EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

04. 10. 2011

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Téměř každý desátý klient dá přednost variabilní sazbě

 


 

Podíl hypoték s variabilní úrokovou sazbou v posledních měsících dynamicky roste a v měsíci srpnu již tvořily variabilní hypotéky 7 % celkového počtu nově sjednaných hypoték, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz. Pokud však k těmto číslům připočteme také produkci LBBW Bank a mBank, které se statistik neúčastní, ale u nichž hypotéky s variabilní úrokovou sazbou rovněž představují významnou část produkce a zohledníme aktuální vývoj a novinky na trhu, je možné, že variabilní hypotéky dosáhnou 10% podílu ještě před koncem letošního roku. 

 

REKLAMA

Hypotéku s variabilní úrokovou sazbou v současnosti na českém trhu nabízí 7 bank, přičemž klienti mají na výběr ze sazeb vázaných na 3měsíční, 1měsíční ale i jednodenní mezibankovní sazbu PRIBOR. Jednou z prvních bank, která přišla s plovoucí úrokovou sazbou, byla Raiffeisenbank s Variabilní hypotékou, jejíž sazba je navázána na jednodenní PRIBOR. Novinkou, kterou banka představí v tomto týdnu je možnost sjednat si plovoucí úrokovou sazbu ke stávající produktové nabídce úvěrů Klasik. Sazba v tomto případě bude navázána na 1M PRIBOR a banka tím pádem bude mít ve své nabídce již 2 produkty bez pevně zakotvené úrokové sazby.

 

REKLAMA

Variabilní hypotéky lákají klienty flexibilitou a především nízkou úrokovou sazbou, která se v současnosti pohybuje hluboko pod třemi procenty. Klienti však musejí počítat s tím, že stejně jako sazby rychle klesly, stejně rychle mohou začít růst a nárůstem měsíční splátky dojde k většímu zatížení rodinného rozpočtu. V současné chvíli však pro rychlý nárůst sazeb zatím nic nehovoří a v případě nutnosti klienti mají vždycky možnost přejít na fixovanou úrokovou sazbou. Ovšem pozor, ta může růst stejným tempem, ne-li vyšším, než variabilní sazby. 

REKLAMA

 

Procentáelní podíl hypoték s fixní úrokovou sazbou v severských zemích

Kombinace variabilních a fixních úrokových sazeb je ve světě běžná a podíl fixních a variabilních hypotečních sazeb se v jednotlivých zemích liší. Zajímavé dlouhodobé porovnání můžeme vidět v grafu skandinávských zemí.  Ve Švédsku je vidět více konzervativní přístup, podíl fixních sazeb převažuje a dlouhodobě osciluje kolem 60% až 70%. V Dánsku je poměr zhruba na polovině, ale v Norsku dominují variabilní sazby, fixní mají dlouhodobě podíl jen 10%. Variabilní hypoteční sazby mají své místo na trhu, nicméně je třeba říct, že mají také svá rizika. Ty by měly být plně pod kontrolou, jak ze strany bank, tak ze strany klientů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.