Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


UniCredit Bank přichází s "Převratnou hypotékou"

Autor: Luboš Svačina | 31.03.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 2 komentáře
UniCredit Bank přichází s "Převratnou hypotékou"

"Převratná hypotéka" z dílny UniCredit Bank sice není žádnou převratnou novinkou - hypotéky s variabilní úrokovou sazbou nabízejí i další tuzemské banky zabývající se hypotečním financováním. Příjemným jarním osvěžením je však úroková sazba, s kterou UniCredit bank uvádí Převratnou hypotéku na trh.

Úrokové sazby hypoték klesají a UniCredit Bank na tento trend reaguje rozšířením nabídky hypotečních úvěrů o hypotéku s variabilní úrokovou sazbou. Převratnou hypotéku začne UniCredit Bank nabízet od 1. dubna 2010 s úrokovou sazbou 3,93 %. Navíc klienti, kteří si k úvěru sjednají pojištění schopnosti splácet, mohou počítat se sazbou ještě o 3 desetiny procentního bodu nižší - tedy 3,63 %. Ve chvíli, kdy se průměrné úrokové sazby měřené FINCENTRUM HYPOINDEXem pohybují na úrovni 5,37 %, je to velmi atraktivní nabídka.

Ovšem pozor! Úroková sazba Převratné hypotéky je odvozena od jednoměsíční úrokové sazby na mezibankovním trhu PRIBOR, k níž si banka připočítává pevně danou marži. Úroková sazba tudíž může v průběhu splácení růst nebo klesat podle vývoje na mezibankovním trhu. K úpravě dochází vždy, pokud se sazba 1 M PRIBOR vychýlí o více než ± 0,10 %. V takovém případě je generována nová výše anuitní splátky.
Výhodou převratné hypotéky je v případě hrozícího nárůstu úrokových sazeb možnost přejít na pevné úročení a úrokovou sazbu si zafixovat. Úroková sazba však bude odpovídat aktuální nabídce pro jednotlivé fixace.

„V současné době je pro nové zájemce o hypoteční úvěr jednoznačně výhodná varianta úvěru s variabilní úrokovou sazbou. UniCredit Bank však garantuje svým klientům možnost kdykoli převést svůj úvěr na fixní sazbu, a to vždy k 25. dni kalendářního měsíce," říká Tomáš Drábek, ředitel retailového bankovnictví UniCredit Bank.

Maximální částka Převratné hypotéky je ohraničena 90 % hodnoty zastavené nemovitost (LTV), ale zmíněná úroveň LTV se bude promítat do výše úrokové sazby. "U hypoték nad 85 procent zástavní hodnoty nemovitosti budou sazby vyšší, přesto ale zhruba půl procenta pod konkurencí," uvádí Tomáš Drábek.

Vzhledem k tomu, že úroková sazba Převratné hypotéky není fixována na pevné datum, klienti mají v průběhu splácení možnost realizovat mimořádné splátky úvěru. Během jednoho roku mohou udělat maximálně čtyři. Při předčasném splacení celého úvěru a změně banky (refinancování) po vás bude chtít banka sankční poplatek ve výši 1 % z částky mimořádné splátky.

Hypotéku s fixací nebo bez?

Hypotéky bez fixace úrokové sazby, tedy s flexibilní úrokovou sazbou se těší velké oblibě v řadě států Evropské unie. V České republice dávají lidé přednost spíše hypotékám s fixací úrokové sazby. Výhodou fixace je fakt, že klient má po celou dobu fixačního období jistotu stále stejné splátky.

Dvojnásob tuto vlastnost klient ocení v případě nárůstu úrokových sazeb. Naopak v případě poklesu sazeb tolik důvodů k radosti mít nebude - pokud by neměl sazbu zafixovanou, mohl by měsíčně platit míň. Hypotéka s variabilní úrokovou sazbou je v tomto směru proto výrazně férovější. Úroková sazba po celou dobu kopíruje vývoj trhu a marže poskytující banky zůstává stále stejná.

UniCredit Bank není jediná

Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou nabízí na českém trhu kromě UniCredit Bank také Hypoteční banka, Raiffeisenbank, mBank a Oberbank. V minulosti tento typ hypoték nabízela také Wüstenrot hypoteční banka, která je však kvůli mizivému zájmu ze strany klientů z nabídky vyřadila.

Úrokové sazby konkurence se pohybují od 3,73 % (Oberbank) až po 4,50 % (mBank). Nicméně pro přesnější porovnání jednotlivých nabídek je potřeba zohlednit, na kterou variantu PRIBORu jsou sazby navázány a kolik činí marže bank. Podrobnější srovnání přineseme v nejbližších dnech.

Jaký je zájem o flexibilní hypotéky u konkurence?

UniCredit Bank přichází se svou Převratnou hypotékou v době poklesu úrokových sazeb, čímž může klienty zaujmout. Zkušenosti konkurenčních bank, které tento typ úvěru v současnosti nabízí, říkají, že pokles úrokových sazeb se začíná promítat do preferencí klientů a poptávka po tomto typu hypoték vzrostla.

"Většina klientů, kteří u nás žádají o hypotéku, mají zájem o plovoucí úrokové sazby, navíc velmi často v kombinaci se službou mBilans. V současné době považujeme tuto variantu skutečně za nejvýhodnější řešení hypotéky," komentuje situaci v mBank její tisková mluvčí Pavla Renčínová. V případě Oberbank AG podíl hypoték s variabilní sazbou činí zhruba 25 %. U Raiffeisenbank dá nyní přednost hypotéce s variabilní úrokovou sazbou zhruba každý desátý klient, uvedl její tiskový mluvčí Tomáš Kofroň.

Komu je Převratná hypotéka určena?

Převratná hypotéka je podle mého názoru určena především klientům, kteří mají své finance pod kontrolou, jsou schopni sledovat vývoj na trhu, včas reagovat a vědí, proč si hypotéku s plovoucí sazbou pořídili. Žadatel totiž musí počítat s tím, že v případě následného zafixování úrokové sazby mu může celkem rapidně narůst výše měsíční splátky. Rozdíl mezi úrokovou sazbou Převratné hypotéky a standardní hypotéky s pětiletou fixací nyní činí více než 1 procentní bod.

Klienti by se rozhodně neměli nechat "nachytat" pouze na nabízenou úrokovou sazbu a měli by si být vědomi rizik spojených s tím, že sazby se mohou kdykoliv změnit. Nyní se sice měsíční PRIBOR pohybuje na úrovni 1,2 %. Ale na podzim roku 2008, kdy vrcholila hypoteční krize se všemi svými dopady na finanční trhy, atakoval 4% hranici.     

Anketa

Pokud byste si nyní žádal/a o hypotéku, jaké variantě byste dal/a přednost?

s variabilní úrokovou sazbou (109)
 
s fixovanou úrokovou sazbou (141)
 Celkem hlasovalo 250 čtenářů

UniCredit Bank přichází s "Převratnou hypotékou" >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: Hypoteční banka | 31.03.2010 08:54
Hypoteční banka Marek | 31.03.2010 07:38

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »