EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Trh stavebního spoření zaznamenal dobrý start

 


 

„I v době všeobecně nízkých úrokových sazeb na finančním trhu zůstává stavební spoření i nadále atraktivním produktem,“ konstatuje Manfred Koller, místopředseda představenstva ČMSS.

Tuto skutečnost potvrzují mimo jiné i výsledky Českomoravské stavební spořitelny. Za první dva měsíce uzavřela ČMSS, lídr trhu, nové smlouvy o stavebním spoření v objemu 14,557 miliardy korun, což je o téměř 9 procent více než v roce 2014. Do konce února 2015 ČMSS uzavřela celkem
35 538 nových smluv o stavebním spoření včetně zvýšení cílové částky.

Stavební spoření jako konkurenceschopný spořicí nástroj rezonuje i v médiích. Například v reportáži TV Prima tento týden v hlavní zpravodajské relaci uznávaná analytička Markéta Šichtářová uvedla: „Samozřejmě už to není srovnatelné s tím, co jsme znali třeba v 90. letech, naproti tomu nutno říci, že ve srovnání třeba s běžným účtem nebo třeba i s nějakým spořicím účtem se pořád jedná o nadprůměrný produkt. Jedinou „nevýhodou“ toho stavebního spoření je, že peníze jsou v něm vázané poměrně dlouhou dobu.“

Úvěry ze stavebního spoření na rekonstrukce a modernizace táhnou

Situace na trhu není pro úvěrový obchod stavebních spořitelen jednoduchá vlivem nízkých úrokových sazeb hypoték. Přesto dochází k růstu, stoupá poptávka po malých úvěrech na rekonstrukce a modernizace bytů a domů. Tato oblast financování bydlení, je i hlavním směrem, na který se stavební spořitelny v současnosti soustředí. Například ČMSS poskytuje nezajištěné úvěry do výše až 500 000 korun. V porovnání se spotřebitelskými úvěry, které jsou jako zdroj financování také využívány, jsou úvěry ze stavebního spoření v řádech až o desítku procent nižší než úrokové sazby spotřebitelských úvěrů.

REKLAMA

Do konce února poskytla ČMSS celkem 4 599 překlenovacích úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření, a to v objemu 3,501 miliardy korun, což činí v objemu meziroční nárůst 15,6 procenta.

V tuto chvíli směřuje 44 % půjčených prostředků právě do rekonstrukcí a modernizací, 31 % na koupi bytu nebo rodinného domu. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *