Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Úrokové sazby klesají. Zlevnily i 100% hypotéky

Autor: Luboš Svačina | 30.11.2010 00:39 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Úrokové sazby klesají. Zlevnily i 100% hypotéky

Hypoteční úvěry až do 100 % hodnoty nemovitosti v současnosti nabízí na českém trhu 7 bank. Jak vypadá jejich nabídka a jak se vyvíjely úrokové sazby 100% hypoték v posledních měsících?

Hypotéky, kde částka úvěru se rovná odhadní ceně zastavené nemovitosti (100% LTV), byly jedním z prvních produktů, které doplatily na zhoršující se situaci na hypotečních trzích v zahraničí a následně i v České republice. Rostoucí nezaměstnanost, ale především pokles cen nemovitostí, přinutil řadu bank podmínky poskytování hypoték s vyšší hodnotou LTV buď výrazně zpřísnit, nebo v horším případě úplně stopnout. 100% hypotéky zůstaly v nabídce 7 bank, nicméně s výjimkou klientů s excelentní bonitou, odcházeli běžní klienti z poboček zpravidla s nepořízenou.  

S postupným odezníváním finanční krize, klesající nezaměstnaností a především stabilizací cen nemovitostí se banky opět vracejí k těmto rizikovějším typům produktů, snižují rizikové marže a stále více klientů má díky nižším úrokovým sazbám šanci dosáhnout na hypotéku, aniž by museli část kupní ceny hradit z vlastních zdrojů. Je nasnadě, že úrokové sazby hypoték s vyšší hodnotou LTV jsou zpravidla v porovnání s běžnějšími formami úvěrů (do 85 % LTV) o stupeň dražší. Nicméně i v této oblasti financování došlo v posledních měsících ke znatelnému poklesu sazeb.

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb hypoték – říjen 2010

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Poslední srovnání nabídkových úrokových sazeb 100% hypoték jsme přinesli v březnovém článku „Banky se stále bojí 100% hypoték“. Tehdy hodnota Hypoindexu činila 5,41 % a 100% hypotéky nabízely banky s více než 6% úrokem. V současnosti je hodnota souhrnného FINCENTRUM HYPOINDEXu o 1 procentní bod nižší a nabídkové úrokové sazby stoprocentních hypoték u některých bank klesly dokonce pod úroveň 5 procent.

Pokles úrokových sazeb a zároveń rozevírající se nůžky mezi nejnižší a nejvyšší nabízenou úrokovou sazbou na trhu je patrný také z grafu, který ve svém pravidelném zpravodajství publikovala společnost Golem Finance.  

Graf 2: Vývoj minimální a maximální nabídkové úrokové sazby
 
Zdroj: GOLEM FINANCE

Jaká je současná nabídka?

Rozdíl mezi nejnižší  (Komerční banka) a nejvyšší nabídkovou úrokovou sazbou (Wüstenrot hypoteční banka) v současnosti činí v případě 5leté fixace bezmála 1,5 procentního bodu. Reálně však rozdíly nejsou zdaleka tak veliké a při stanovování konečné úrokové sazby vždy záleží na celé řadě faktorů a rizikovém profilu klienta, což také potvrzuje Vendula Voláková, z tiskového oddělení České spořitelny.

Při poskytování hypoték pro nás vždy byl a je klíčový tzv. credit scoring, za pomocí kterého prověříme klientovu schopnost dlouhodobě splácet a který nám pomůže stanovit optimální výši úvěru a měsíčních splátek. Porovnáváme tedy klientovy příjmy na jedné straně a výdaje na straně druhé a bereme v potaz i další údaje. Minimální úrokové sazby, které nabízíme, jsou platné pro všechny typy hypoték. Nicméně výsledná sazba vždy záleží právě na credit scoringu daného klienta.   

Tabulka 1: Nabídkové úrokové sazby hypoték do 100 % LTV
Banka  3/2010   11/2010 Poznámky
1 rok  3 roky  5 let  1 rok  3 roky  5 let 
Česká spořitelna 5,29% 5,19% 5,19% 4,89% 4,69% 4,59% Úrokovou sazbu je možné snížit až o 0,5 p.b. díky aktivnímu užívání běžného účtu a o dalších 0,5 p.b. při sjednání Ideální hypotéky s úrokovým zvýhodněním
ČSOB 6,69% 6,49% 6,49% 6,29% 5,69% 5,69% Úrokovou sazbu lze snížit o 0,25 p.b. při zasílání platu na účet v ČSOB 0,15 % a při uzavření 2 ze 3 pojištění
Hypoteční banka 6,69% 6,49% 6,49% 6,29% 5,69% 5,69%  
Komerční banka 6,29% 5,79% 6,09% 4,85% 4,25% 4,45%  
Volksbank 6,79% 6,39% 6,59% 6,29% 5,89% 5,89%  
Wüstenrot hypoteční banka       6,19% 5,79% 5,91% Banka uvádí v sazebníku také garantované sazby

Zdroj: sazebníky bank

Další z bank, která uvádí u své hypotéky PLUS úrokovou sazbou pod úrovní 5 % je Komerční banka. Za jakých podmínek lze na nabízenou úrokovou sazbu dosáhnout upřesňuje Monika Klucová, tisková mluvčí KB: „Každý případ vždy posuzujeme individuálně a v první řadě rozhoduje schopnost klienta hradit závazky vůči bance. Do hodnocení vstupuje celý komplex faktorů, vedle demografických faktorů a výše příjmu zohledňujeme samozřejmě také historii klienta v bance, případné záznamy v úvěrových registrech, dřívější platební morálku apod. Proto by bylo zavádějící podmínky zcela konkrétně specifikovat izolovaně jen podle bonity či podle toho, zda se jedná o stávajícího či nového klienta nebo podle toho, zda je úvěr poskytován na novou či starší nemovitost. Pojištění je nepovinné, založení běžného účtu v KB je pro poskytnutí hypotéky podmínkou.

Garanci nabídkových úrokových sazeb z bank uvedených v tabulce č. 1 poskytuje pouze skupina Hypoteční banky a Wüstenrot hypoteční banka.


Anketa

Prolomí souhrnný FINCENTRUM HYPOINDEX v následujícícíh 12 měsících 4% hranici?

Ano (86)
 
Ne (65)
 
Nevím (9)
 Celkem hlasovalo 160 čtenářů

Úrokové sazby klesají. Zlevnily i 100% hypotéky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »