Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Trh s novými byty ožívá, nabídka se příliš nemění

Autor: Petr Bukač | 09.02.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Trh s novými byty ožívá, nabídka se příliš nemění

Kdo očekával, že finanční krize přinutí developery radikálně změnit jejich cenovou politiku a často dosti přezíravý přístup ke klientům, bude zklamán. Pozastavené projekty sice pomalu ožívají, ale jinak se prakticky nic nemění. Zájemce o nový byt se obvykle musí smířit s podmínkami, které pro něho nejsou příliš výhodné.

Prodej nových bytů roste

Hodnotit situaci na českém trhu rezidenčních nemovitostí je obtížné. K dispozici totiž nejsou relevantní údaje. Dostupné informace a publikované názory odborníků však lze interpretovat jako převládající mírný optimismus. Finanční krize, která ochladila přehřátý trh s byty, se zdá být zažehnána. Zejména v Praze, na níž připadá drtivá většina v Česku probíhající bytové výstavby, se developeři zvolna vzpamatovávají. Oprašují své pozastavené projekty a chystají se vrhnout na trh další tisíce nových bytů.

Podle analýzy, kterou v lednu zveřejnila společnost EKOSPOL, developeři v roce 2010 v Praze prodali téměř 2 700 nových bytů v projektech s 50 a více byty, což představuje  téměř 40% nárůst oproti „krizovému“ roku 2009.  Na letošní rok analytici EKOSPOLu předpovídají prodej více než 3 000 nových pražských bytů. Poněkud méně optimisticky ovšem působí informace, že na konci roku 2010 developeři v Praze nabízeli více než 7 000 bytů, z nichž třetinu podle EKOSPOLu tvořily dokončené a dlouhodobě neprodejné byty.

Hlavním limitujícím faktorem prodejů bytů zůstává jejich cenová nedostupnost. Neprodané byty, poměrně draze postavené v dobách stavebního boomu, developeři příliš zlevňovat nechtějí, aby nezhoršili výsledky svého hospodaření. Byty v nových projektech pak nemohou nabízet výrazně levněji, aby nezhoršili prodejnost bytů z již realizovaných projektů. Výsledkem je, že při cenách kolem 50 000 Kč/m2 většina lidí by se svými příjmy dosáhla jen na malé byty, které ovšem neodpovídají prostorovým potřebám ani tříčlenné rodiny.

Kvalitní bydlení nebo jen obdoba socialistických sídlišť?

Většina nových bytů je prezentována v superlativech vyzdvihujících jejich atraktivitu. Ve skutečnosti se ale jedná o slušné, ale nikterak výjimečné bydlení, které si v mnohém nezadá s bydlením ve zrekonstruovaném starším bytě. Ten lze přitom pořídit za podstatně nižší cenu. Pravidlem u „lidových“ developerských projektů zůstávají stovky bytů namačkaných na sobě s cílem umístit co nejvíce m2 zpeněžitelné plochy na co nejmenší pozemek. Hustota osídlení pak odpovídá panelákovému sídlišti.

Podobné je to i s dispozičním uspořádáním bytů. Zcela opomíjeny jsou prostory pro uskladnění věcí. Spíže nebo šatny se v nových bytech prakticky nevyskytují. Nanejvýš lze za příplatek získat malou komoru umístěnou mimo byt. Zájemce o větší byt se pak musí smířit s tím, že standardem i pro velkou rodinu je nyní jedno WC a koupelna s vanou a jedním umyvadlem. Druhé umyvadlo lze někdy získat za příplatek. Druhé WC, sprchový kout nebo bidet už nikoliv. Architekt s nimi totiž nepočítal, takže se nikam nevejdou..

Problémem starých i nových sídlišť zůstává absence odpovídající občanské vybavenosti. Nová restaurace, kavárna nebo kosmetika – to ano, ale školka, škola nebo ordinace lékařů? O tom, že v dosahu nově stavěného domů se takováto zařízení nalézají, se zájemce o byt na stránkách developera samozřejmě dozví. Ovšem o tom, že jejich kapacita je beznadějně vyčerpána starousedlíky, už nikoliv. Pokud se nová infrastruktura vůbec buduje, pak obvykle tempem, které s bytovou výstavbou ani zdaleka nestačí držet krok.

Individuální přístup – nedosažitelný luxus

Další nectností téměř všech projektů zůstává uniformita a minimální ochota developerů cokoliv přizpůsobit požadavkům a přáním budoucích uživatelů bytu. Každý developer sice svou vstřícnost ke klientským změnám ve svých materiálech deklaruje, ale ve skutečnosti jim příliš nakloněn není. Představují pro něj totiž zbytečnou komplikaci. Většinou proto nabízí jen možnost výběru z několika barevných provedení obkladů, dekorů podlahových krytin a zařizovacích předmětů, popř. i pár balíčků typizovaných drobných stavebních úprav.

Realizaci těchto změn ale klient zpravidla musí zaplatit. Někdy je proto jednodušší a výhodnější změny provést ve vlastní režii až po převzetí bytu. Například zajištění dodatečné demontáže nevyhovující levné laminátové plovoucí podlahy a položení jiné, kvalitnější často vyjde levněji, než se snažit dodávku oné kvalitní podlahy objednat rovnou u developera. Podobné je to třeba s požadavkem na výměnu standardních skleněných výplní v oknech za bezpečnostní, zvukově-izolační nebo protisolární.

Absolutní nechuť k nestandardním klientským požadavkům se netýká jen již realizovaných projektů, kde ji lze celkem pochopit, ale i projektů teprve zahajovaných. Zvláštní přístup přitom nemohou očekávat ani zájemci o velké a (především cenově) nadstandardní byty. Za stometrový byt s větší terasou sice zaplatí 6 až 7 miliónů korun, ale pokud projektant s touto možností nepočítal, klient si bez dalších velkých výdajů elektricky ovládané markýzy nad okna nebo vířivku na terasu nepořídí. Chybí totiž potřebná elektro- a vodoinstalace.

Ber, nebo nech ležet

Obdobné problémy se týkají i smluvního zajištění prodeje bytů. Smlouvy, které někteří developeři klientům nabízejí, mohou být na samé hranici legality, neboť o jejich souladu s dobrými mravy (§39 občanského zákoníku) by se dalo v řadě případů s úspěchem pochybovat. Běžné je velmi striktní stanovení povinností a smluvních sankcí pro klienta, ale jen velmi vágní pro developera. O  úpravě smluv podle požadavků zájemce o byt přitom developeři obvykle nechtějí ani slyšet.

Garance pevné ceny a pevného termínu předání dokončeného a zkolaudovaného bytu zajištěná odpovídající smluvní pokutou není standardní součástí smluv zdaleka u všech developerů. Naopak zde bývá řada okolností vylučujících odpovědnost developera za to, že se klient nebude moci v předpokládaném termínu do svého bytu nastěhovat. Nijak velké nejsou ani záruky za kvalitu stavebních prací – například společnost EKOSPOL uvádí, že na zakoupený byt poskytuje záruku 2 roky a společnost Central Group jen o rok déle.

Trh s novými byty v Česku sice ožívá. Jejich nabídka a podmínky, za kterých si lze nový byt pořídit, se ale příliš nemění. Otázkou tedy je, jak se developerům bude dařit nové byty prodávat. Méně nároční zájemci na ně totiž nemají finance a ti náročnější nejspíš budou více zvažovat, co za své peníze opravdu dostanou. Není nakonec lepší si byt pronajmout? Nebo místo pořízení bytu investovat do koupě a rekonstrukce staršího rodinného domu, když to vyjde skoro na stejné peníze?

Anketa

Jsou záruky developerů za kvalitu práce dostatečné?

Ano. (3)
 
Ne. (64)
 
Nevím. (1)
 Celkem hlasovalo 68 čtenářů

Trh s novými byty ožívá, nabídka se příliš nemění >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Nechte na pokoji... Kruton | 10.02.2011 16:54

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »