Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Úrokové sazby hypoték jsou na minimu. Jakou zvolit fixaci?

Úrokové sazby hypoték jsou na minimu. Jakou zvolit fixaci?

Hypoteční úvěry jsou nejlevnější v historii. V září 2015 úrokové sazby dle Fincentrum Hypoindexu sice mírně vystoupaly na 2,11 %, v dohledné době ale k dramatickému růstu zřejmě nedojde. Vyplatí se přesto zafixovat úrokovou sazbu hypotéky na delší dobu?

Správně zvolená délka fixace úrokové sazby hypotéky může ušetřit řadu problémů. Variabilní úrokové sazby bez jakékoli fixace bývají sice levnější, ovšem v případě růstu mohou ohrozit stabilitu rodinných financí. Vzrostou-li úrokové sazby na mezibankovním trhu, dojde k růstu splátky hypotéky a vyššímu zatížení rodinného rozpočtu. Naopak příliš dlouhá fixace úrokové sazby se může ukázat jako překážka při prodeji nemovitosti, kdy není snadné a především levné hypotéku předčasně splatit.

Výhody a nevýhody variabilních sazeb

Ekonomická teorie říká, že se z dlouhodobého pohledu vyplatí spíše úrokovou sazbu nechat plynout a nefixovat ji. Standardně až na krátkodobé výjimky jsou kratší úrokové sazby nižší než dlouhodobé. Mění se sice častěji, ale v dlouhém časovém horizontu se vyplatí. Potíží je, že ani hypotéka pořízená na 30 let nemusí být dostatečně dlouhá, aby se výhoda variabilní sazby projevila.

Variabilní sazby jsou pro standardní domácnost rizikové. Počítá-li rodina s určitými výdaji, může změna podmínek na mezibankovním úvěrovém trhu přivést domácnost do svízelné situace, která může končit až exekucí při neschopnosti hypotéku splácet.

Některým domácnostem umožní nižší variabilní sazba dosáhnout na dostatečně vysoký hypoteční úvěr pro pořízení vybraného bytu či rodinného domu. Při vyšší (fixované) sazbě a vyšší splátce by žadatelé o úvěr neprošly kritérii banky na bonitu klienta a banka by jim pro obavy z neschopnosti splácet hypotéku raději rovnou zamítla.

První nadšení z možnosti čerpat levnější hypotéku s variabilní sazbou v dostatečné výši se ale může změnit v noční můru. Je-li rodinný rozpočet příliš napnutý, jakékoli zvýšení mezibankovních sazeb a s nimi i hypoteční splátky se otočí ve finanční potíže.

Variabilní sazba je naopak obecně vhodná v případě, kdy domácnost má dostatek finančních prostředků či dostatečně vysoké příjmy. V případě růstu sazeb se nevyskytnou finanční potíže, ale splátku lze bez potíží dál platit, případně je možné hypotéku předčasně splatit.

Očekávaný mimořádný příjem je dalším důvodem, pro který je variabilní sazba vhodná. Při fixované úrokové sazbě není možné hypotéku kdykoli bez dodatečných a poměrně vysokých poplatků předčasně splatit. U variabilní sazbě to možné je.

Tabulka 1: Minimální variabilní sazby hypotečních úvěrů

Banka

Variabilní sazba

Česká spořitelna

1,80%

Expobank

2,39%

Fio banka

1,69%

GE Money Bank

2,04%

mBank

2,49%

Raiffeisenbank

2,35%

UniCredit Bank

1,69%

Poznámka: Minimální variabilní úrokové sazby zahrnují veškeré slevy nabízené bankou při maximální bonitě klienta. 

Zdroj: Internetové stránky českých bank k 24. 9. 2015

Variabilní sazby se nejčastěji odvíjejí od mezibankovní úrokové sazby 1M PRIBOR a mohou se měnit každý měsíc. Aktuální výše 1M PRIBOR dosahuje 0,2 % a představuje náklady banky na finanční zdroje sloužících k poskytnutí hypotéky. Pouze GE Money Bank využívá svou vlastní referenční sazbu, která aktuálně dle úrokového lístku činí 0,25 %, navíc k ní přičítá přirážku, kterou může po určitém „fixačním období“ změnit.

Nejčastější sazba: 5letá fixace

Naprostá většina hypotečních úvěrů je poskytnuta buď s 3letou, nebo s 5letou fixací úrokové sazby. V současné době extrémně nízkých úrokových sazeb je z těchto dvou obecně vhodnější volit 5letou fixaci, jejíž výše je u všech bank stejná nebo nižší než tříletá.

Pětiletá fixace úrokové sazby představuje dobrý kompromis mezi zajištěním nízkých úrokových sazeb na delší dobu a možností mimořádné splátky v případě získání vyšší finanční hotovosti. Konkurence mezi bankami nabízejícími 5leté fixace je navíc výrazně vyšší než u variabilních sazeb, které nenabízí zdaleka každá banka.

Tabulka 2: Minimální úrokové sazby s 5letou fixací

Banka

5 let

Česká spořitelna

2,09%

ČSOB

2,69%

Equa Bank

1,99%

Expobank

3,03%

Fio banka

1,88%

GE Money Bank

2,34%

Hypoteční banka

1,99%

Komerční banka

2,09%

mBank

1,99%

Raiffeisenbank

2,19%

Sberbank

1,99%

UniCredit Bank

1,79%

Wüstenrot

1,89%

Poznámka: Minimální úrokové sazby zahrnují veškeré slevy nabízené bankou při maximální bonitě klienta. 

Zdroj: Internetové stránky českých bank k 24. 9. 2015

Prostor pro pokles úrokových sazeb není příliš velký, přestože i Česká národní banka (ČNB) s nimi může ještě zamávat. ČNB má možnost snížit své základní úrokové sazby až do záporných hodnot, čímž by byly banky motivovány ještě více půjčovat své peníze – a konkurence mezi nimi by vedla k dalšímu poklesu i hypotečních sazeb. Zároveň se začínají ozývat hlasy analytiků, podle nichž centrální banka může prodloužit intervence proti české koruně z původně oznámené druhé poloviny roku 2016 až na rok 2017, což by opět vedlo k poklesu úrokových sazeb nejen na mezibankovním trhu, ale i na trhu hypotečním.

Nenastane-li ale stav, kdy ČNB bude nadále bojovat proti deflaci a snižovat úrokové sazby, je pravděpodobný pozvolný růst úroků. V takové situaci je fixace na 5 let vhodným řešením.

Nejdelší sazby… až 30 let

Zatímco 5leté fixace patří po variabilních úrokových sazbách k nejnižším, u delších fixací na 10 let si klient připlatí od 0,3 do 1,36 procentního bodu. Nejdelší fixaci úrokové sazby nabízí Hypoteční banka a ČSOB, jejichž 30letá fixovaná úroková sazba začíná na 3,39 %. Přestože se jedná o nižší sazbu, než jakou mají jiné banky u 10leté fixace, je bezpečnější se takové fixaci spíše vyhnout.

Největším nebezpečím dlouhých fixací je obtížné předčasné splacení hypotéky např. v případě prodeje nemovitosti, získání mimořádných prostředků či nečekané události v rodině (rozvod, rozchod, úmrtí…). To se ovšem může v dohledné době změnit, neboť čeští zákonodárci připravují novou legislativu o úvěrech, v rámci níž by mělo být zakotveno právo klienta hypoteční úvěr kdykoli předčasně splatit s minimálním poplatkem odpovídajícím nákladům banky. V současnosti lze uskutečnit levnou mimořádnou splátku pouze u spotřebitelských úvěrů nezajištěných nemovitostí, kde je maximální poplatek stanoven na 1 % z objemu mimořádné splátky.

Tabulka 3: Minimální úrokové sazby s 10letou fixací

Banka

10 let

Česká spořitelna

2,69%

ČSOB

2,99%

Expobank

3,79%

GE Money Bank

3,19%

Hypoteční banka

2,99%

Komerční banka

2,69%

Raiffeisenbank

3,09%

UniCredit Bank

3,15%

Poznámka: Minimální úrokové sazby zahrnují veškeré slevy nabízené bankou při maximální bonitě klienta. 

Zdroj: Internetové stránky českých bank k 24. 9. 2015

Dlouhé fixace úrokových sazeb obdobně jako variabilní sazby také nenabízí zdaleka všechny banky. Desetileté fixace sice začínají na 2,69 %, ovšem výsledná sazba závisí na nejrůznějších přirážkách bank za nevyužití jejích dalších finančních produktů a pojištění a pochopitelně též za nedostatečnou bonitu dle ocenění banky. Sazba také může vzrůst při vyšším poměru výše požadované hypotéky k zástavní ceně nemovitosti (LTV).

Nesmíme zapomínat ale ještě na jednu důležitou věc: Inflaci. Pokud si dnes klient zafixuje vyšší úrokovou sazbu, bude již dnes, tedy v dnešních cenách, platit vyšší splátku odpovídající vyšší úrokové sazbě. Při nižší sazbě jednak ušetří (za 0,5 procentního bodu při hypotéce 1 mil. Kč na 30 let přibližně 260 Kč měsíčně) a při obrátce fixace může část hypotéky splatit, navíc při 2% inflaci za pět let stejná nominální splátka reálně zlevní o více než 10 %. Přičteme-li případný růst reálných mezd, je případný růst úrokových sazeb v budoucnosti menším rizikem, než se na první pohled zdá.

Jakou fixaci úrokových sazeb dnes zvolit?

Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám jsou variabilní sazby příliš rizikové. Naopak přirážky u 10 a víceletých sazeb hypotéku zbytečně prodražují. Pro standardní domácnost se tedy až na výjimky vyplatí následovat zlatou střední cestu a využít 5leté fixace úrokových sazeb.

Anketa

Jakou fixaci úrokové sazby byste aktuálně zvolili?

Variabilní sazbu. (22)
 
1letou fixaci. (6)
 
3letou fixaci. (19)
 
5letou fixaci. (77)
 
Delší než 5letou fixaci. (63)
 Celkem hlasovalo 187 čtenářů

Úrokové sazby hypoték jsou na minimu. Jakou zvolit fixaci? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Lucie | 30.09.2015 13:06
fixace Zdeněk Lux | 30.09.2015 12:00

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »