Stavební zákon musí umožnit urychlení přípravy staveb, požaduje Korec

24.03.2016 04:03 Tisková zpráva:

Legislativní rada vlády dnes projednává obsáhlou novelu stavebního zákona, která je klíčovou normou pro celý sektor. Původní plán předkladatele – ministerstva pro místní rozvoj (MMR) výrazně zkrátit povolování staveb sloučením všech procesů do jednoho však vzal za své. 

Ministryně Karla Šlechtová na nedávném Fóru českého stavebnictví připustila, že je novela kvůli požadavkům jiných resortů polovičatá a že se s ní jako předkladatelka nemůže zcela ztotožnit.

Jde o další příklad legislativního Kocourkova, který v Česku panuje. Místo, aby ministerstvo prosadilo svou vůli a trvalo na původně navrhovaném koordinovaném řízení, kdy by stavebník získal všechna potřebná vyjádření a stanoviska na jednom úřadě na základě jednoho podání, tak zvolilo cestu nejmenšího odporu a ponechalo současný zcela nevyhovující stav roztříštěný. Tolik očekávaná změna k lepšímu tak nepřijde.

Hlavním problém českého stavebního práva je třístupňový povolovací proces (EIA, územní rozhodnutí a stavební povolení), který je nejsložitějším ze zemí EU. Vše navíc výrazně zhoršila loňská novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), jejíž destruktivní dopady na celé stavebnictví se už začaly projevovat. Pokud se současný systém nezmění, tak zůstaneme v žebříčku Světové banky posuzující složitost získání stavebního povolení daleko za většinou rozvojových zemí.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *