EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

15. 12. 2014

0 komentářů

Trh s nemovitostmi se vzpamatovává. Češi zase ochotně kupují byty i domy

 


 

Těsně před koncem roku 2015 realitní experti hlásí: ekonomická krize i pro nás po letech pomalu končí. Lidé byty i domy zase kupují. „Zatímco rok 2013 byl takovým příslibem oživení, rok 2014 už je jednoznačně a ve všech segmentech realitního trhu výrazně růstovým rokem. Především v jeho druhé polovině registrujeme silnou aktivitu na straně developerů, kteří cítí příležitost a uvádějí na trh více nových projektů,“ konstatoval Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS specializující se na nové byty, domy a reality v Praze a okolí. Trendem je nyní podle něj i nákup druhé či třetí nemovitosti pro investiční účely. „Výjimečných adres a nemovitostí je například v Praze méně než se zdá a jejich počet se dlouhodobě nemůže zvýšit. Jedná se o tradičně nejatraktivnější rezidenční lokality – Staré Město, Malá Strana, Vinohrady, Hanspaulka, Bubeneč a Ořechovka. Jedinečné budou i za 50 a více let a díky tomu si svou hodnotu nejen uchovají, ale jejich cena poroste,“ vysvětlil Višňovský. Podle aktuálních statistik společnosti LEXXUS za takovým účelem kupují nemovitost zhruba dva klienti z deseti.

Oživení trhu potvrzují i ekonomičtí experti. „U komerčních nemovitostí je na trhu patrný přetlak peněz způsobený extrémně expanzivní politikou centrálních bank, z velké části jde ovšem o zahraniční peníze. V tomto směru tedy lze říci, že se trh vzpamatovává. V případě rezidenčních nemovitostí objem úvěrů na bydlení roste tempem necelých 6 procent ročně. To není závratné tempo, ale můžeme tvrdit, že trh žije,“ konstatoval ekonom a člen dozorčí rady společnosti Partners Pavel Kohout. K rozhýbání realitního trhu letos pomáhají právě hypotéky, jejichž úroková míra je na historickém minimu. Díky nynějším výhodnějším podmínkám si kupci mohou oproti minulosti v bydlení polepšit. „Například čtyřčlenná rodina se 2 dětmi a celkovým čistým příjmem domácnosti ve výši 35 000 korun měsíčně si na 20 let může u úrokové sazby 2 % půjčit přibližně o 200 000 Kč více než u úrokové sazby 3 %, tedy si mohou půjčit 2,3 milionu korun místo 2,1 milionu korun. Domácnosti tak letos zvažují koupi většího bytu ve stejné cenové kategorii, případně přikoupí garážové stání,“ uvedla příklad manažerka Asociace hypotečních makléřů Petra Horáková Krištofová.

Na ještě výhodnější podmínky ale podle expertů už nemá valný smysl čekat. „Úrokové sazby, které se dlouhodobě pohybují výrazně pod úrovní 3 %, jsou velmi atraktivní pro všechny typy klientů. Lze ale jen těžko očekávat, že mohou jít ještě nějak dramaticky níže,“ dodal Višňovský. Lidé, kteří se o koupi vlastního domu či bytu teprve rozhodují, však podle finančníků nemusejí příliš spěchat. Úrokové sazby podle nich v roce 2015 nahoru nevystřelí. „Za předpokladu, že bude makroekonomická situace Evropské unie ve stejné kondici jako letos, neočekáváme v roce 2015 žádné velké výkyvy,“ potvrdila Petra Horáková Krištofová. I když podle ekonomických pouček zvýšená poptávka znamená rostoucí ceny, v případě nemovitostí v Česku se ani toho zákazníci prozatím příliš bát nemusejí. Podle údajů Českého statistického úřadu se ceny teprve v druhé polovině letošního roku znovu vrátily na úroveň roku 2010. A i v třetí čtvrtině roku 2014 se nabídkové ceny bytů zvedly jen mírně.

Specifická je situace v případě nebytových prostor a kanceláří. Kdo bude v příštích letech kancelář potřebovat, může se podle expertů minimálně v Praze a v Brně těšit na vynikající podmínky, které se navíc ještě budou zlepšovat. Developeři totiž kanceláří vybudovali příliš mnoho. „Vztahy na pražském kancelářském trhu jsou již nyní velice napjaté. V příštích dvou letech navíc dojde k velkému přílivu nových nemovitostí, což situaci pro pronajímatele ještě zhorší, očekává se růst neobsazenosti a také pokles cen pronájmů,“ konstatoval ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Situace v dalších regionech se podle něj liší případ od případu. „Ovšem například i v Brně je aktuálně vidět znatelný převis nabídky kancelářských ploch nad poptávkou po nich,“ dodal Vacek.

Tisková zpráva CEEC Research

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *