Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru začne platit od prosince. Jaké podmínky budou muset nově nebankovní poskytovatelé splňovat?

Od 1. prosince 2016 vstupuje v účinnost nový zákon 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, který přináší řadu změn jak pro spotřebitele, tak i pro poskytovatele úvěrů. Jedná se zejména o skutečnost, že obchodní zástupci společností budou registrování u ČNB, a tím pádem budou moci pracovat jen pro jednu firmu.

Dále bude novela znamenat, že všechny firmy budou muset prověřovat bonitu zákazníka a spoustu dalších změn. Co se týče prověřování bonity zákazníků, tak Fair Credit prověřuje schopnost klienta splácet již dlouhou dobu, takže pro nás zrovna toto nebude příliš velká změna.

Všeobecně tyto změny vnímáme jako pozitivní a věříme, že to pročistí trh od nekalých praktik a dojde k oddělení seriózních poskytovatelů úvěrů od těch neseriózních.

Licence bude vydávat Česká národní banka. Požádáte o licenci?

Samozřejmě o licenci požádáme, jelikož bez licence nebude možné v tomto oboru podnikat a naše společnost chce být leadrem v tomto odvětví. Momentálně ladíme veškeré procesy, abychom licenci bez výhrad získali.

Zákon stanovuje požadavek na základní kapitál 20 milionů korun, jeho výše navíc nebude smět klesnout. Počet nebankovních poskytovatelů by se měl snížit ze současných přibližně 60 tisíc na stovky, maximálně tisíce poskytovatelů. Zmizí opravdu z trhu lichváři?

Zákon zcela jistě oddělí seriózní firmy od neseriózních a právě regulace a dohled jsou ideálním nástrojem k tomu, aby větší poskytovatelé dodržovali nastavená pravidla. Nicméně určitě bude i nadále docházet na lokální úrovni k tomu, že se bude někdo snažit regulaci a zákon obcházet a lichvářské praktiky nadále provozovat. Řešením tohoto bude pak závislé na aktivitě policie a orgánu činných v trestním řízení.

Fair Credit poskytuje půjčky od 4 tisíc do 50 tisíc korun. Regulace se nově rozšiřuje i na tzv. mikropůjčky, tedy do 5 tisíc korun. Nezvýšíte spodní limit nabízených půjček? 

Naše společnost mikropůjčky neposkytuje. I přesto, že nabízíme spotřebitelské úvěry již od 4 tisíc korun, tak průměrná poskytnutá částka se pohybuje okolo 12 tisíc korun se splatností na 43 nebo 58 týdnů. Kdežto mikropůjčky jsou poskytovány většinou na dobu 5 týdnů.

Věřitelé ponesou větší odpovědnost za prověřování bonity spotřebitele. Změníte váš přístup při posuzování úvěruschopnosti klienta?

Fair Credit již dnes klade velký důraz na posouzení úvěruschopnosti klienta stejně jako banky. Poskytujeme spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud z výsledku posouzení bonity spotřebitele vyplývá, že nejsou pochybnosti o schopnosti klienta spotřebitelský úvěr splácet. Pokud podle scoringu zjistíme, že by mohl mít v budoucnu klient problém splácet, tak mu úvěr ve vlastním zájmu neposkytneme.

Zlepší se opravdu s novým zákonem kvalita služeb a zvýší se ochrana spotřebitelů, jak očekává Ministerstvo financí?  

Zákon určitě není dokonalý, ale půjde o významnou regulaci, kterou si segment spotřebitelských úvěrů zaslouží. Takže nový zákon kvitujeme.

Na Slovensku platí podobný zákon již od loňského roku. Fair Credit společně s dalšími 30 nebankovními poskytovateli získal licenci Národnej banky Slovenska (NBS). Jak se změnil trh nebankovních poskytovatelů na Slovensku s novým zákonem?

Fair Credit licenci na Slovensku získal před několika měsíci a může s dalšími hráči na trhu poskytovat spotřebitelské úvěry. Licence na Slovensku znamená pročištění trhu od neseriózních společností a na trh jako takový přinesla pořádek a řád.

Problém, který na Slovensku vnímáme, je však v nesmyslném Zákoně o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost dne 23. 12. 2015 a výrazně stěžuje podnikání licencovaným nebankovkám. Co se týče změn, který tento Zákon přinesl, tak máme za to, že tyto změny právě pomohly neseriózním firmám bez licence, což samozřejmě není v zájmu slovenských spotřebitelů. Na toto téma momentálně vedeme debatu s tamní Asociací (APSÚ), NBS a Ministerstvem financí a pevně věříme, že se současné legislativní prostředí brzy uvolní.

Bude to podobné i na českém trhu?

V Česku je zákon o něco mírnější než na Slovensku, kde byla míra zadlužení vysoká a tempo rostlo velmi rychle.

Jaký další dopady bude mít nový zákon na vaší společnost?

Žádné další dopady, kromě již zmiňovaných, neočekáváme. V zásadě je pro nás klíčové, že celý segment dostane jednotná pravidla, na jejichž dodržování bude dohlížet nezávislý regulátor.

Děkuji za rozhovor.

Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »