EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

26. 11. 2008

0 komentářů

Trh s nemovitostmi v době globální finanční krize

 


 

Vývoj cen nemovitostí v době světové finanční krize

V rámci celé ČR nezaznamenáváme pokles cen rodinných domů, pozemků ani bytů v atraktivních lokalitách. Od jara letošního roku pociťujeme pokles cen panelových bytů především v neatraktivních lokalitách se špatnou dopravní dostupností a občanskou vybaveností. Důvod poklesu cen panelových bytů (někdy až o 250 tisíc Kč) spočívá především ve skutečnosti, že si dnes lidé si mohou více  vybírat, jsou náročnější, a pokud jim to finance dovolí, pak preferují bydlení v novostavbě nebo ve starší cihlové zástavbě, nejlépe v osobním vlastnictví a po rekonstrukci.Trend snížené poptávky po panelových bytech podpořil navíc během posledních 2 – 3 měsíců příchod světové finanční krize, která u nás v ČR způsobila nervozitu a vyčkávání kupujících. Důležitým faktorem poklesu cen těchto bytů je zpřísnění podmínek pro žadatele o hypotéky.

Nicméně během posledního měsíce (říjen 2008) registrujeme mírně zvýšenou poptávku po bytech cca o 10% oproti minulým dvěma měsícům. V těchto dnech právě analyzujeme možné příčiny tohoto jevu. Mimo jiné to může být způsobeno i tím, že mnoho lidí, kteří uvěřili spekulacím o poklesu cen,  už dál nemůže koupi nemovitosti pro své bydlení odkládat.

Výrazný pokles cen nemovitostí nehrozí

Nepředpokládám pokles cen nemovitostí, očekávám spíše jejich stagnaci. Záležet bude ovšem na dalším vývoji globální finanční krize. Podle jejích aktuálních projevů nemovitostem pokles hodnoty nehrozí. Naopak si myslím, že přichází vhodná doba pro investování do nemovitostí. V nejbližších měsících se dá předpokládat, že v období světové finanční krize, kdy jsou investice do akcií a investičních fondů vysoce rizikové, zájem českých i zahraničních investorů o reality bude stoupat. Také z toho důvodu, že nemovitosti vždy byly a budou výhodnou dlouhodobou investicí bez dramatických výkyvů.

Doba prodeje bytů se prodloužila

Zaznamenali jsme, že doba prodeje panelových bytů se prodloužila. Narostl nám počet bytů v nabídce, která je nyní širší než například v minulém roce. Lidé si mají z čeho vybírat, což přirozeně prodlužuje dobu prodeje nejčastěji o několik týdnů.

V návaznosti na finanční krizi došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Kvůli zvýšení počtu klientů s nedostatečnou bonitou pro přiznání vyšších hypoték by mohlo během pár měsíců dojít opět k oživení zájmu o levné panelové byty.

REKLAMA

Vliv zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték na realitní trh

 V ročním horizontu předpokládáme, že banky sníží úrokové sazby hypoték. Snížení úrokových sazeb znamená, že více lidí dosáhne na hypotéku, úvěry budou dostupnější, hypotéky levnější. Nicméně banky budou klást větší důraz na bonitu klienta a na to, zdali není v registrech dlužníků. Což na druhou stranu bude znamenat, že na hypotéku dosáhne zřejmě méně lidí než doposud. Tento fakt má už dnes za následek snížení cen některých bytů v neatraktivních lokalitách. U panelových bytů už nečekáme drastický pokles cen. Dá se u nich předpokládat jen mírné, cca 10-ti procentní snížení cen. 

Vyplatí se nyní investovat do nemovitostí?

Další dopad globální finanční krize není snadné odhadovat, nicméně vývoj může být následující: Dle informací z bank dochází k výběrům hotovostí, případně výběru peněz uložených v nejrůznějších investičních fondech. Je pravděpodobné, že lidé se budou snažit tyto peníze v hotovosti investovat. Dá se předpokládat, že stoupne zájem lidí o investice do nemovitostí všeho druhu, jelikož reality byly, jsou a budou oblíbenou a relativně jistou investicí.  U nemovitostí totiž nehrozí výrazný výkyv jejich ceny, tak jak je tomu u akcií nebo u komodit.

Rozhodně neprodělá ten, který dnes koupí byt nejlépe v cihlové zástavbě, v žádané lokalitě s dobrou dopravní dostupností a dobrou občanskou vybaveností. Mohou to být ale také byty v panelových rekonstruovaných domech v atraktivních lokalitách nebo tam, kde není nová výstavba.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.