EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

24. 09. 2013

0 komentářů

Více než polovina Čechů platí za teplo přes 24 tisíc korun ročně

 


 

Obyvatelé bytových domů využívají jako jediný zdroj tepla především ústřední topení (67 % domácností), na druhém místě je plyn (25 %). Většina rodinných domů je zcela závislá na plynových kotlích (34 % domácností) a na kotlích na tuhá paliva (20 %). Elektrický proud jako jediný zdroj vytápění používá 12 % obyvatel rodinných a 4 % bytových domů. Pokud rodinné domy kombinují různé zdroje vytápění, je to opět plyn v kombinaci s tuhými palivy nebo elektřinou. Alternativní způsoby vytápění, jako tepelná čerpadla nebo solární panely, zatím využívá pouhé minimum dotázaných.

Boj proti tepelným ztrátám

Přiblížení k ekonomickému, ale i ekologickému ideálu napomohou vhodné rekonstrukce. Zateplení domu, výměna oken nebo obnova staré střechy jsou důležité tam, kde hrozí tepelné ztráty. Dalšími možnostmi, jak snížit výdaje za vytápění, je celková modernizace topného systému, instalace tepelného čerpadla či solárních panelů. „Vhodné rekonstrukce mohou snížit náklady na vytápění v některých případech až o 70 %. Je proto krátkozraké na nich za každou cenu šetřit. Kdo do modernizace investuje, ve výsledku zpravidla uspoří mnohem více, navíc v podstatě již doživotně,“ vysvětluje Lukáš Kopecký
z Raiffeisen stavební spořitelny.

Půl milionu kotlů se bude muset vyměnit

Ke změnám v oblasti vytápění nutí Čechy také legislativa. Asi půl milionu domácností bude muset kotel na tuhá paliva do devíti let vyměnit, jelikož nebude splňovat emisní limity určené zákonem o ochraně ovzduší. Tato úprava se dotkne především starších rodinných domů. Výměnu kotle přitom zatím provedlo jen 29 % domů postavených mezi lety 1914 a 1964 a 34 % domů starších sta let. Jen 7 % majitelů rodinných domů si uvědomuje, že by výměnu kotle potřebovali.

REKLAMA

Škudlit, nebo investovat?

Počáteční investice do rekonstrukcí sice nejsou nejnižší, ale díky následné úspoře mají velmi rychlou návratnost. „Jakmile majitelé nemovitosti změnu provedou, investice do úprav se jim už od té chvíle začíná vracet,“ dodává Lukáš Kopecký. Na trhu už dnes navíc existuje řada nabídek výhodného financování, které jsou přímo určeny na rekonstrukce odpovídající ekologickým trendům.

O průzkumu

Průzkum provedla Raiffeisen stavební spořitelna v prvním čtvrtletí letošního roku ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Celkový vzorek byl 508 respondentů. Z poloviny ho tvořili majitelé rodinných domů a z druhé poloviny majitelé bytových jednotek. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI).

REKLAMA

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Pokojová teplota

Jaká je běžná pokojová teplota v zemích EU

V souvislosti s nastávající zimou a energetickou krizí se objevila řada tipů, jak ušetřit na topení. Každé snížení topení o 1 °C může totiž ušetřit až 7 % účtu za vytápění v domácnosti. Průměrná teplota v domácnostech v EU je podle statistik 22 °C, ale platí, že je možné bez problémů fungovat jen při 19 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 10. 2022

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

teplo z tepláren

Teplo z tepláren. Platí české domácnosti férovou cenu?

Většina tepláren od nového roku zdraží, a to kvůli investicím i vyšším cenám emisních povolenek. České domácnosti platí v průměru přes 600 korun za gigajoul tepla, což je o 150 korun více než v sousedním Německu. Kritici míní, že by tepelná energie mohla být levnější.

Text: Jana Poncarová

20. 12. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *