Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


UNIQA pojišťovna už používá v praxi zpřesněné povodňové mapy

22.04.2013 14:14 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Tagy: povodňové mapy povodně pojištění

Povodňové mapy vytvořené po ničivých povodních v roce 2002 doznaly v poslední době významného zpřesnění a úprav. Aktualizace umožňuje přesnější projekci velké vody a poskytuje tak spolehlivější vodítko pro pojišťování objektů. UNIQA už má novou verzi map k dispozici. Nyní umožňuje svým klientům přezkoumat jejich krytí proti povodni a záplavě na základě speciálního posudku  a poptat příznivější podmínky pojištění.

Původní povodňové mapy vypracovala firma Intermap pro Českou asociaci pojišťoven, od které jednotlivé pojišťovny získaly licenci na používání. Poslední aktualizace byla provedena v roce 2005. Na svoji dobu šlo o přelomový krok umožňující rámcovou segmentaci objektů z hlediska pojistitelnosti proti velké vodě na základě PSČ. Možnosti povodňových map v původní podobě byly ovšem limitované: z dnešního pohledu pracovaly s poměrně hrubým rozlišením terénu a nezohledňovaly provedená protipovodňová opatření nebo úpravy koryt řek a zpevňování břehů, k nimž došlo po zkušenostech z velké vody v roce 2002. Zohledňovaly rovněž pouze tzv. říční povodně a nebraly v úvahu stále častější bleskově přicházející přívalové srážky.

Nová verze dokončená loni stejným dodavatelem zahrnula díky vylepšeným technologiím mnohem podrobnější rozlišení terénu České republiky a vzala v úvahu i mnoho dalších faktorů hrajících roli při tom, zda daná lokalita bude či nebude zatopena. Popisuje každý detail terénu v rozlišení bodů o velikosti 3×3 metry. Ve velkých městech zohledňuje realizovaná protipovodňová opatření, která chrání ohrožené lokality, mohou ale současně naopak způsobit rozliv na jiných místech. Mapy simulují stav povodní s předpokládanou periodou opakování 10, 20, 50, 100, 250 a 500 let, včetně určení očekávané hloubky zatopení každého bodu.

Vedle povodní způsobených zvýšením hladiny vodních toků jsou rovněž obsaženy informace o tzv. pluviálním riziku. To simuluje velké přívalové deště, které mohou rovněž způsobit lokální přechodné zatopení i v oblastech od vodních toků vzdálených, protože půda není schopna pojmout tak obrovské jednorázové množství vody. Tento fenomén je nebezpečný v terénních dolících a prohlubních, a je novými mapami rovněž pokryt pro padesáti- a dvěstěpadesátileté události.

UNIQA pojišťovna začátkem roku analyzovala rozdíly a dopady obou generací map na pojištění. Ukázalo se, že z celkových asi 2,8 milionu objektů v ČR může být přibližně asi devět procent z nich díky detailnějším informacím o riziku nyní zařazeno do příznivější záplavové zóny. Pro řadu staveb to znamená, že mohou být nově proti tomuto nebezpečí pojištěny (zatímco doposud to možné nebylo), anebo budou platit nižší pojistné.

Analýza ale přinesla pro řadu objektů i opačný efekt a hodnocení rizika se zvyšuje. Pohyb tímto směrem je zhruba poloviční.

UNIQA nyní jako první na trhu nabízí svým klientům, aby si nechali přezkoumat své hodnocení z hlediska povodňového rizika. Do září 2013 aplikuje pozitivní selekci – zohledňuje pozitivní přesun. Zákazníci mohou žádat o posudek a detailní analýzu rizika obsahující projekci hloubky zatopení pro příslušnou lokalitu v případě zvolené periody živelní události.

 

UNIQA pojišťovna už používá v praxi zpřesněné povodňové mapy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »