Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Tuzemskou poptávku po bydlení stále více vyztužují cizinci

Autor: Luboš Svačina | 08.09.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tuzemskou poptávku po bydlení stále více vyztužují cizinci

Realitním kancelářím se rozrůstá zahraniční klientela. Jakým způsobem mohou cizí státní příslušníci nabývat českých nemovitostí a jak vypadá situace v mimopražských regionech? Zdaleka nejaktivnější a bez rozdílu regionu jsou Vietnamci.

I přes dlouhodobě rostoucí ceny nemovitostí v České republice, zájem občanů cizích zemí o české nemovitosti neustává, spíše naopak. Každý kraj je svým způsobem specifický. Zájem cizinců se většinou váže na historické zvyklosti (Rusové na Karlovarsku), výstavbu průmyslových zón a výrobních podniků se zahraniční účastí (Japonci a Francouzi na Kolínsku), případně se jedná o zájem občanů sousedních zemí o nemovitosti v příhraničí (Němci a Rakušané).

Za jakých podmínek mohou cizinci nabývat nemovitosti v České republice?

Podmínky upravující nákup nemovitostí občany cizích zemí v České republice upravuje Devizový zákon 219/1995 Sb., konkrétně paragraf č. 17.

Cizí státní příslušníci mohou v České republice nabývat nemovitostí následujícím způsobem: 

  • ze země mimo Evropskou unii s trvalým pobytem v České republice bez omezení,
  • ze země Evropské unie s průkazem o povolení k (trvalému či přechodnému) pobytu pro občana Evropské unie může nabýt pozemek, budovu či bytovou jednotku bez omezení s vyjímkou pozemků určených k zemědělským účelům,
  • zemědělských pozemků může nabývat občan ze země Evropské unie pouze s průkazem o povolení k trvalému pobytu pro občana Evropské unie a pouze v tom případě, je-li v tuzemsku evidován jako zemědělský podnikatel a má povolení k trvalému pobytu alespoň 3 roky,
  • cizinec ze země Evropské unie s průkazem o povolení k přechodnému pobytu pro občana Evropské unie může v tuzemsku nabýt nezemědělský pozemek, budovu či jednotku bez omezení; nemůže však nabýt zemědělský pozemek,
  • navíc podle výkladu Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního může nabýt tuzemskou nemovitost také občan USA s vízem nad 90 dní a občan Norska, Islandu a Lichtenštejnska s povolením k přechodnému pobytu delším než 90 dní.
  • Nabývá-li cizinec (ze země Evropské unie bez povolení k pobytu anebo ze země mimo Evropskou unii bez povolení k pobytu nebo s povolením jen k přechodnému pobytu) v tuzemsku nemovitost do společného jmění manželů, musí jeho manželem být buď český státní občan (bez ohledu na místo pobytu), nebo cizinec (ze země Evropské unie nebo mimo ní) s povoleným trvalým pobytem v České republice.

Výjimky:

  • Ostatní osoby, které nebyly uvedeny v předchozích odstavcích, mohou české nemovitosti nabývat pouze například děděním, koupí od příbuzného v řadě přímé (sourozence nebo manžela), na základě předkupního práva z titulu podílového spoluvlastnictví či výstavbou na vlastním pozemku. Další výjimky uvádí devizový zákon.

Kam směřuje zájem cizinců?

Určitou představu o vývoji poptávky cizinců po nemovitostech v jednotlivých regionech nabízí materiály realitní kanceláře Sting. Nejčastějšími zájemci jsou obyvatelé postsovětských republik, pracovníků ze Slovenska a Ukrajiny, nicméně bezkonkurenčně největší poptávku, a to bez rozdílu regionu, tvoří Vietnamci, kteří mají největší zájem o nemovitosti v centrech měst, které by se daly dále využít jak k podnikání, tak k bydlení.

"Specifikum této skupiny kupujících je téměř ve 100 % platba v hotovosti. Co se týče komerčních nemovitostí, tak si je Vietnamci nepronajímají jen za účelem prodeje levného textilu, ale nově přicházejí s nabídkou služeb – jako jsou například nehtová studia – manikúra, pedikúra," říká Lucie Fonioková regionální manažerka jihomoravských poboček.
 
PRAHA
Praha je v rámci České republiky specifická tím, že je poměrně multinárodnostní. Podle kanceláře Sting za poslední 3 roky vzrostl zájem o koupi bytů především u Rusů a Vietnamců (nárůst cca 30 %). S vyšším zájmem o koupi se realitní makléři setkávají také u Angličanů, Slováků, Poláků a Italů. V případě pronájmů jsou nejaktivnější Rusové, Ukrajinci, Vietnamci. 

Zájem je především o koupi bytů a rodinných domů, přičemž nejčastější motivací pro koupi nemovitosti je bydlení s dobrou dostupností do práce. Menší část tvoří nákupy nemovitostí za účelem dalšího zhodnocení.

BRNO
Brno začíná být pro cizince také velmi zajímavé. Důvodem je zejména zvyšující se počet zajímavých pracovních příležitostí. Za poslední rok údajně vzrostl počet obchodních transakcí uskutečněných jedním makléřem z 1 na 5 případů měsíčně (nákup) a ze 3 na 5 v případě pronájmu. Zájem o koupi bytu je patrný především u Ukrajinců. Slováci a Vietnamci nejčastěji kupují celé rodinné domy. Nemovitosti k pronájmu poptávají nejčastěji Rumuni, Bulhaři, Vietnamci a Ukrajinci.

Brno je známé svou rozsáhlou vietnamskou komunitou, kteří zde úspěšně podnikají (oblečení, strava, služby jako pedikúra, manikúra). Stále větší počet odborníků ze zahraničí do Brna láká rozrůstající se technologický park.

OSTRAVA
V Ostravě se zvýšil zájem ze strany cizinců především o pronájmy bytů a rodinných domů. V meziročním srovnání se jedná přibližně o desetiprocentní nárůst. Za hlavní důvod zvyšování zájmu cizinců o pronájem ostravských nemovitostí považují realitní makléři rozvoj průmyslových zón na Ostravsku. Nejčastějšími zájemci jsou obyvatelé z Velká Británie, USA a Jižní Koreje.

"Zájem Korejců o pronájmy bytů je od roku 2006 stabilní. Z důvodu vypršení čtyřleté smlouvy většiny korejských pracovníků v roce 2010, očekáváme pokles jejich zájmu o pronájem bytů. V průběhu období červen 2007 až červen 2008 jsme pronajali cca 40 % všech pronájmů z naší nabídky právě Korejcům. Tito klienti mají zájem o pronájem plně zařízených bytů a rodinných domů v nadstandardním vybavení," říká Richard Kurko, regionální manažer poboček Frýdek-Místek, Třinec, Karviná.

Z regionů je například zajímavá situace na Jižní Moravě, kde realitní makléři evidují zájem Rakušanů o rekreační nemovitosti bez nutnosti dalších rekonstrukcí. Jedná se zejména o rakouské občany bydlící maximálně 50 kilometrů od státní hranice, dělící Českou republiku od našich jižních sousedů. V okolí Hodonína a Břeclavi zase naopak převládá poptávka po bytech ze strany Slováků, kterým se vyplatí byt si pronajmout, než každý den za prací dojíždět. 

Vysočina je rovněž atraktivní pro cizince hledající nemovitosti určené k rekreaci, které se tu dají pořídit za relativně nízké ceny. Realitní kanceláře se setkávají se zájmem ze strany Nizozemců a Belgičanů. Kromě chat a chalup sledují na Jihlavsku zvýšený zájem o pronájmy bytů. Nájemníky jsou nejčastěji Rakušané nebo Němci pracující v managementu firmy Bosch.   

Ve Středočeském kraji projevují zájem o nemovitosti především obyvatelé Slovenska, Ruska a postsovětských zemí. Velký zájem registrují realitní makléři kanceláře Sting o nemovitosti v Kladně. Důvodem je snadná dostupnost do hlavního města a nižší ceny nemovitostí než v Praze. Poptávka zahraniční klientely je ve srovnání s tuzemskou se ve Středočeském kraji pohybuje na 5% úrovni.

Anketa

Prodal/a byste svou nemovitost zájemci ze zahraničí?

Beze všeho. (51)
 
Ano, pokud by zaplatil více než zájemce z tuzemska (7)
 
Rozhodně ne. (14)
 Celkem hlasovalo 72 čtenářů

Tuzemskou poptávku po bydlení stále více vyztužují cizinci >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »