dosahuje 66,6 resp. 41,8 procent, což jsou hodnoty pro pořízení vlastního bydlení nepříliš příznivé. Na pořízení nemovitosti zde dosáhnou spíše lidé s nadprůměrnými příjmy, případně zájemci o vlastní bydlení musejí hledat nemovitost v méně exponovaných lokalitách mimo centrum těchto dvou měst. 
ceny3

REKLAMA

S novou hypoteční regulací očekáváme další zhoršení dostupnosti vlastního a nárůst potřeby vlastních prostředků pro dofinancování záměru. Od dubna 2017 dle budou banky dle doporučení ČNB moci hypotékou financovat maximálně 90 % hodnoty pořizované nemovitosti. Kolik budou muset lidé v jednotlivých krajích zvládnout zafinancovat z vlastních úspor, ilustruje následující graf, kde základem pro výpočet jsou aktuální říjnové ceny bytů v jednotlivých regionech .

ceny4
Zdroj : GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, ČSÚ

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *