Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Úpadek developera: Vaše pohledávka až na posledním místě

Autor: Vladimír Zdražil | 28.04.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 5 komentářů
Úpadek developera: Vaše pohledávka až na posledním místě

Pořizujete si nemovitost v novostavbě a zkrachuje během výstavby developer? Tak vězte, že v insolvenčním řízení budete stát jako poslední v řadě. A pravděpodobně na vás z výtěžku konkurzu nic nezbude. Jak je to možné?

V článku týkajícím se uznávání úroků z hypoték jsme se dotkli paradoxní situace lidí, kteří splácí hypotéku na byt v novostavbě, kde dodavatel bytu před jeho dokončením a kolaudací zbankrotoval.

Daňová úspora u úroků je hezká věc, avšak pro podvedené klienty, kterým developer nepostavil většinou zaplacené byty v novostavbě, to není až úplně podstatné. Podstatnější pro ně je to, že na dodavatele je podán návrh na konkurz a všichni věřitelé jsou tím pádem vyzváni k přihlášení svých pohledávek na insolvenčním soudu.

Teprve s uzávěrkou přihlášek pohledávek zjistí, jak na tom jsou a jak developer hospodařil

Není žádným tajemstvím, že developer KVALT, s.r.o. zajišťující výstavbu bytové komplexu Milheimova v Pardubicích již delší čas nevyvíjel žádnou aktivitu. Po celý rok 2008 se na stavbě nic nedělo a zájem o dokončení evidentně nebyl. Není divu, že koncem března 2009 na něj podala UniCredit Bank návrh na konkurz. Dle údajů veřejně přístupných z insolvenčního rejstříku s návrhem na konkurz na firmu KVALT s.r.o. přihlašuje Unicredit i pohledávku z úvěru na výstavbu ve výši cca 22 mil. Kč. Prohlášením konkurzu v insolvenčním rejstříku začíná běžet i lhůta pro přihlášení všech dalších pohledávek.

Je logické, že úvěrující banka není jediným věřitelem v této kauze. Každým dnem se v insolvenčním rejstříku objevuje stále více a více dodavatelů – jde zejména o firmy, které v rámci výstavby bytového komplexu něco na stavbě v dobrém slova smyslu prováděly. Kromě těchto podnikatelských subjektů budou svoje pohledávky do insolventního řízení podávat i ti, kteří si zakoupili byt a zaplatili velký podíl záloh na něm.

Až k poslednímu dni lhůty pro podání přihlášek provede insolvenční soud závěrečný seznam pohledávek a všichni se dozví, jaké dluhy developer vytvořil a jaké jsou vyhlídky na nějakou finanční kompenzaci.

Zajištěný nebo nezajištěný věřitel – to je oč tu běží

Podvedeným lidem nyní nezbývá nic jiného než svoji pohledávku za zkrachovalým developerem u insolvenčního soudu přihlásit. Samotná přihláška není až tak složitá, jak se možná traduje. Osobně jsem si to vyzkoušel a přihlásit pohledávku není až tak velkým problémem.

Časově náročnější než vlastní vyplnění přihlášky je spíše shromáždění všech doprovodných dokumentů dokladujících existenci pohledávky. V případě lidí, kterým nebyl dostavěn byt, to jsou například zálohové faktury a na ně navazující daňové doklady, smlouvy o smlouvě budoucí týkající se převodu hotového bytu, výpisy z katastru atd.

Co se bude dít po skončení lhůty pro přihlašování pohledávek? Insolvenční soud po vypršení této lhůty svolá všechny přihlášené věřitele a ti by měli rozhodnout o způsobu finančního vypořádání. Ne všichni ovšem budou mít stejné postavení. Na jedné straně bude zmiňovaná UniCredit Bank v pozici takzvaného zajištěného věřitele (pohledávka zajištěna majetkem dlužníka), zatímco všichni ostatní budou s největší pravděpodobností v pozici věřitele nezajištěného. Rozdíl mezi těmito dvěma skupinami je podstatný s ohledem na pořadí uspokojení pohledávek.

Lze očekávat, že majetek firmy nebude pokrývat její závazky. O tom, jaký bude poměr mezi závazky a majetkem úpadce, lze spíše spekulovat. Moje zkušenosti z těchto případů bohužel předpokládají, že jediným majetkem úpadce bude nedostavěný bytový komplex. Zajištěný věřitel má v případě uspokojení věřitelů prodejem majetku (konkurz) přednost před věřiteli ostatními. Může se tudíž stát, že bude také i jediným uspokojeným z celé skupiny věřitelů.

Konkurz nebo reorganizace – odlišná přání zajištěného a nezajištěného věřitele

S ohledem na výše uvedená fakta je jasné, že zajištěný věřitel (banka) bude mít zájem na insolvenci v podobě konkurzu. Konkurzem není nic jiného než zpeněžení veškerého majetku dlužníka a uspokojení věřitelů. Vzhledem k tomu, že banka bude pravděpodobně jako jediná v pozici zajištěného věřitele, tak má velkou šanci na celé uspokojení svoji pohledávky. Ostatní věřitelé (lidé kupující byt a dodavatelské firmy) asi nyní během podávání přihlášek dobře tuší, že konkurz bude malým pohřbem jejich záloh na byty.

Jejich jedinou šancí je prosadit na schůzi věřitelů řešení insolvence jiným způsobem – reorganizací. Ta je odlišná od konkurzu v tom, že úpadce bude pokračovat ve své činnosti a nějakým způsobem dokončí to, k čemu se smluvně zavázal. V našem případě nejde o nic jiného než dostavět bytový komplex a zkolaudovat ho. To je bezpochyby to, co by si všichni lidé se zaplaceným bytem přáli, avšak je otázka, zda naše legislativa jejich přání vyslyší.

Anketa

Jak byste ohodnotili práci zákonodárců? (Známkování jako ve škole.)

1 (3)
 
2 (1)
 
3 (2)
 
4 (3)
 
5 (36)
 
Neklasifikováno. (2)
 Celkem hlasovalo 47 čtenářů

Úpadek developera: Vaše pohledávka až na posledním místě >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

RE: RE: Otázka Vojtík | 04.05.2009 11:04
kvaltem do prdele zákazník Kvaltu | 03.05.2009 12:14
RE: Otázka devehlouper | 28.04.2009 21:58
RE: Otázka Radek | 28.04.2009 15:57
Otázka Vojtík | 28.04.2009 12:31

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »