Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Turecko, Polsko, Česká republika a Estonsko se po krizi přesvědčivě odrážejí ode dna

Autor: | 12.01.2011 15:03 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Regionální HDP střední a východní Evropy vzroste v letošním roce na 3,8 %, což je zvýšení oproti 3,6 % v roce 2010. Kromě toho poprvé po čtyřech letech má každá ze zemí tohoto regionu, které pokrývá bankovní síť UniCredit, podle očekávání vykázat nárůst.

Taková jsou některá z hlavních zjištění prezentovaná v aktuálním vydáním ekonomického přehledu „CEE Quarterly“, pravidelné publikaci útvaru Economics & FI/FX Research skupiny UniCredit. Základní globální makroekonomické prostředí je pro CEE příznivé: jádrové exportní trhy regionu, jako jsou Německo, Francie a Itálie, budou nadále podávat dobré výkony a centrální banky mají stále velkou chuť vzestupný růst podporovat. I přes četná rizika vyvstávající v periferní zóně EMU, mají být zvládnutelná. Některé slabší ekonomiky mají konečně v dohledu celoroční pozitivní růst HDP, ovšem otazník se dál vznáší nad silou zotavování.

V obecném pohledu by měl v tomto roce zůstat hlavní oporou regionu průmysl, přestože jeho příspěvek se oproti roku 2010 mírně sníží. Většina ekonomik regionu zaznamenávala růst již ve 3. čtvrtletí. S nástupem nového roku ovšem indexy nákupních manažerů dosáhly maxima za
53 měsíců, což po stránce ekonomické činnosti ukazuje na dokonce ještě lepší výsledek za
4. čtvrtletí pro CEE. „Především nové členské státy EU čerpaly výhody z razantního německého oživení, stejně jako ze zvýšené poptávky z Asie.  Přínosem pro SNS by měly být stabilní, možná dokonce vyšší ceny komodit,“ uvedl Gillian Edgeworth, ředitel EEMEA Economics v UniCredit, a dodal: “V roce 2011 bychom měli být dokonce svědky všeobecnějšího oživení domácí poptávky, a to nejen v silnějších ekonomikách, ale všude.“ Nezaměstnanost ve většině ekonomik dosáhla vrcholů, přičemž opětovný vzestup maloobchodních prodejů se začíná – i když se zpožděním – pohybovat souladně s nárůsty průmyslové produkce.

Vývoj české ekonomiky zapadá ve většině aspektů do rámce CEE. Postupná akcelerace růstu během roku 2010 byla založena především na vyšších výkonech průmyslu souvisejících s oživením zahraniční poptávky a doplňování zásob. Od druhé poloviny roku se objevují také náznaky obratu ve firemních investicích. “Pro českou ekonomiku s její strukturou zaměřenou na investičně orientované sektory průmyslu je typické, že se jí daří v pokročilejších fázích globálního ekonomického cyklu”, říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank Czech Republic. Ekonomika by proto měla těžit z globálního oživení letos více než v minulém roce. Letošní fiskální restrikce se nicméně projeví určitým snížením veřejných investic a transferů obyvatelstvu, což mírně zbrzdí růst HDP na očekávaných 1.8%. Stabilizace veřejných financí by ovšem měla přispět ke zrychlení růstu ekonomiky od roku 2012.

Pracovníci výzkumu UniCredit sice spatřují na cestě vpřed i potenciálně negativní události, podle jejich názoru však nebudou tak silného rázu, aby oživení v CEE vykolejily. „Identifikovali jsme tři  místa, kudy se může šířit nákaza: vnější poptávku, finanční toky a opožďování dalšího rozšiřování EU a vstupování do ERM II/EMU. Nicméně většina ekonomik v regionu je dobře chráněna před vývojem na periférii EMU,“ dodává Gillian Edgeworth. Pouze 3,3 % vývozů CEE tak v roce 2009 směřovaly do periferních ekonomik, zatímco 15,1 % vývozů si našla cestu do Německa.  Finančním tokům do CEE jednoznačně vévodí investice z větších ekonomik, například z Německa, Rakouska, Francie a podobně. Vzhledem k tomu, že existuje rizikový terén, navázaný především na Řecko, postupuje EBRD velice rozhodně a koncem října vyhlásila pro pobočky řeckých bank v regionu úvěrový rámec v objemu 300 miliónů EUR.  

Pokračuje konsolidace rozpočtových deficitů v regionu, celkově však zůstávají rozsáhlejší než v jiných regionálních rozvíjejících se trzích, s poměrnou výší nad úrovní předkrizového období. Oproti průměrnému rozpočtovému schodku 7 % HDP v roce 2009 by měly rozpočtové schodky v CEE za minulý rok v průměru dosahovat 5,4 % a tento rok dále klesnout na 4,7 %. Celkový veřejný dluh v roce 2011 dále poroste, bude se ale víceméně držet na úrovni ostatních regionů rozvíjejících se trhů. Trendy v Chorvatsku, Polsky a Maďarsku sice jsou zdrojem určitého znepokojení, ovšem Turecko je co do rozpočtové disciplíny jasný premiant­. Za prvních deset měsíců roku 2010 byl schodek poloviční ve srovnání se stejným obdobím roku 2009. Fiskální otěže byly prozatím uvolněny, ovšem některé předvolební výdaje znamenají pro první pololetí tohoto roku zdroj jistého rizika. Chvályhodné jsou snahy o snížení deficitu v Bulharsku, Estonsku, České republice a na Slovensku, přičemž v České republice a na Slovensku je jejich součástí i redukování objemu mezd ve veřejném sektoru.

Krize přinesla pochybnosti o „obchodním modelu“ CEE a v současnosti jsou jednotlivé země posuzovány podle jejich vlastních výsledků a ne jako součást nějaké skupiny,“ poznamenává Gillian Edgeworth. “Region už nemůže nadále brát jako samozřejmost nekonečný příchozí tok kapitálu poskytovaného za nízké úrokové sazby, jelikož pokrizový vývoj odnesl pryč některé jistoty, na kterých politika v regionu dříve stála, například deklarovaný záměr rozšiřovat dále EU a eurozónu.“ Po vstupu Estonska do EMU a přistoupení Chorvatska k EU pokládají výzkumní pracovníci UniCredit za nejbližší možné datum pro přijetí dalších zemí do eurozóny až rok 2015. Pokud Maďarsko a Polsko, z nichž první se ujímá předsednictví EU v lednu a druhé v červenci, budou úspěšně navigovat loď EU současným obtížným obdobím, může neochota k dalšímu rozšiřování polevit.

Turecko, Polsko, Česká republika a Estonsko se po krizi přesvědčivě odrážejí ode dna >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »