EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

18. 09. 2015

0 komentářů

V Česku už bylo realizováno 200 energeticky úsporných projektů za 2,5 miliardy korun. Šetřit pomáhá i bazén

 


 

Trh energetických služeb se zaručeným výsledkem roste v poslední dekádě rychlostí 16,8 % ročně. „Nejčastěji se tato metoda využívá ve školství, zdravotnictví, v kulturních a sportovních zařízeních, v hotelích a průmyslových objektech,“ uvedl Ivo Slavotínek z Asociace poskytovatelů energetických služeb ČR (APES). Energeticky úsporné projekty nejčastěji realizují zejména města. Po nich následují kraje s 22 %, ministerstvo zdravotnictví s 18 % a soukromé firmy s 13 % všech realizací.

 

Výhoda energeticky šetrných budov spočívá zejména v nízké energetické závislosti, což se pak příznivě promítá i do cen za dodávky energií. Samotná stavba a zateplování má pozitivní efekt na místní ekonomiku. Provádějí je zpravidla místní malé a střední firmy a i energie na provoz často pocházejí z místních zdrojů. Česká republika je však v tomto směru stále oproti sousedním zemím, například Německu, pozadu. „Problémem není ani tak proces výstavby nízkoenergetických domů a zateplování, jako spíš procesní záležitosti a nekoncepční kroky v legislativních postupech,“ vysvětluje Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která na trhu nabízí mimo jiné široký sortiment garážových vrat s tepelně izolačními vlastnostmi.

Spotřebitelé podle odborníků uvažují stále komplexněji. Klasická opatření ve formě zateplení a výměny oken doplňují o další moderní prvky. Těmi mohou být například solární kolektory, kterými lze zajišťovat ohřev teplé vody. Solární ohřev je nejlevnější variantou i pro bazény, které si lidé pořizují ke svým domům. „Technologie se stále vyvíjí. Zatímco dříve museli lidé pro ohřev vody v bazénu použít drahý elektrický proud, dnes mohou využít tepelná čerpadla, která vytvoří až 80 % tepla zdarma. Navíc jsou moderní, ekologická a splňují tak principy šetrného vytápění,“ uvedl Aleš Hrouda, marketingový ředitel společnosti Mountfield, která se specializuje mimo jiné na prodej a výrobu bazénů. Podle něj je sice aktuální nabídka bazénů a bazénových technologií na trhu větší než v minulosti, po letošním extrémním létě je však třeba nečekat s pořízením bazénů až na jaro. „Většina našich výrobců již nyní signalizuje plnou výrobní kapacitu na jarní produkci, proto jsme byli nuceni přijmout speciální výrobní i prodejní opatření, abychom vůbec poptávku po bazénech zvládli,“ dodává Aleš Hrouda.

Experti se shodují, že úsporná opatření musejí být zejména komplexní: kvalitní bydlení, které spoří energii i finance. Tuto představu si mohou lidé díky dnešním technologiím a možnostem na trhu staveb a energií docela jednoduše splnit. Avšak jen tehdy, pokud se při realizaci vizí podaří optimálně sladit jednotlivé kroky. „To znamená především vědět, proč a jak chceme snižovat náklady na vytápění, a to ať už jsme v roli zákazníka chystajícího se změnit dodavatele energie, nebo stavebníka, který hodlá pro svoji rodinu vybudovat moderní dům s příslušenstvím s minimálními energetickými nároky,“ upřesnil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax s tím, že ne vždy se totiž snahy o úsporná opatření stanou efektivními. „Bavíme-li se například o snižování nákladů na vytápění v domech, potřebujeme především vysoce optimalizovaný a komplexní návrh, na který je třeba navázat kvalitními technologiemi, materiály a spolehlivým zpracováním,“ doplnil Valenta.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *